یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۵

به‌منظور ارتقاء مهارت‌های قصه‌گویی در کتابداران؛

دوره آموزشی «هم‌افزایی مهارت‌های قصه‌گویی» در فارس برگزار شد

دوره مهارت های قصه گویی در شیراز

دوره آموزشی هم‌افزایی مهارت‌های قصه‌گویی ویژه کتابداران کودک کتابخانه‌های عمومی استان فارس برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، دوره آموزشی هم‌افزایی مهارت‌های قصه‌گویی ویژه کتابداران کودک کتابخانه‌های عمومی استان فارس، با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و ۴۲ کتابدار کودک طی دو روز به‌صورت تئوری و عملی برپا شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس اظهار داشت: نخستین جرقه‌های اجتماعی شدن از خانواده شکل می‌گیرد و فرد در دوران کودکی با الگوبرداری از محیط پیرامون خود رشد می‌کند؛ یکی از علل اصلی سرمایه‌گذاری و تمرکز برنامه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در بخش کودک اینست که باید علاقه به مطالعه را از کودکی در افراد نهادینه کنیم. کودکان امروز، آینده‌سازان فردای کشور خواهند بود.

روح‌الله منوچهری با اشاره به اینکه اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس در زمینه کودکان فعالیت‌های گسترده‌ای را آغاز کرده است، افزود: برنامه‌های آموزشی در این بخش، از دوره آموزشی «مسیر کودکی» با حضور استاد مصطفی رحماندوست در شیراز آغاز شد و امروز چهارمین برنامه آموزشی با محوریت افزایش مهارت‌های قصه‌گویی کتابداران استان فارس برگزار می‌شود. همچنین در ابتدای سال جاری، سه کتابخانه عمومی مجهز ویژه کودکان در شیراز به بهره‌برداری رسیده است.

وی ادامه داد: در یک سال گذشته ۱۶۵۰۰ جلد کتاب کودک با اعتباری بالغ‌بر یک میلیارد ریال خریداری و در کتابخانه‌های استان توزیع شده است. همچنین بنا داریم با کسب مجوزهای لازم و بهره‌گیری از کمک خیرین در زمینه خرید کتاب کودک و نوجوان، ادبیات و روان شناسی اقدام کنیم. در شش‌ماهه گذشته ۳۶۸ نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای، ۳۲۵ مسابقه نقاشی، ۷۷۸ نشست قصه‌گویی با حضور ده هزار و هفت‌صد عضو و ۱۰۴۰ برنامه آموزش نقاشی و خوشنویسی با شرکت ۷۶۰۰ نفر ازجمله اقداماتی بوده که در جهت تقویت بخش‌های کودک در کتابخانه‌های سراسر استان برگزار شده است.

شاهدخت موسی زاده، مدرس این دوره نیز  با بیان این مطلب که هنر قصه‌گو، ساده کردن قصه و جذاب کردن آن برای مخاطب  است، به تشریح سرفصل‌های این دوره پرداخت و گفت: کسب مهارت‌های قصه‌گویی، ویژگی‌های قصه‌گو و مخاطب و همچنین نحوه قصه‌گویی از موضوعات مدنظر در این دوره است.

 گفتنی است، روز دوم این کارگاه به‌صورت عملی برگزار شد و طی آن کتابداران به تمرین قصه‌گویی بر اساس آموزه‌های این دوره پرداختند.