یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۵

با برگزاری دو نشست کتاب‌خوان؛

دوستداران کتاب در کتابخانه‌های شهر آستارا گردهم آمدند

کراپ‌شده - كتاب‌خوان آستارا

دو نشست کتاب‌خوان با معرفی آثاری خواندنی در کتابخانه‌های عمومی پیامبر اعظم(ص) و شهید داوود نشاطی آستارا، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، دو نشست کتاب‌خوان با معرفی آثاری خواندنی و حضور جمعی از شاعران، نویسندگان و علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در کتابخانه‌های عمومی پیامبر اعظم(ص) و شهید داوود نشاطی آستارا، برگزار شد.

نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی شهید داوود نشاطی

نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی شهید داوود نشاطی، نُه عنوان کتاب را با علاقه‌مندان  به مطالعه به اشتراک گذاشت که به شرح زیر است؛

«علوم ترسناک» نویسنده نیک آرنولد، نشر پیدایش/ ارائه‌دهنده: محمد سعادتی (عضو)
این کتاب ویژه گروه سنی نوجوان تألیف شده و به توضیح طنزآلود الکتریسیته می‌پردازد و با تصاویر کمدی بسیار جذاب، آموزش فیزیک را دلپذیرتر کرده است.
«مهارت‌های یادگیری علوم» نویسنده سارا آنجلیس/نشر رسالت قلم/ ارائه‌دهنده محمد سعادتی (عضو)
این کتاب شامل نکات ارزشمند برای شناخت محیط پیرامون است که به‌وسیله 160 آزمایش ساده باعث درک عمقی‌تر اتفاقات طبیعی در زندگی می‌شود.
«سه دقیقه اول» نویسنده استیون واین برگ، نشر فرهنگ معاصر/ارائه دهنده محمد سعادتی (عضو)
سه دقیقه اول، کتابی درباره کیهان‌شناسی، و تاریخچۀ عالم آغازین، با روایتی مبتنی بر فیزیک و اخترفیزیک است. مهم‌ترین مسئله کیهان‌شناسی مدرن، سه دقیقه اولیه پیدایش جهان است و کیهان‌شناسی امروز نیز با تلفیق هندسه و فیزیک به دنبال روایت مهبانگ عالم و جهان در حال انبساط با همۀ تاب‌ها و خم‌ها و افت‌وخیزهایش است.

«رویای دویدن» نویسنده وند لین ون درانن، نشر پرتقال /ارائه دهنده فریا رزمی راد (عضو)
ای کتاب روایتی از زندگی جسیکا دختر ی نوجوان و قهرمان مسابقات دوومیدانی است که در حادثه تصادف با اتوبوس یک‌پایش را از دست می‌دهد، اما ناامید نمی‌شود و با تلاش و پشتکار دوباره ادامه می‌دهد تا موفق شود.

