دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵

به مناسبت سالروز حماسه 9 دی؛

نشست کتاب‌خوان «تجلی بصیرت» در ساری برگزار شد

کراپ‌شده - كتاب خوان بصيرت در ساري

کتاب‌خوان «تجلی بصیرت» با حضور جمعی از مسئولین، کتابداران و علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی هم‌زمان با 9 دی در ساری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، کتاب‌خوان «تجلی بصیرت» با حضور آیت‌الله معلمی، عضو مجلس خبرگان رهبری و امام‌جمعه قائمشهر؛ مقدسی، مدیرکل صداوسیمای مرکز مازندران؛ یزدان‌شناس، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان و جمعی از مسئولان، بسیجیان، کتابداران و علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی، شنبه ۹ دی‌ماه در ساری برگزار شد.

در این مراسم آرزو ولی پور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بابیان اینکه «میز کار مدیران، خاکریز و سنگر انقلاب اسلامی است»، گفت: ۹ دی روز تجدید پیمان با رهبری و آرمان‌های انقلاب اسلامی و فراتر از مسائل جناحی است و هر کس در هر جایگاهی باید نسبت به بزرگداشت این روز، اقدام کند و اداره کل کتابخانه‌های عمومی نیز با برگزاری نشست کتاب‌خوان، حسب وظیفه و رسالت فرهنگی خود، به دنبال تبیین مسائل با معرفی بهترین کتاب‌های نوشته‌شده با موضوع فتنه سال ۸۸ است.

وی افزود: باید دشمن را از طمع دست‌اندازی به ساحت انقلاب ناکام گذاشت و این اتفاق با تلاش برای بصیرت افزایی در آحاد مردم و انسجام و وحدت جامعه، میسر خواهد شد.

ولی پور در ادامه با معرفی کتاب «شورش اشرافیت بر جمهوریت» نوشته حمیدرضا اسماعیلی، گفت: نویسنده در این کتاب با نگاهی علمی، حوادث قبل و پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، راهبردها و سازمان‌دهی نیروهای سیاسی را موردبررسی قرار داده است.

ولی پور با بیان اینکه «کتاب شورش اشرافیت بر جمهوریت با استفاده از نظرات عبدالکریم سروش، حسین بشیریه و سعید حجاریان و رادیوها و تلویزیون‌های بیگانه در ۹ فصل تدوین شده است»، گفت: فرآیند دستیابی به نامزد انتخاباتی، نقش و تلاش دولت‌های بیگانه و اپوزیسیون، شورش بر جمهوریت و شکل‌گیری برخی مؤلفه‌های ایدئولوژی تجدیدنظرطلبان، عناوین برخی از فصل‌های این کتاب‌اند.

در ادامه آیت‌الله معلمی طی سخنانی، ۹ دی را برخاسته از ایمان مردم و بصیرت دینی جامعه ایرانی برشمرد و گفت: فتنه گران که اصل نظام و مقدسات را نشانه گرفته بودند با ایستادگی و قیام ملت ایران از پا نشستند و توطئه‌های خود را با حضور بهنگام مردم خنثی‌شده دیدند که این بصیرت واقعی، ملت مسلمان ایران را شایسته بهترین خدمت و زندگی می‌کند که وظیفه مسئولین است.

این عضو مجلس خبرگان رهبری با معرفی کتابی شامل مواضع مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در قبال فتنه سال ۸۸ باعنوان «دفاع از هویت جمعی کشور و ملت» گفت: شناخت دشمنان و راه‌های نفوذ آنان در ایام فتنه از رهنمودهای مقام معظم رهبری است که به‌خوبی در این کتاب بیان می‌شود.

امام‌جمعه قائمشهر همچنین کتاب «نقشه نقش بر آب» شامل مروری بر بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) درباره‌ فتنه سال ۸۸ و کتاب «نقش انگلیس در فتنه» از انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی را برای مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر پیرامون فتنه معرفی کرد.

در ادامه مقدسی مدیرکل صداوسیمای مرکز مازندران گفت: فرمایشات آیت‌الله معلمی در مورد اقدامات انقلابی مدیرانی مانند خانم ولی پور باید رسا و با تأکید بیان شود، چراکه این مدیران برای مسئله ارزشمند بصیرت افزایی به شکلی انقلابی تلاش می‌کنند.

وی افزود: بصیرت، لازمه پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و مبارزه با کژی‌ها و ناراستی‌هاست و الگو شدن بصیرت مردم در حماسه ۹ دی، خواست الهی و با درایت مقام معظم رهبری بوده است و مسلماً حرکت عظیم ملت ایران در خلق حماسه‌های مختلف به نتایج درخشانی خواهد رسید.

مقدسی با معرفی کتاب «آزمون بصیرت» در مورد بیانات مقام معظم رهبری پیرامون حماسه ۹ دی، گفت: این کتاب به جهت ارائه نگاهی متفاوت، می‌تواند به‌عنوان منبع تحقیق مورداستفاده پژوهشگران قرار گیرد.

وی تبیین حوادث فتنه جهت عبرت گیری را مهم‌ترین علت مطالعه بیشتر در این زمینه برشمرد و افزود: کتاب‌های دیگری مانند «شرح ماجرا» و «کالبدشکافی فتنه ۸۸» از آثار مفیدی هستند که مطالعه آنها بسیار سودمند است.

در پایان خانم ملازاده، مادر شهید مدافع حرم محمود رادمهر، کتاب «شهید عزیز» پیرامون زندگی و سیره شهید رادمهر را معرفی کرد.

وی ولایتمداری، دین‌مداری و هوشمندی در لحظات حساس را از ویژگی‌های ممتاز شهید رادمهر دانست و همگان را به مطالعه کتاب‌هایی با موضوع معرفی منش شهدا تشویق کرد.

گفتنی است در این مراسم میثم رنجبر از شعرای آئینی و انقلابی استان اشعاری پیرامون انقلاب اسلامی و حماسه ۹ دی قرائت کرد.