چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸

در دومین روز از هفته سوادآموزی؛

بخش نوسوادان کتابخانه عمومی حضرت زهرا (س) یزد افتتاح شد

افتتاح بخش نوسوادان کتابخانه حضرت زهرا

هم‌زمان با هفته نهضت سوادآموزی، بخش نوسوادان کتابخانه‌ عمومی حضرت زهرا (س) شهر حمیدیا افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد، هم‌زمان با هفته نهضت سوادآموزی و با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش و جمعی از علاقه‌مندان، ۳ دی‌ماه، بخش نوسوادان کتابخانه‌ عمومی حضرت زهرا (س) شهر حمیدیا افتتاح شد.

در ابتدای این مراسم رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با تبریک هفته نهضت سوادآموزی، گفت: بی‌سوادی، زیبنده جامعه نیست و شایسته است زمینه فراگیری سواد برای همه اقشار مردم فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه سوادآموزان نهضت سوادآموزی بخشی از مخاطبان کتابخانه‌های عمومی هستند، تصریح کرد: کتابخانه‌ها در کنار بخش‌های ویژه‌ای‌ نظیر بخش کودک، نوجوان، اطلاع‌رسانی، نشریات و استان‌شناسی به دنبال فراهم کردن زمینه‌ای برای استفاده هرچه بهتر و آسان‌تر اعضا و مراجعان نوسواد خود هستند؛ در این راستا و با همکاری معاونت سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش مقرر شده است که بخش نوسوادان در تمامی کتابخانه‌های عمومی راه‌اندازی و تجهیز شود.

دوست فاطمی‌ها توجه ویژه نهاد کتابخانه‌های عمومی به گروه‌های خاص جامعه و فراهم کردن زمینه بهره‌مندی همه مردم از کتابخانه‌ها را گامی در راستای عمومی‌تر شدن خدمات کتابخانه‌ای دانست و راه‌اندازی و تجهیز بخش‌های کودک، نوجوان و نوسوادن را اقداماتی در این راستا ارزیابی کرد.

وی با اشاره به‌ضرورت الگوسازی برای نوسودان و کم‌سوادان جامعه برای ایجاد میل به سوادآموزی در آنان، خاطرنشان کرد: یکی از شخصیت‌هایی که می‌تواند به‌عنوان الگوی بارزی از تلاش در راستای علم‌اندوزی معرفی شود، مرحوم مهدی آذریزدی است؛ کسی که هرچند به معنای مصطلح امروز بی‌سواد بود، ولی با میل و اشتیاق فراوانی که به کتابخوانی و یادگیری داشت، توانست به یکی از نویسندگان برجسته حوزه ادبیات کودک بدل شود.

مرآت امین‌الرعایا، معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان یزد نیز در این مراسم با بیان اینکه ایجاد بخش نوسوادان در کتابخانه‌های عمومی می‌تواند به تحکیم سواد در این گروه کمک کند، اظهار داشت: در جلسه‌ با مدیرکل و کارشناسان اداره کل کتابخانه‌های عمومی، مقرر شد که هردو دستگاه با مشارکت یکدیگر نسبت به تأمین منابع موردنیاز نوسودان استان در کتابخانه‌ها اقدام کنند.

وی با اشاره به تأکید ویژه قرآن کریم و روایات اسلامی به امر خواندن و نوشتن، گفت: تأکید بر سوادآموزی و علم‌اندوزی در سیره و منش نبی مکرم اسلام (ص)‌ و ائمه اطهار (ع) مشهود است؛ نهضت سوادآموزی نیز در واقع رسالت خود را در راستای فرمایشات و تأکیدات قرآن کریم و روایات معصومین (ع) پایه‌گذاری کرده است.

امین‌الرعایا، استان یزد را چهارمین استان از نظر میزان سواد در کشور اعلام و تصریح کرد: با نگاه بلند امام راحل (ره) در تشکیل نهضت سوادآموزی اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، میزان جمعیت باسواد کشور از ۴۸ درصد در سال ۵۸ به حدود ۹۰ درصد در سال ۹۶ رسیده است و امیدواریم با همکاری تمامی دستگاه‌های فرهنگی و همت مردم، بی‌سوادی در کشور به طور کامل ریشه‌کن شود.

در ادامه این آیین، بخش نوسوادان کتابخانه‌ عمومی حضرت زهرا (س) شهر حمیدیا به بهره‌برداری رسید. با افتتاح این بخش، تعداد بخش‌های نوسوادان در کتابخانه‌های عمومی استان به عدد ۲۸ رسید.

گفتنی است، در جلسه‌ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی یزد و معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان، مقرر شد ۱۱۰ مجموعه از منابع ویژه نوسوادان توسط معاونت سوادآموزی آموزش‌وپرورش به تمامی کتابخانه‌های عمومی استان اهدا شود.