یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان عنوان کرد؛

ارتقاء شاخص‌های کتابخانه‌ای همدان با اقدامات پژوهش‌محور

مدیرکل کتابخانه های عمومی همدان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان برنامه‌ریزی پژوهش محور را شاخصه اصلی اقدامات کتابخانه‌ای در این استان دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی همدان، عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، با اشاره به اهمیت پژوهش و پژوهشگری در برنامه‌ریزی و اقدامات سازمانی، اظهار داشت: کتابداران و کارکنان دلسوز و متعهد اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان علاوه بر ارائه خدمات، به‌منظور ارتقاء کیفیت خدمات و پاسخ‌گویی به نیاز مراجعه‌کنندگان به  پژوهش در زمینه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نیز اهتمام ویژه‌ای داشته‌اند. انجام تحقیقات در حوزه کتابخانه‌های عمومی توسط کتابداران نشان از پویایی و بالندگی بیش‌ازپیش فرهنگ کتابخوانی در آینده دارد. امید است با نهادینه شدن فرهنگ پژوهش محوری در سطح تمامی کتابخانه‌ها، برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تر و هدفمندتری برای پیش برد رسالت این نهاد مقدس صورت پذیرد.

وی ادامه داد: از سال ۹۱ تاکنون ۴۷ عنوان کار پژوهشی در اداره کل کتابخانه‌های استان انجام شده است؛ در این مدت ‌۱۹ عنوان پایان‌نامه، ۷ عنوان مقاله علمی ‌ـ پژوهشی، ۱۹ عنوان مقاله همایش‌ها و ۲ عنوان طرح پژوهشی گردآوری‌شده است. در موضوع ارگونومی هفت عنوان، در موضوع مطالعه و خواندن ۶ عنوان، در موضوع خدمات و امکانات ۱۲ عنوان، در خصوص جذب مخاطب و عضویت ۴ عنوان، در مهارت‌های ارتباطی ۳ عنوان، در سواد اطلاعاتی ۲ عنوان و در خصوص سایر موضوعات ۵ عنوان پژوهش صورت گرفته است.

زارعی با اشاره به نتایج پژوهش «خواندن و مطالعه»  بیان کرد: به نظر می‌رسد بین ابزارهای رسانه‌ای و تبلیغاتی و توسعه‌ مطالعه‌ کاربران رابطه معنی‌داری وجود دارد؛ با استناد به نتایج این پژوهش‌ها می‌توان گفت که در ابتدا باید فرهنگ رسانه‌ای یا به عبارتی چگونگی استفاده درست از رسانه‌ها بین اقشار مختلف ترویج یابد و درنهایت تمام ظرفیت‌های رسانه‌ای جهت ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی مورداستفاده قرار گیرد.

وی به پژوهش‌های حوزه «کیفیت خدمات و امکانات» اشاره کرد و افزود:‌ یافته‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر کیفیت ارائه خدمات کتابخانه‌های عمومی، از حداقل انتظار کاربران بیشتر  است؛ اما بین حداکثر انتظارات کاربران و سطح واقعی کیفیت خدمات فاصله وجود دارد. علاوه بر این، توزیع و مکان‌یابی کتابخانه‌های عمومی شهر همدان به‌گونه‌ای است که توانایی پاسخگویی به نیازهای شهروندان را ندارد. کتابخانه‌های عمومی استان همدان در پنج شاخص منابع، فضا، عضو، امانت و کارکنان با سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ فاصله دارد که باید با برنامه‌ریزی این روند اصلاح شود.

زارعی در خصوص جذب مخاطب و عضویت در کتابخانه‌های عمومی، افزود: یافته‌های پژوهش‌ها نشان می‌دهد، فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی بر مدیریت روابط با مخاطب در کتابخانه‌ عمومی نقش مثبتی ایفا می‌کند اما عواملی مانند استرس شغلی کتابداران، جابجایی آن‌ها و همچنین عدم آشنایی کتابداران با مهارت‌های ارتباطی می‌تواند کاهش عضویت را به همراه داشته باشد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ضمن تشریح یافته‌های سایر مطالعات افزود: پژوهش، موتور محرک پیشرفت و توسعه هر سازمانی محسوب می‌شود و هر نوع پیشرفت و توسعه، ارتباط مستقیمی با تحقیقات علمی و  بهره‌گیری از نتایج آن دارد؛ به همین جهت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در راستای بهره‌گیری از نتایج پژوهش‌های انجام‌شده در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی‌های آتی، به جمع‌آوری پژوهش‌های صورت گرفته و تحلیل نتایج آن‌ها اقدام کرده است.

زارعی در پایان افزود: با تشکیل کارگروه پژوهشی در اداره کل کتابخانه‌های عمومی، مقدمات و برنامه‌ریزی‌های لازم برای ترسیم روند پژوهشی و استفاده از ظرفیت کتابداران محقق و پژوهشگر برای رفع موانع بر اساس مطالعات علمی در دست اقدام است.