چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۷

هم‌زمان با هفته پژوهش در قم؛

کتاب‌خوان ویژه طلاب مدرسه علمیه فاطمه الزهرا «س» برگزار شد

کراپ‌شده - كتابخوان طلاب قم

هم‌زمان با هفته پژوهش و با همکاری معاونت پژوهش مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم، نشست کتاب‌خوان ویژه طلاب پژوهشگر مدرسه علمیه فاطمه الزهرا «س» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم، نشست کتاب‌خوان ویژه طلاب پژوهشگر مدرسه علمیه فاطمه الزهرا «س» به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی و با همکاری معاونت پژوهش مدیریت حوزه علمیه خواهران استان برگزار شد. در این نشست نرگس بهشتی، معاون پژوهشی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم و دیگر اساتید این حوزه حضور داشتند.

در آغاز این نشست، بهشتی ضمن ابراز خرسندی از حضور در بین طلاب جوان و پژوهشگر به جایگاه مهارت‌های پژوهشی در رشد علمی، اجتماعی و فرهنگی یک کشور اشاره کرد و گفت: برای خلق یک اثر پژوهشی و علمی با توجه به نیازهای جامعه، نخستین گام مطالعه و مراجعه به کتاب‌های کاربردی و مفید، حاصل تحقیق سال‌ها عمر پژوهشگران نخبه، است. برگزاری نشست‌های فرهنگی همچون کتاب‌خوان و به اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده‌شده، می‌تواند از عوامل موفقیت طلاب علاقه‌مند به امر پژوهش باشد، چراکه معرفی کتاب زمینه یک تحقیق علمی و تولید علم را به وجود می‌آورد.

معاون پژوهشی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم در پایان ابراز امیدواری کرد که با تبلیغ و ترویج کتاب به‌ویژه از سوی طلبه‌های جوان و محقق، شاهد افزایش سرانه مطالعه مفید در کشور باشیم.

مریم سعادتمند از طلاب سطح ۲ حوزه با معرفی کتاب «حجاب» اثر مرتضی مطهری، اظهار داشت: این کتاب به‌صورت علمی و مستدل به فلسفه حجاب و انحراف‏هایی که در این زمینه به وجود آمده، در ۵ بخش پرداخته است. بخش اول کتاب، تاریخچه حجاب در قوم یهود، ایران باستان، جاهلیت عرب و هند را موردبررسی قرار داده است؛ در بخش دوم، علت پیدایش حجاب در میان اقوام و ملل گوناگون و نظریات متنوع دراین‌باره همچون (ریاضت و رهبانیت، عدم امنیت، استثمار زن، حسادت مرد و ...) طرح و نقد شده است. بخش سوم به تبیین فلسفه پوشش در اسلام از ابعاد و جوانب مختلف پرداخته و در بخش چهارم به ایرادهایی که بر اصل حجاب و پوشش از سوی مخالفان گرفته می‌شود، پاسخ‌هایی مستدل و منطقی داده شده است. در بخش پایانی کتاب نیز، اصل حجاب و حدود آن با عنایت به آیات و روایات و سیره مسلمین به‌طور مفصل موردبحث و بررسی و تجزیه‌وتحلیل قرار گرفته است.

این طلبه سطح دو حوزه علمیه گفت: این کتاب نقشی اساسی در خنثی کردن سیاست ترویج بی‌حجابی رژیم پهلوی و ایجاد موج گرایش به حجاب به‌خصوص در میان اقشار متجدد و دانشگاهی جامعه در سال‌های منتهی به انقلاب اسلامی داشته است.

ساره بامیر از دیگر طلاب سطح ۲ حوزه علمیه ضمن معرفی کتاب «بهشت نوجوانان» نوشته اسدالله محمدی نیا، بیان کرد: این کتاب شامل بیست فصل است که تاکنون بیش از ۳۰ نوبت تجدید چاپ شده است. نویسنده در کتاب «بهشت نوجوانان» به پرسش‌هایی درباره حقوق زن، حجاب، آثار و فواید حجاب، ضررها و زیان‌های بدحجابی، آثار ضررهای موسیقی، وظایف متقابل زن و مرد نسبت به یکدیگر و... پاسخ داده، تاریخچه‌ای از برخورد اقوام و ادیان دیگر را نسبت به زن بیان کرده و به تشریح مسائل اجتماعی و اخلاقی مربوط به زنان و مردان پرداخته است.