«شانس در ضرب‌در هفت» نویسنده هالی گلد برگ اسلن، نشر افق/ ارائه دهنده روژین حمیدی زارع (عضو)
این رمان ویژه‌ نوجوانان درباره بیدی دختر دوازده ساله‌ای است بسیار باهوش و متفاوت است؛ دختری کنجکاو، عاشق عدد ۷ و گیاهان که در حادثه‌ای رانندگی، پدر و مادرش را هم‌زمان از دست می‌دهد و از آن به بعد باید تنها با زندگی جدیدش روبه‌رو شود.
«ظلمت در نیمروز» نویسنده آرتورکوستلر، نشر ماهی/ ارائه‌دهنده محسن حامد (عضو)
ظلمت در نیمروز، بازنمایی دادگاه‌های نمایشی و تصفیه‌های استالینی است که یک سال پیش از جنگ جهانی دوم در شوروی اوج گرفت. روباشوف، شخصیت اصلی داستان، از رهبران انقلاب ۱۹۱۷ است که تحت بازجویی‌های سخت به اعمالی اعتراف می‌کند که هرگز از او سر نزده است. روباشوف شخصیتی خیالی است، اما کوستلر او را بر اساس ویژگی‌های رهبران فکری انقلاب بلشویکی و سیاستمداران برجسته‌ی شوروی خلق کرده است و شرح زندان و اعترافات او بازتاب آرای سیاسی روز است .
«سووشون» نویسنده سیمین دانشور، نشر خوارزمی/ ارائه‌دهنده عظیمه اصلان زاده (عضو)
سووشون را می‌توان آغازگر فصلی تازه در تاریخ داستان‌نویسی ایران به شمار آورد. دانشور در این داستان پرحرکت و ماجرا، با نثری شاعرانه، دقیق و محکم، تصویری درونی و هنرمندانه از تحولات منطقه فارس در سال‌های جنگ دوم جهانی به دست می‌دهد. شخصیت‌های رمان باقدرت مشاهده درخشانی ترسیم‌شده‌اند؛ آن‌قدر مشخص که هریک روحیه و عملکرد گروه اجتماعی معینی را مجسم می‌کنند.

«مرگ در آند» نویسنده ماریو بارباس یوسا، نشر آگاه/ ارائه‌دهنده فهیمه فقیهی (عضو)
گروهبان لیتوما و معاونش در پاسگاه یک روستای کوهستانی مشغول خدمت هستند. در این روستا 3 نفر ناپدید شده‌اند و گروهبان پلیس و معاونش در تلاش برای یافتن علت امر هستند. آنها در پی این جست‌وجو با واقعیت وحشتناکی مواجه می‌شوند و باخرافات و رسوم و سنن دیرینه‌ای روبه‌رو می‌شوند که در دنیای متمدن امروز دوباره آغازشده است .
«جزیره هزارداستان» نویسنده ادوارد پکارد، نشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان/ ارائه‌دهنده نورجهان پوراحمدی (عضو کتابخانه و مربی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان)
جزیره هزارداستان ماجرای سفر خیال‌انگیز یک کشتی است که به‌آرامی روی اقیانوس اطلس حرکت می‌کند و مخاطب را به واسطه انتخاب‌هایش با اتفاقاتی جالب مواجه می‌کند.

نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص)

نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) نیز نُه عنوان را با با کتابخوانان به اشتراک گذاشت که بدین شرح است؛

 «دخمه» نویسنده ژوزه ساراماگو/ ارائه دهنده: طوبی توفیق(عضو)
دخمه داستان پیرمردی 64 ساله به نام «سیپریانو الگور» است که در دهکده‌ای نزدیک شهری بزرگ زندگی می‌کند. در این شهر، مجتمعی بزرگ و مرموز وجود دارد که ساکنان بی‌شماری در آن زندگی می‌کنند و از همه امکانات شهری و رفاهی برخوردارند. این مجنمع، شرایطی ویژه دارد و به‌وسیله نگهبانان بی‌شماری حفاظت و کنترل می‌شود.
«پس از تو» نویسنده جوجومویز/ ارائه دهنده فریا رزمی راد (عضو)
داستان این کتاب درباره شخصیتی به‌نام لو است که بعد از مرگ ویل به لندن آمده و در آپارتمانی زندگی می کند که با پول او خریده است. پولی که ویل برای او گذاشته بود تا زندگی خود را تغییر دهد.

