شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۸

در نشستی با حضور شخصیت های برجسته استانی؛

پژوهشگر برتر استان گیلان معرفی شد

تجلیل از پورکریم

هم‌زمان با هفته پژوهش، پدرام پورکریم، کارشناس برنامه‌ریزی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان به‌عنوان پژوهشگر برتر دستگاه‌های اجرایی استان شناخته شد.

به گزارش روابط‌ عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، در مراسمی با حضور رئیس مرکز پژوهش و آینده‌نگری سازمان برنامه‌وبودجه کشور، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، نماینده مردم شهرستان صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی از پدرام پورکریم گیلانی به‌عنوان پژوهشگر برتر دستگاه‌های اجرایی استان تجلیل شد.

در ابتدای این نشست فرهاد دژپسند، رئیس مرکز پژوهش و آینده‌نگری سازمان برنامه‌وبودجه کشور با بیان اینکه پژوهش از اساسی‌ترین الزامات پیشرفت و توسعه متوازن و پایدار در کشورهاست، اظهار داشت: قدرت و استقلال کشورها حتی در زمینه‌های اقتصادی بر پژوهش و تولید علم و فناوری استوار است. نتایج حاصل از پژوهش به تعالی جامعه و رشد و توسعه کشور می‌انجامد.

وی با بیان اینکه پژوهش الزامی برای جهش در مسیر رشد و توسعه تلقی می‌شود، تصریح کرد: دانش بنیانی یکی از رویکردهای پنجگانه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور و تمامی صاحب‌نظران عرصه سیاست‌گذاری به مقوله دانش ‌بنیان به‌عنوان یک رکن نگاه می‌کنند. درواقع دانش بنیانی شاهرگی حیاتی است که مؤلفه‌های مؤثر در فرآیند رشد و توسعه را تغذیه می‌کند و به معنای واقعی کلمه می‌تواند بنیان‌های جامعه را استحکام ببخشد.

دژپسند ادامه داد: تمامی فرآیندهای تصمیم سازی و تصمیم‌گیری باید مسلح به پژوهش شود؛ آن زمان می‌توانیم به شکل‌گیری جامعه دانش بنیان امیدوار باشیم.

رئیس مرکز پژوهش و آینده‌نگری سازمان برنامه‌وبودجه کشور اضافه کرد: در دنیای پرشتاب کنونی کسب مزیت رقابتی نه با اتکا به مواد اولیه و نیروی کار ارزان، بلکه از طریق به‌روزرسانی فناوری‌های موجود و خلق فناوری‌های جدید و پیشرفته امکان‌پذیر است که این امر صرفاً در مسیر توسعه علم، فناوری و پژوهش میسر می‌شود. توسعه فعالیت‌های علمی و پژوهشی عامل اصلی تبدیل مزیت‌های طبیعی و نسبی به مزیت‌های رقابتی، بزرگ شدن اقتصاد، تعامل سازنده در سطح بین‌الملل و درنتیجه تحقق رشد اقتصادی مطلوب است؛ موفقیت در این زمینه‌ها در صورتی امکان‌پذیر است که در برنامه‌ریزی‌های هدفمند و کلان کشور به امر پژوهش، فناوری و توسعه همه‌جانبه علمی توجه شود.

وی یادآور شد: در اقتصادهای پیشرفته و کشورهای صادرات محور، بیشترین سهم تأمین مالی پژوهش‌ها مربوط به شرکت‌ها و بنگاه‌های صنعتی است و بیشترین سهم پژوهش‌ها را نیز پژوهش‌های تجربی و بعدازآن پژوهش‌های کاربردی تشکیل می‌دهد؛ اما در ایران تأمین مالی هزینه‌های پژوهشی ساختاری کاملاً متفاوت دارد؛ لذا باید بدون وقفه به توسعه پژوهش بیندیشیم و احساس نیاز به پژوهش را بالا ببریم.

رئیس مرکز پژوهش و آینده‌نگری سازمان برنامه‌وبودجه کشور، هدف از آینده‌نگری را پیش‌بینی آینده محتوم ندانست و بیان کرد: هدف ما روشن کردن اقدامات کنونی در پرتو آینده های ممکن است؛ زیرا در آینده‌نگری فرض بر این است که در آینده شرایط متفاوتی وجود دارد و ما در انتخاب وضعیت موردنظر آزاد هستیم.

سید کاظم دلخوش، نماینده مردم شهرستان صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه پژوهش باید در تصمیم‌گیری، تصمیم سازی و اجرا اثرگذار باشد، تصریح کرد: در امر مهم پژوهش بایستی متخصصان علم پژوهش ورود کنند.

کیمیا تنهایی، مدیر مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان نیز در ادامه، به ارائه گزارش عملکرد این مرکز پرداخت و گفت: تکمیل سامانه مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان با ایجاد تالارهای مجازی برای فراگیران و پژوهشگران استان از اقدامات آتی این مرکز خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه پژوهش باید در راستای حل چالش‌های استان باشد، از تشکیل کارگروه تدوین سند پژوهش و فناوری برنامه ششم خبر داد و گفت: ایجاد شبکه همکاری‌های پژوهشی دستگاه‌های اجرایی و مراکز علمی و پژوهشی، ایجاد انجمن غیردولتی پیشرفت علم و فناوری استان و تدوین اساسنامه با حضور بخش خصوصی و دولتی و بررسی عملکرد طرح‌های پژوهشی به‌منظور بهره‌گیری از نتایج طرح‌ها نیز در این مرکز صورت گرفته است.

در پایان این نشست به مناسبت هفته پژوهش از پدرام پورکریم، مسئول برنامه‌ریزی، بودجه و منابع درآمدی و دبیر شورای پژوهش اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان به‌عنوان پژوهشگر برتر تجلیل و تندیس یادبود پژوهشگر برتر به وی اهدا شد.

گفتنی است، پدرام پورکریم گیلانی، دانشجوی دکترای رشته صنایع، گرایش برنامه‌ریزی تولید است که طی سال‌های اخیر ۵ مقاله ISI، ۲ مقاله علمی- پژوهشی ISC،۵ مقاله ارائه‌شده در کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی، یک عنوان کتاب چاپ‌شده و همچنین ۳ عنوان طرح پژوهشی داشته است.