شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۰

با هدف ترویج و نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی صورت گرفت؛

نشست کتاب‌خوان ویژه هنرمندان

نشست کتابخوان هنرمندان

به منظور نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی و با حضور ۵ بازیگر سینما و تلویزیون نشست کتاب‌خوان ویژه هنرمندان در کتابخانه محقق حلی تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران، عصر روز گذشته پنجم دیماه «نشست کتاب‌خوان ویژه هنرمندان» با حضور ۵ هنرمند سینما، تلویزیون و تئاتر در کتابخانه عمومی محقق  حلی واقع در منطقه شوش تهران با حضور مهردخت وزیرپور مشاور دبیرکل و عضو هیات امنای نهاد کتابخانه‌ها، اسماعیل جانعلی‌پور مدیرکل امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌ها، علی نیکنام مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران و جمعی از کتابداران و علاقه‌مندان به حوزه کتاب و کتابخوانی برگزار شد.

آنقدرعاشق کتابخوانی شدم که خودم هم تشویق به نوشتن شدم

در این نشست صمیمی که با استقبال خوب اهالی منطقه شوش همراه بود ابتدا «علی سلیمانی» بازیگر تلویزیون و سینما برای معرفی کتاب «تکنیک بازیگری» نوشته سنفورد مایزنر ترجمه منوچهر خاکسار هرسینی به جایگاه دعوت شد.

او با بیان اینکه من هیچ‌گاه درس‌خوان خوبی نبودم و هیچ‌وقت هم نمره ۱۸ و ۲۰ نمی‌گرفتم گفت: اما در ۱۲ سالگی با مطالعه کتاب، کشف کردم که جادوی داستان چقدر می‌تواند کلمات را به زیبایی در کنار هم قرار دهد و انسان را به تفکر و تعمق وا دارد و آنقدر عاشق کتابخوانی شدم که حتی خودم هم تشویق به نوشتن شدم.

بازیگر سریال معمای شاه ادامه داد: اولین کتابی که در دوران نوجوانی خواندم «شکم بابات چنده» نوشته محمدرضا شریفی‌نیا در سال 63 بود. بعدها هم داستان‌های ژول ورن و مجله کیهان بچه‌ها را می خواندم. من آنقدر به مطالعه کیهان بچه‌ها عادت کرده بودم که هر هفته از ساعت ۷ صبح کنار کیوسک روزنامه فروشی منتظر آمدن این مجله بودم و وقتی که مجله را می‌خریدم کنار همان کیوسک مشغول خواندن مجله می‌شدم و آن را تمام می‌کردم.

وی از کتاب کلیدر اثر محمود دولت‌آبادی به‌عنوان یکی از لذت‌بخش‌ترین کتاب‌های طول عمر خود یاد کرد و با اشاره به کتاب تکنیک بازیگری گفت: در این کتاب مخاطب متوجه می‌شود که باید هر جمله را چگونه تکرار کند به عبارت دیگر، کمتر آدمی وجود دارد که یک جمله را بتواند سه بار به یک شیوه بیان کند. وقتی یک جمله را به گونه‌ای تکرار کردید که شبیه هم بود و مخاطب متوجه مصنوعی بودن آن نشد شما در بیان این جمله از شگرد بازیگری استفاده کردید.

وی تصریح کرد: نویسنده این اثر، «خوب نگاه کردن به اطراف» را جزو اولین تمرین‌های بازیگری می‌داند و معتقد است که بازیگر می‌بایست حافظه دیداری و شنیداری خود را تقویت کند.

این بازیگر تئاتر و سینما یادآور شد: سنفورد مایزنر نویسنده این کتاب به دو نگرش اعتقاد دارد: اول اینکه تکرار در حوزه بازیگری برای کاراکتر مهم است و دوم فطری نگاه کردن و کد کردن اعمال فکری؛ بنابراین اگر بازیگر توانست نقشی را ایفا کند که برای تماشاگر مشخص نشود او دارد بازی می‌کند او حتما قدم در راه بازیگری گذاشته است.

