یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۵

با حضور دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور؛

جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کرمانشاه برگزار شد

شورای فرهنگی استان کرمانشاه

مصوبه شورای فرهنگ عمومی کشور با عنوان «ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی» در شورای فرهنگ عمومی استان کرمانشاه تشریح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه، جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کرمانشاه با حضور دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، استاندار، امام‌جمعه و نماینده ولی‌فقیه در استان، مدیرکل ارشاد اسلامی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی، امامان جماعت، فرمانداران و روسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌های تابعه و جمعی از اصحاب رسانه، ۶ دی‌ماه در بیت امام‌جمعه کرمانشاه برگزار شد.

در این نشست نماینده ولی‌فقیه با اشاره به سفر مقام معظم رهبری به خراسان، اظهار داشت: ایشان در این سفر به بحث سبک زندگی اشاره داشتند و مسائلی از قبیل فرهنگ آپارتمان‌نشینی، فرهنگ رانندگی، بنیان خانواده ایرانی اسلامی و... را عنوان کردند؛ لذا بر ماست که در جهت فرهنگ‌سازی و بهبود این موارد گام برداریم.

بازوند، استاندار کرمانشاه نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت ترویج کتاب و کتابخوانی، اظهار داشت: استفاده کاذب از فضای مجازی در بین خانواده‌ها و جوانان از مهم‌ترین مسائل امروز است و ما به‌عنوان مسئولین امر، باید برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری برای جوانان و نوجوانان برگزار کنیم.

موالی زاده، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع مسئولین و متولیان فرهنگ استان کرمانشاه عنوان کرد: کرمانشاه اولین استانی است که مصوبه شورای فرهنگ عمومی کشور را با عنوان «ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی» در شورای فرهنگ عمومی مطرح می‌کند. توجه به امر فرهنگ عامل توسعه جامعه در تمامی امور بوده و نیازمند توجه و برنامه‌ریزی بیشتر در این زمینه هستیم.

همچنین در ابتدای جلسه معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان به تشریح مصوبه شورای فرهنگ عمومی کشور با عنوان «ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی» برای حاضرین پرداخت.

حسنی خونسار با اشاره به اهمیت ترویج کتاب و کتابخوانی از منظر اسلام و مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و رشد کمی و کیفی آن در سطح جامعه، شورای فرهنگ عمومی کشور در جلسه ۶۹۲ مورخ ۲۳ آبان ماه ۹۶ مصوبه‌ای را به تصویب رساند. مصوبه اخیر به سه محور اصلی فرهنگ‌سازی، ایجاد، گسترش و تجهیز کتابخانه‌ها و اجرایی سازی، نظارت و پایش تقسیم شده است. نیاز است در هر بخش ادارات، نهادهای دولتی و غیردولتی پای کار آمده و ما را در این امر مهم یاری رسانند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در پایان به ارائه پیشنهادهایی جهت اجرای هرچه بهتر مصوبه پرداخت. معرفی رابط اجرایی هر دستگاه فرهنگی جهت پیگیری مصوبات شورای فرهنگ عمومی به اداره کل کتابخانه‌های عمومی، ارسال برنامه‌های هر دستگاه، تشکیل ۳ کارگروه مجزا بر اساس مصوبات ۶۹۲ در جلسه رسمی شورای فرهنگ عمومی استان، برگزاری مستمر جلسات به‌منظور پایش و ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها و... برخی از این پیشنهادات بود.

جعفری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه نیز ضمن خیرمقدم به دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: ما نقاط ضعف و قوت را در حوزه فرهنگ و هنر کرمانشاه شناسایی کرده‌ایم و تمام تلاش مان این است که به ثبات فرهنگی در استان برسیم.