وی در پایان گفت: در بخشی از این اثر حجت‌الاسلام محمدی‌نیا تلاش کرده، علاوه بر بازگویی احادیث و روایات و استناد به آیات قرآن، نگرش دین اسلام در خصوص زنان را به زیبایی ترسیم کند.

در ادامه نسرین سهرابی طلبه حوزه علمیه مدرسه فاطمه الزهرا (س) با معرفی کتاب «۴۰ عارف وارسته» نوشته جابر رضوانی، اظهار داشت: این کتاب درباره سرگذشت عالمان، عرفان و مجتهدان است و به معرفی کوتاه شرح‌حال و زندگانی چهل تن از عالمان شیعی می‌پردازد. در کتاب «۴۰ عارف وارسته» به‌صورت اجمالی ابعادی از شخصیت علمی و معنوی برخی از علمای معاصر شیعه مانند سیدمحمدحسین طباطبایی، سید رضا بهاءالدینی، سیدعلی شوشتری، سیدهاشم موسوی حداد، سیدموسی زرآبادی، مرتضی طالقانی، علی اکبر عالمیان، مرتضی زاهد، سید حسین قزوینی، رحیم ارباب، حسنعلی نخودکی، سیدحسن مسقطی، ملاآقاجان زنجانی، ملاعباس تربتی، محمدجواد انصاری همدانی، محمدحسن مولوی قندهاری، محمدحسن الهی طباطبایی، میرزاجواد ملکی تبریزی، حسنعلی نجابت شیرازی و سید احمدکربلایی موردبررسی قرار گرفته است.

آرزو شم‌آبادی از دیگر طلاب حوزه علمیه مدرسه فاطمه الزهرا (س)، کتاب «منتهی الآمال» شیخ عباس قمی را معرفی کرد و گفت: این کتاب فارسی با بهره‌مندی از منابع بسیار به زندگی چهارده معصوم (ع) پرداخته است. «منتهی الآمال» چهارده باب است؛ هر باب آن فصولی دارد که به ترتیب به احوال شخصی، مناقب و فضائل، حوادث خاص مربوط به هر امام، فرزندان و خانواده، روات و اصحاب سخن پرداخته است.

این طلبه سطح ۲ حوزه علمیه در پایان گفت: «منتهی الآمال» از کتاب‌های مشهور در بین شیعیان به شمار می‌رود که به عربی نیز ترجمه‌ شده است.

مریم خورشیدوند از طلاب سطح ۲ حوزه علمیه قم با معرفی کتاب «نظام حقوق زن در اسلام» نوشته شهید مرتضی مطهری، اظهار داشت: این کتاب شامل یازده بخش است که موضوعاتی مانند خواستگاری و نامزدی، ازدواج موقت، زن و استقلال اجتماعی، مهر و نفقه، مسئله ارث، حق طلاق و تعدد زوجات را با بهره‌مندی از مسائل فقهی و حقوقی موردبررسی قرار می‌دهد.

وی گفت: اسلام و تجدد زندگی، مقام انسانی زن ازنظر قرآن، مبانی طبیعی حقوق خانوادگی و تفاوت‌های زن و مرد از دیگر عناوینی است که در این کتاب به آن اشاره ‌شده است.

زهرا سادات روحانی از طلاب سطح ۲ حوزه علمیه قم نیز ضمن معرفی کتاب «الیاف نساجی» نوشته آزیتا آسایش، بیان کرد: این کتاب در سه بخش تدوین شده و شامل ۱۰ فصل است. در بخش نخست طبقه‌بندی الیاف، در بخش دوم نخ و ویژگی‌های نخ دوخت و در بخش سوم شیوه‌های تولید پارچه مطرح می‌شود. این کتاب به لحاظ آموزشی، مطالب مهمی درباره شناخت الیاف نساجی ارائه می‌دهد.

در پایان نیره خداداد شهری از کتابداران کتابخانه عمومی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به معرفی کتاب «فاطمه معصومه (س) و تاریخ فرهنگ قم» پرداخت و گفت: این کتاب به معرفی مقام و منزلت حضرت فاطمه معصومه «س» و فضیلت زیارت ایشان بر اساس روایات معتبر و مستند پرداخته و تاریخچه‌ای از آداب‌ورسوم و فرهنگ قم را به همراه شیفتگی مردم این شهر به اهل‌بیت (ع) بیان می‌کند.

در پایان این نشست از طلاب پژوهشگر و ارائه‌دهنده کتاب تقدیر شد.

نتنتن