«داستان زندگی من» نویسنده هلن کلر، نشر علم/ ارائه‌دهنده: آیدین محمدی (عضو)
این کتاب داستان زندگی هلن کلر است که در ۲۷ ژوئن ۱۸۸۰ در «تاسکامبیا» در ایالت آلاباما، متولد شد. او هنگامی‌که ۱۸ ماه بیشتر از زندگی‌اش نمی‌گذشت، در اثر ابتلا به بیماری مننژیت، بینایی و شنوایی خود را از دست داد و ارتباطش با دنیای بیرون قطع شد. هنگامی‌که کلر شش سال داشت، او را به الکساندر گراهام بل نشان دادند و گراهام بل پس از معاینه، یک معلم ۲۰ ساله به نام آن سالیوان (میسی) را که در مؤسسه آموزش نابینایان پرکینز در بوستون فعالیت می‌کرد، برای آموزش او فرستاد. چنان‌که کلر بعدها درباره خود می‌نویسد، زندگی واقعی او در یک روز از ماه مارس سال ۱۸۸۷ وقتی‌که تقریباً ۷ ساله بود، با ورود معلمش به زندگی او آغاز شد. او از این روز به‌عنوان مهم‌ترین روزی که در زندگی به خاطر دارد، یاد می‌کند.
«هفت آسیای سنگ» نویسنده باستانی پاریزی، نشر علم/ ارائه‌دهنده: طاهر خیامی (عضو)
مجموعه مقالات باستانی پاریزی دراین کتاب، جنبه تاریخی دارد و به موضوعاتی مانند اقلیم پارس، فداکاران گمنام، کتابخانه اسکندریه، ساداهانا و آرد کردن گندم در گذشته و اختراع آسیایی می‌پردازد.
«دایره المعارف مدرسه» نویسنده کاری لاو، نشر محراب قلم/ ارائه دهنده: حسین عسکری (عضو)
این کتاب، پاسخی به پرسش‌هایی درباره کهکشان‌های عظیم، باکتری‌های ذره‌بینی، سلول‌های بدن، تمدن‌های قدیمی و فراموش‌شده و... است.
«قصه‌های قرآن» ترجمه مصطفی زمانی، نشر پژواک اندیشه/ ارائه‌دهنده رضوان حمیدی زارع (عضو)
در کتاب قصه‌های قرآن به داستان‌های پیامبران در قرآن از خلقت آدم تا رحلت خاتم(ص) اشاره‌شده است.
«کلت 45» نویسنده حسام‌الدین مطهری/ نشرآرما/ ارائه‌دهنده سید رضا میر نظری(عضو)
کلت 45، داستان خانواده‌ای است که هرکدام از اعضایش در ایام انقلاب اسلامی نقشی ایفا می‌کنند. هر عضو این خانواده در جریان فرازوفرودهای آن روزگار، وارد گروه‌های فعال سیاسی می‌شود و نویسنده‌ کتاب سعی کرده است با توجه به رفتارهای دو جریان اصلی داستان یعنی کمیته انقلاب اسلامی و مجاهدین خلق به واکاوی روحیات این دو گروه بپردازد و از رهگذار این داستان، خدمات کمیته انقلاب اسلامی و خیانت‌های مجاهدین خلق (منافقین) را برای مخاطبش روشن کند.
«آینده کره زمین» نویسنده فلیپ ژ، نشر نردبان/ ارائه‌دهنده محمد سعادتی (عضو)
این کتاب به‌منظور آشنایی دانش‌آموزان گروه سنی (ج ) و (د) با عناصر اصلی حیات (هوا، خاک و آب) تدوین‌شده است. کتاب با توضیحاتی درباره شکل کره زمین، حرکت آن و تغییرات آب و هوایی ناشی از این حرکت، معرفی عناصر اصلی زندگی، منابع زمین، استفاده صحیح و ناصحیح از آن‌ها آغاز می‌شود و به ارائه توضیحاتی درباره هوا، خاک و آب به نقش این عناصر در بقای کره زمین و حیات موجودات زنده می‌پردازد.

گفتنی است در پایان این دو نشست ضمن اهدای بخشی از کتاب‌های مجموعه شخصی اکبر اکسیر به حضار، خوش سیما؛ نویسنده مطرح شهرستان آستارا ضمن اشاره به نتایج مثبت برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان از عموم مردم برای حضور در این محافل فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی دعوت کرد.