چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۴

با مشارکت موسسه شهرستان ادب؛

نشست کتاب خوان شعر در سنندج برگزار شد

نشست کتاب خوان شعر

با مشارکت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان و موسسه شهرستان ادب، پانزدهمین نشست کتاب‌خوان شعر کشور در سنندج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی کردستان، پانزدهمین نشست کتاب‌خوان شعر کشور با مشارکت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان و موسسه شهرستان ادب در سنندج برگزار شد.

اسماعیل احمدی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان در این نشست اظهار داشت: ترویج کتاب و مطالعه یکی اهداف نهاد کتابخانه‌های عمومی است؛ نشست‌های کتاب‌خوان و معرفی نویسندگان و آثار خواندنی از فعالیت‌هایی است که در این راستا انجام می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان  بر لزوم حمایت از برنامه‌های فرهنگی تأکید و اضافه کرد: در کشور و به‌ویژه در استان فرهنگی کردستان، میل فزاینده‌ای به شعر وجود دارد و مردم استان به این حوزه دل‌بستگی دارند.

در ادامه میلاد عرفان پور، دبیر سلسله نشست‌های کتاب‌خوان شعر اظهار داشت: سالانه بیش از یک هزار و ۵۰۰ عنوان کتاب شعر در کشور منتشر می‌شود که بیش از یک هزار عنوان را کتاب‌های بی‌کیفیت تشکیل می‌دهد. یکی از معضلاتی که همواره شاعران و علاقه‌مندان به مطالعه شعر با آن مواجه هستند عدم‌تشخیص سره از ناسره است و اینکه نمی‌دانند چه کتابی ارزش خواندن دارد.

وی با بیان اینکه باید چهره‌های ادبی هر منطقه به مردم شناسانده شوند، افزود: برگزاری این سلسله نشست‌ها فرصت مناسبی است که از زبان فرهیختگان مناطق مختلف، کتاب‌ها و آثار این حوزه ادبی معرفی شود.

مدیر دفتر شعر موسسه شهرستان ادب در ادامه به برگزاری سلسله نشست‌های به اشتراک‌گذاری کتاب‌های شعر در کشور اشاره کرد و گفت: سلسله نشست‌های کتاب‌خوان شعر از ابتدای سال ۹۵ در سطح کشور آغاز شد و تاکنون ۱۵ نشست برگزار شده است.

محمدرضا کلهر، نویسنده و شاعر سنندجی در ادامه با معرفی کتاب «با ما نیستیم» نوشته محسن ترقی، اظهار داشت: کتاب رسانه گرم است و احتیاجی به تبلیغ ندارد اما ای‌کاش می‌توانستیم آثاری فاخر و بسیار زیبا در شمارگان وسیع چاپ کنیم.

این نویسنده و شاعر سنندجی خاطرنشان کرد: هیچ اثری کامل نیست اما کتاب «با ما نیستند» روبه تکامل می‌رود و در این کتاب از تکنیک‌های متناقص‌نما در اشعار استفاده شده است.

کلهر با بیان اینکه شعر ترقی در مقابل فضای شعر امروز ایران است، افزود: شعر تصویری در واژه‌ها، نوعی رابطه دیداری با شعر را برمی‌تابد چراکه شکل نوشتاری آن در خواندن مخاطب مهم است.

کامبیز کریمی، نویسنده و شاعر سنندجی نیز با معرفی کتاب «کسی از شنبه‌هایمان عکس نمی‌گیرد» نوشته ناهید عرجونی، اظهار داشت: کسی که به زبانی غیر از زبان مادری تولید متن می‌کند، امکان موفقیت پایینی دارد. اندیشیدن همواره به زبان مادری است. شعرای کُرد حداقل در قالب یک غزل به زبان مادری شعر نوشته‌اند و بقیه اشعار را به زبان رسمی سروده‌اند. «کسی از شنبه‌هایمان عکس نمی‌گیرد» علی‌رغم این‌که زبان مستقلی ندارد، زبانی که بتوان شعر ناهید عرجونی را از شعر هم‌دوره‌هایش بازشناخت، اما با به‌کارگیری مضامین تازه و بکر و زبانی ساده و روایی، از چیزهایی حرف می‌زند که اغلب سهل‌انگارانه از کنار آن‌ها رد می‌شویم.

محسن ترقی، نویسنده و شاعر سنندجی در ادامه با معرفی کتاب «آن حلزون محزون» نوشته محمدرضا کلهر، اظهار داشت: امیدواریم که کتاب تنها مختص پشت ویترین‌ نباشد؛ چراکه ما به دنبال سرایت اندیشه، فکر و هنر به جامعه هستیم. کتاب «آن حلزون محزون» منشور چندوجهی و بازتابی از شرایط موجود جامعه است.

بهنام زارعی در ادامه با معرفی کتاب «هناره» نوشته فردین حق مینا اظهار داشت: اگر ادبیات کودک را به‌درستی اشاعه دهیم، می‌توانیم در این راستا تولیدات بالایی داشته باشیم. ادبیات کودک مؤلفه‌هایی دارد و باید موسیقی در آن گنجانده شود. باید محتوای کتاب کودک ریشه در ادبیات فرهنگی داشته باشد وعشق‌آموزی، کار گروهی و به کار گرفتن قدرت تفکر از آموزه‌های این آثار شود. این کتاب‌ها باید از مضامین نفرت پراکنی و جبهه‌گیری به دور باشد؛ چراکه این مفاهیم تأثیر مخربی بر کودکان خواهد داشت.

در ادامه محمد عزیزی نویسنده و شاعر سنندجی با معرفی کتاب «با تنهایت حرف بزن» نوشته ناهید حسین پناهی، از این کتاب به‌عنوان اثری هنری یادکرد.

در پایان مراسم از معرفی کنندگان کتاب با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.