چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸

با حضور استاندار؛

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی برگزار شد

جلسه انجمن استان

دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی در سال جاری با حضور استاندار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی  خراسان شمالی، دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان در سال جاری با حضور استاندار، مدیرکل امور فرهنگی و  اجتماعی استانداری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون برنامه‌وبودجه استان، مدیرکل آموزش‌وپرورش، فرمانداران، شهرداران و جمعی از مسئولین، ۱۰ دی‌ماه در سالن اجتماعات ساختمان استانداری برگزار شد.

محمدرضا صالحی، استاندار خراسان شمالی در  این جلسه اظهار داشت: پرداخت بدهی و سهم نیم درصدی شهرداری‌ها به کتابخانه‌ها، تسریع در روند بهره‌برداری از کتابخانه‌های در حال ساخت به‌ویژه کتابخانه‌های با پیشرفت فیزیکی بالا و توجه به منویات رهبری در خصوص احداث کتابخانه‌های روستایی، اقداماتی است که به رشد فرهنگ کتاب و کتابخوانی برای برخورداری از آینده‌ای روشن کمک می‌کند.

صالحی ادامه داد: به‌منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، پیشنهاد می‌شود مدیران استان در جلسات شورای اداری به معرفی کتاب پرداخته و  به‌منظور راه‌اندازی کتابخانه تخصصی مرتبط با فعالیت خود در ادارات کل اقدام کنند. همچنین برای اجرای طرح «هر روستا، یک کتابخانه» فرمانداران می‌توانند هزینه ایجاد کتابخانه سیار را از محل اعتبارات دهیاری‌ها اخذ کنند.

در ادامه علی‌محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی در مسائل فرهنگی بیان کرد: توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی، رشد معنوی جامعه ر ا به دنبال خواهد داشت؛ اگر جامعه‌ای از کتاب فاصله بگیرد، قطعاً از رشد علمی، معنوی و توسعه متوازن به دور خواهد ماند؛ توسعه و استانداردسازی کتابخانه‌ها و نهادینه‌سازی فرهنگ کتابخوانی در تمامی رده‌های سنی یک ضرورت است؛  چراکه کتابخانه و تربیت افراد کتاب‌خوان نشان از رشد فرهنگ یک جامعه است.

وی با ارائه آمار و شاخص‌های کتابخانه‌ای از ابتدای سال جاری به رشد کتابخوانی در استان اشاره کرد و خواستار تسریع در روند تکمیل و تجهیز کتابخانه‌های مرکزی در بجنورد و شهرستان‌ها و نیز تحویل کتابخانه گلستان‌شهر از اداره کل راه و شهرسازی استان شد.

احسانعلی عالی، معاون برنامه‌وبودجه استان نیز با تأکید بر اهمیت فرهنگ کتابخوانی در جامعه، از تخصیص اعتبار ۱۰۰ درصدی برای ساخت و تکمیل کتابخانه‌های عمومی نهادی خبر داد و گفت: برای تسریع در انجام امور و نظارت صحیح، اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مجری و بهره‌بردار کتابخانه‌های روستایی و شهرهای کوچک خواهد بود و ساخت کتابخانه‌های بزرگ شهری به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار می‌شود. امید است تا پایان سال جاری با بهره‌برداری از کتابخانه‌های جدید، زیربنای کتابخانه‌های عمومی استان ۱۰۰ درصد رشد داشته باشد.

حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ ارشاد و اسلامی خراسان شمالی نیز در این جلسه از تکمیل و افتتاح کتابخانه‌های روستایی چناران‌شهر، بیدگ، خرق و  دشت در دهه فجر سال جاری خبر داد و گفت: کتابخانه‌های ارکان، گریوان و قلعه جق نیز تا پایان سال جاری آماده بهره‌برداری می‌شود.

در ادامه فرمانداران، شهرداران و روسای  شوراهای شهر نیز به  ارائه گزارش عملکرد شهرستان خود در خصوص تخصیص اعتبار از محل تملک دارایی شهرستان و سهم نیم درصد  پرداختند و راهکارها و پیشنهادهایی جهت توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی ارائه دادند.

در پایان جلسه استاندار خراسان شمالی بر لزوم واگذاری ساختمان کتابخانه گلستان شهر بجنورد از سوی اداره کل راه و شهرسازی به اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تأکید کرد.