یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۲

در هفته پایانی آذرماه برگزار شد؛

برنامه‌های متنوع فرهنگی به میزبانی کتابخانه‌های عمومی بیرجند

کراپ‌شده - فعاليت هاي بيرجند در پايان آذر (عكس تزئيني)

کتابخانه‌های عمومی ۹ دی و شهدای باقریه در هفته پایانی آذرماه، میزبان برنامه‌های متنوع فرهنگی بودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی، برگزاری کلاس حفظ قرآن، قصه‌گویی، آموزش نقاشی، جمع‌خوانی و معرفی کتاب، جلسه گروه مطالعاتی و نمایشگاه کتاب، بخشی از برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی ۹ دی و شهدای باقریه در روزهای پایانی پاییز بود.

جمع‌خوانی در کتابخانه عمومی ۹ دی

جمع‌خوانی کتاب‌های «قصه ما همین بود» و «قصه‌های برگزیده از چهارده معصوم (ع)» با حضور جمعی از کودکان و نوجوانان در کتابخانه ۹ دی برگزار شد. در این نشست‌ها، باهدف هدایت مخاطبان به مطالعه کتاب‌های سودمند و آشنایی بیشتر با منابع خواندنی، کودکان و نوجوانان به خوانش بخش‌هایی از کتاب‌های معرفی‌شده پرداختند.

کلاس آموزش نقاشی

کارگاه آموزش نقاشی برای کودکان ۴ تا ۶ سال باهدف تقویت قوه تخیل و تفکر و پرورش استعداد و علاقه‌مندی آنان به کتابخوانی از دیگر برنامه‌های کتابخانه عمومی ۹ دی بود.

معرفی و جمع‌خوانی «هفت‌خوان و هفت رزم»

جلسه معرفی و خوانش کتاب «هفت‌خوان و هفت رزم» با حضور پرشور کودکان و نوجوانان در کتابخانه عمومی ۹ دی برگزار شد. این کتاب برگزیده‌ای از داستان‌های «شاهنامه» اثر «حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی»، شاعر و حماسه‌سرای نامی قرن چهارم هجری است که به کوشش زهره پریرخ نوشته شده و توسط انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده است.

این مجموعه، داستان‌ها و حکایات مشهور شاهنامه را با نثری ساده و امروزی روایت می‌کند. استفاده از تصاویر جذّاب و مرتبط با داستان‌ها، از ویژگی‌های شاخص این مجموعه است.

هدف از برگزاری این جلسه، آشنایی بهتر کودکان و نوجوانان این سرزمین با داستان‌های کهن ایرانی، به‌خصوص حکایات شاهنامه فردوسی بود.

قصه‌خوانی اعضای نوجوان برای کودکان عضو کتابخانه عمومی شهدای باقریه

در این جلسه تعدادی از اعضای نوجوان کتابخانه برای کودکان و خردسالان عضو و سایر مراجعین کودک، قصه‌خوانی کردند. هدف از برگزاری این جلسه، نهادینه‌سازی فرهنگ مطالعه در مخاطبان و افزایش مسئولیت‌پذیری و اعتمادبه‌نفس، به‌واسطه مطالعه بود.

برگزاری کلاس هفتگی  حفظ قرآن در کتابخانه عمومی شهدای باقریه

برگزاری کلاس حفظ قرآن در ادامه کلاس‌های تابستانی کتابخانه عمومی شهدای باقریه، از برنامه‌هایی است که به شکل منظم در این مرکز برگزار می‌شود.

برگزاری جلسه گروه مطالعاتی در نکوهش غیبت

هم‌زمان با روز پژوهش، جلسه گروه مطالعاتی با موضوع «نکوهش غیبت» با حضور جمعی از اعضای نوجوان در کتابخانه شهدای باقریه برگزار شد. در این نشست هریک از اعضا با تحقیق در منابع کتابخانه به بررسی «موضوع» غیبت پرداختند.

«گنجینه آداب اسلامی» نوشته محمدرضا آشتیانی، «نهج الفصاحه: کلمات قصار پیامبر اعظم (ص)» به گردآوری علی شیروانی، «نهج‌البلاغه امیرالمؤمنین (ع)»، «اخلاق نراقی» نوشته علی‌محمد حیدری نراقی از منابع معرفی‌شده توسط اعضای این گروه بود.

معرفی و جمع‌خوانی «آدم‌های آبرودار» در کتابخانه شهدای باقریه

«آدم‌های آبرودار» نوشته احمد عربلو مجموعه داستان‌هایی ویژه گروه سنی نوجوان است که با حضور جمعی از اعضای کتابخانه شهدای باقریه معرفی و جمع‌خوانی شد.

نشست موضوعی «طلوع آرامش» به مناسبت روز جهانی عاری از خشونت

هم‌زمان با روز جهانی عاری از خشونت، نشست موضوعی طلوع آرامش با حضور جمعی از بانوان عضو کتابخانه عمومی شهدای باقریه برگزار شد. «نوجوان در نقش شکیبایی: پرخاشگری نوجوان، عوامل و راهکارهای کنترل» نوشته حسین امیری و «کنترل خشم در خانواده: خانواده موفق (۶)» نوشته مریم کربلایی علیگل و «درس‌نامه حفظ موضوعی قرآن: از مجموعه کتاب‌های نورباران» از منابعی بود که توسط مدرس کلاس، برای بانوان تشریح شد. در این جلسه مبحث خشم از دو دیدگاه روان شناسی و دینی موردبررسی قرار گرفت.