به گفته وی، کد کردن ویژگی‌های فکری به بازیگر کمک می‌کند تا او هنگامی که در نقش به چنین تشابه‌هایی برسد از آن برای ایفای موفق نقش کمک بگیرد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: هنگامی که کسی مطالعه می‌کند توجه بیشتری نسبت به دیگران خواهد داشت چرا که دایره لغات او بیشتر می‌شود. معتقدم مطالعه شگفت‌انگیزترین چیزی است که من کشف کردم و نویسنده‌ای مهمی مثل بورخس معتقد است که بهشت جایی است که در آن نان و کتاب وجود داشته باشد.

کارگردان فیلم سینمایی اشنوگل در خاتمه اظهار داشت: مرحوم سمندریان همیشه به شاگردانش توصیه می‌کرد که قبل از خواب سه کار را انجام دهند اول مسواک زدن دوم نوشتن مطلب روزانه و سوم حداقل نیم ساعت مطالعه قبل از خواب.

کتاب ننه کاراته برگرفته از ۸ داستان کوتاه است

«سیروس همتی» بازیگر و هنرمند عرصه سینما و تلویزیون نیز به معرفی کتابی به نام «ننه کاراته» که نوشته خودش بود پرداخت و گفت: این کتاب برگرفته از ۸ داستان کوتاه است که همه آنان برگفته از جامعه، خانواده و اطراف خودمان است.

این بازیگر سینمایی و تلویزیون برای دقایقی به قرائت یکی از مجموعه داستان‌های خود برای مخاطبین پرداخت و از کتاب‌های هزار یک شب، ملت عشق، تمام آثار بهرام بیضایی، اشعار فاضل نظری و مجموعه اشعار سیمین بهبهانی به عنوان کتاب‌های مورد علاقه خود یاد کرد.

شکسپیر برای هنرمندان در حد شاهکار خلقت است

«سیروس کهوری‌نژاد» بازیگر و کارگردان تئاتر هم با اثری از ویلیام شکسپیر به نام «هملت» دقایقی را به معرفی این کتاب پرداخت و گفت: "مکبث" نمایشنامه تراژیک شکسپیر است و یکی از محبوب‌ترین آثار او محسوب می شود.

بازیگر سریال مختارنامه افزود: اساس تراژدی مکبث وقایع تاریخی اسکاتلند است اما شکسپیر موافق ذوق و طبع خویش تغییراتی را در آن لحاظ کرده و حوادث جنگ‌ها را به هم آمیخته است این درحالی است که این تراژدی شرح زندگی پر حادثه سرداری دلیر و لایق به نام مکبث است.

وی اظهار داشت: این کتاب ترجمه داریوش عاشوری است که چاپ اول سال ۷۱ بوده است و از سوی انتشارات آگاه به چاپ رسیده است.

این هنرمند تصریح کرد: اگر چه من نویسندگان وطنی را هم دوست دارم اما ویلیام شکسپیر برای ما هنرمندان در حد یک شاهکار خلقت است چرا که او انسان را به خوبی می‌شناسد.

به گفته کهوری‌نژاد، مخاطب با مطالعه کتاب‌های شکسپیر با خیر و شر خلفت آشنا می‌شوند.

این بازیگر سینما و تلویزیون تصریح کرد: باید این کتاب را با دقت خواند و جملاتی را که نظرمان را جلب می‌کند را در برگه دیگری یادداشت کرد چرا که خواندن به تنهایی مهم نیست بلکه توجه به درون و تحلیل آن مهم است و در این مرحله است که مفهوم کتاب به ناخودآگاه آدمی نفوذ پیدا می‌کند و ماندگار می‌شود.

کهوری‌نژاد اضافه کرد: ترجمه‌های زیادی از "مکبث" در ایران انجام شده و کتاب‌های زیادی از آثار شکسپیر در کشورمان منتشر شده است این درحالی است که این نویسنده، نمایشنامه‌های، خوش ساختی نوشته است به گونه‌ای که برخی از اشخاص نمایشنامه مکبث در بسیاری از دانشکده‌های روان‌شناسی دنیا مورد بحث قرار می گیرند.

