یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۹

با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان؛

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی رودسر برگزار شد

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رودسر

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی رودسر با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رودسر ۲۹ آذر با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تشکیل شد.

هادی نوری در این نشست اظهار داشت: برنامه اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان ارزیابی وضعیت موجود کتابخانه‌های عمومی استان و برنامه‌ریزی بر اساس واقعیت‌ها است تا بتوان با آماده‌سازی زیرساخت‌ها سرانه مطالعه را در گیلان  ارتقا داد.

وی با اشاره به تدوین برنامه توسعه ۵ ساله استان افزود: این برنامه با ۵ محور شامل توسعه کتابخانه‌های عمومی، بخش عمرانی، فناوری اطلاعات، تبلیغات محیطی و برنامه‌های فرهنگی تدوین‌شده ‌و در حال اجراست.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان پرداخت سهم نیم درصد شهرداری‌ها را تنها منبع درآمد کتابخانه‌های عمومی اعلام کرد و گفت: برخی شهرستان‌های گیلان در خصوص دریافت سهم نیم درصد با مشکلات فراوانی روبرو هستند اما این روند در شهرستان رودسر و با مدیریت فرماندار شهرستان مطلوب است.

هادی نوری از اجرای طرح کتابخانه‌های برتر یا طلایی در سطح کشور خبر داد و تصریح کرد: شاخص‌های کیفی، میزان گردش کتاب، تعداد کتاب، اعضا و فضای کتابخانه، بخش کودک، قسمتی از معیارهای سنجش کتابخانه‌ها در این طرح است؛ کتابخانه عمومی ابوجعفر هوسمی رودسر ظرفیت دارد که به‌عنوان یکی از سه کتابخانه برتر استان و حتی کشور انتخاب شود؛ این امر مستلزم همدلی و حمایت‌های مشترک به‌ویژه از سوی شهرداری برای کمک به بخش سخت‌افزاری این کتابخانه است.

وی اهتمام تمامی دست‌اندرکاران برای ارتقاء سطح مطالعه در جامعه را ضروری خواند و تصریح کرد: برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان مدیران، ایجاد میدان‌های کتاب، شکل‌گیری تفاهم‌نامه‌هایی با آموزش‌وپرورش در خصوص برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان مدرسه‌ای، قصه‌گویی گیلکی و... از برنامه‌هایی است که می‌تواند در توسعه اندیشه و فرهنگ کتاب‌خوانی در گیلان مؤثر باشد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان با اشاره به کمبود منابع مالی و اعتباری برای احداث فضاهای جدید ادامه داد: سرانه فضای کتابخانه‌ای در گیلان به ازای هر ۱۰۰ نفر تنها یک متر و ۲۰ سانتی‌متر است؛ درحالی‌که میانگین سرانه فضای کشوری حدود ۲ مترمربع برای هر ۱۰۰ نفر است. برای ارتقاء سرانه فضاهای مطالعه در گیلان باید از ظرفیت خیران استفاده کنیم.

امیر جانبازی، فرماندار رودسر مطالعه کتاب را زمینه‌ساز رشد و کمال انسان دانست و گفت: ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه نیازمند عزم جدی است و برای تحقق این امر همراهی تمامی مسئولین و دستگاه‌ها لازم است.

فرماندار رودسر ترویج فرهنگ مطالعه را وظیفه‌ای مهم و همگانی دانست و تصریح کرد: مطالعه باید مانند دیگر کارهای روزانه وارد زندگی مردم به‌ویژه جوانان شود. نقش خانواده‌ها در این امر بسیار تأثیرگذار است.

زهرا اخوان، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی رودسر نیز خواستار توجه بیشتر به زیرساخت‌های کتابخانه‌های عمومی این شهرستان شد و گفت: در حال حاضر ۷ کتابخانه نهادی در این شهرستان فعال است که با ۱۰۲ هزار و ۹۹۳ جلد کتاب به بیش از ۲۵۰۰ عضو فعال خدمات ارائه می‌دهد؛ فضای کتابخانه‌ای در رودسر ۲ هزار و ۷۴۷ مترمربع است.

وی با اشاره به اجرای پروژه‌های عمرانی در رودسر تصریح کرد: کتابخانه عمومی خیرساز واجارگاه با پیشرفت ۶۰ درصد و کتابخانه عمومی قاسم‌آباد سفلی با پیشرفت ۱۸ درصد در حال ساخت است.