وی درخاتمه به مخاطب توصیه کرد در انتخاب کتاب برای مطالعه دقت بیشتری به خرج دهند و نسبت به چشم و گوش خود مقدس تر عمل کنند.

هرگز سودای بازیگری نداشته باشید

«رحیم نوروزی» با معرفی کتاب «جزء از کل» نوشته استیو تولتز و ترجمه پیمان خاکسار، دیگر هنرمندی بود که به جایگاه دعوت شد.

وی گفت: من ادبیات داستانی و رمان و روان‌شناسی را دوست دارم و همیشه آرزو داشتم در کلبه‌ای بنشینم و کتاب‌های ارسطو و افلاطون را مطالعه کنم و هنگامی که به من پیشنهاد شد در این نشست حضور داشته باشم کتاب «جزء از کل» را پیشنهاد کردم.

وی تصریح کرد: این کتاب کاوشی ژرف در اعماق روح انسان و ماهیت تمدن است و به عبارتی سفر در دنیایی است که نمونه‌اش را کمتر دیده‌اید.

وی با بیان اینکه این کتاب رمانی عمیق، پرماجرا و فلسفی است که ماه‌ها مخاطب را اسیر می‌کند اضافه کرد: مطالعه کتاب "جزء از کل " تجربه‌ای غریب و منحصر به فردی است که در هر صفحه‌ای از آن جمله‌ای و جود دارد که می‌توانید آن را نقل قول کنید.  

بازیگر سریال حضرت یوسف(ع) با اشاره به ثمرات مطالعه کردن از حضار خواست به صورت خانوادگی کتاب منطق الطیر را بخوانند تا متوجه شوند که جادوی کلمات در این کتاب با خواننده چه کار می‌کند.

رحیم نوروزی تصریح کرد: به جای دیدن سریال‌های بی‌کیفیت شبکه‌های خارجی و برخی از سریال‌های وطنی، هر شب چند صفحه کتاب بخوانند.

وی افزود: کتاب «جزء از کل» همه ادبیات جهان را دور زده و از روی همه آنان پریده است هر چند که خام دستی‌هایی هم در این کتاب دیده می‌شود و ریتم کار در اواخر کتاب رعایت نمی‌شود اما این کتاب شما را به مطالعه کردن تشویق می‌کند. من این کتاب ۷۰۰ صفحه‌ای را در لابه‌لای زمان فیلمبرداری مطالعه کردم.

تصویرسازی عالی کتاب «بچه‌های کارون»

«محمدجواد جعفرپور» بازیگر تلویزیون نیز با معرفی کتاب «بچه‌های کارون» نوشته احمد دهقان آخرین هنرمندی بود که به معرفی کتاب خود پرداخت.

وی گفت: این کتاب نگاهی واقعی و متفاوت به آدم‌هایی دارد که واقعیت داشتند و در میان آنان قهرمانان کم سن و سال وجود داشت که جنگ وادارشان کرد که کارهای بزرگ انجام دهند.

وی ادامه داد: پدرم کتابدار کتابخانه بود و هر گاه صحبتی از کتاب می‌شد همیشه به او اتکا می‌کردم و این کتاب هم پیشنهاد پدرم بود. در این کتاب تصویرسازی برای مخاطب عالی است.

جعفرپور با بیان اینکه در این کتاب مخاطب با ۱۴ فصل روبرو است تصریح کرد: هنگامی که این کتاب را می‌خواندم به دلیل اینکه سابقه بازیگری دارم فکر می‌کردم اگر نقش ناصر، قهرمان این کتاب را بازی می‌کردم چگونه باید بازی می‌کردم؟

وی که دانش‌آموز رشته انیمیشن است خاطر نشان کرد: این کتاب یکی از کتاب‌های خوب برای انیمیشن است و من را تحت تاثیر خودش قرار داد و خوشحالم که چنین نشست‌هایی به حوزه کتاب و کتابخوانی کمک می‌کند.

در بخش پایانی این نشست با حضور مهردخت وزیرپور مشاور دبیرکل، اسماعیل جانعلی‌پور مدیرکل امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌ها و علی نیکنام مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران از ۵ ارائه کننده کتاب تقدیر شد.