یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹

با هدف توسعه فرهنگ مطالعه در استان؛

تفاهم‌نامه همکاری مابین نیروی انتظامی و اداره کل کتابخانه‌های عمومی زنجان منعقد شد

کراپ‌شده - تفاهم نامه زنجان

تفاهم‌نامه همکاری مابین اداره کل کتابخانه‌های عمومی و نیروی انتظامی استان زنجان با هدف توسعه فرهنگ مطالعه در سطح استان و استفاده از زمینه‌های مشترک برای همکاری به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی زنجان، آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری مابین اداره کل کتابخانه‌های عمومی و نیروی انتظامی استان زنجان، ۲۳ آذرماه با حضور سردار علی آزادی فرمانده نیروی انتظامی استان، امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی و جمعی از مسئولین در سالن جلسات کتابخانه عمومی سید افضل موسوی زنجان برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در این نشست، با اشاره به خدمات کتابخانه‌های عمومی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و غنی‌سازی اوقات فراغت عموم، اظهار داشت: کتابخانه‌های عمومی به‌عنوان مرکزی فرهنگی با ارائه خدمات کتاب و کتابخوانی و اجرای برنامه‌هایی از قبیل نشست‌های معرفی و به اشتراک‌گذاری کتاب تحت عنوان کتاب‌خوان، مسابقات کتابخوانی و برگزاری فعالیت‌های فوق‌برنامه نظیر قصه‌گویی، شاهنامه‌خوانی، نمایش خلاق در بخش‌های کودک و نوجوان نقش مهمی در توسعه فرهنگی ایفا می‌کنند.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه‌های منعقده میان اداره کل کتابخانه‌های عمومی و تعدادی از سازمان‌ها و ادارات استان اظهار داشت: در راستای استفاده از ظرفیت سازمان‌ها در جهت ترویج کتابخوانی و همکاری‌های مشترک، تعداد ۱۲ تفاهم‌نامه همکاری میان کتابخانه‌های عمومی وادارات استان امضا شده است.

نیک بخش در ادامه به تفاهم‌نامه امضاشده بین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و مجموعه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: اخیراً در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و کاهش آسیب‌های اجتماعی و همچنین ایجاد کتابخانه‌های مشارکتی در مراکز ناجا تفاهم‌نامه همکاری میان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران امضا شده است.

نیک بخش در پایان ابراز امیدواری کرد که با امضای تفاهم‌نامه میان کتابخانه‌های عمومی و نیروی انتظامی استان، فعالیت‌های مشترکی در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و ایجاد کتابخانه عمومی مشارکتی در نیروی انتظامی استان انجام گیرد.

سردار آزادی، فرمانده نیروی انتظامی استان زنجان نیز در این نشست با اشاره به اهمیت و جایگاه علم، دانایی و آگاهی در دین مبین اسلام، از کتابخانه‌های عمومی به‌عنوان مراکزی برای توسعه فرهنگی، ایجاد جامعه دانایی محور و ارتقاء شناخت، آگاهی و بصیرت مردم یادکرد.

آزادی ادامه داد: امروزه میان توجه به مقوله فرهنگ به‌ویژه کتاب و کتابخوانی و کاهش آسیب‌های اجتماعی رابطه معناداری وجود دارد و در صورت توجه به مقوله فرهنگ و ترویج کتابخوانی در بین مردم، آسیب‌های اجتماعی نیز کاهش خواهد یافت.

وی سپس به موضوع فضای مجازی اشاره کرد و گفت: والدین در خصوص دسترسی و استفاده کودکان از فضای مجازی باید مراقبت‌های لازم را به عمل‌آورند و آنان را به موضوعات مفید، علمی و مطلوب راهنمایی کنند.

فرمانده نیروی انتظامی استان زنجان در پایان از برنامه‌ها و فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی برای اقشار مختلف قدردانی کرد.

در ادامه این مراسم تفاهم‌نامه همکاری مابین اداره کل کتابخانه‌های عمومی و نیروی انتظامی استان زنجان با هدف توسعه کمی و کیفی فرهنگ مطالعه در سطح استان و استفاده از زمینه‌های مشترک برای همکاری به امضا رسید.

تعهدات کتابخانه‌های عمومی در این تفاهم‌نامه شامل برگزاری مسابقات کتابخوانی مشترک در مناسبت‌های ویژه، همکاری در راه‌اندازی کتابخانه مشارکتی و آموزش نیروی انسانی کتابخانه‌های نیروی انتظامی، برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان مشترک، تمهیدات لازم جهت عضویت کارکنان نیروی انتظامی و خانواده‌های آنان در کتابخانه‌های عمومی به‌صورت نیم‌بها، همکاری در برگزاری برنامه‌های فرهنگی مشترک و ... است.

تعهدات نیروی انتظامی استان زنجان نیز در این تفاهم‌نامه شامل همکاری در راه‌اندازی کتابخانه عمومی مشارکتی در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی استان، همکاری در برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان و مسابقات کتابخوانی مشترک در مناسبت‌های ویژه در طول سال و مشارکت در تأمین جوایز برگزیدگان مسابقات مشترک، تأمین کتب و نشریات مرتبط با امور حفاظتی و امنیتی کتابخانه‌های عمومی، همکاری در برگزاری برنامه‌های فرهنگی مشترک می‌شود.

شایان‌ذکر است در ابتدای این نشست فرمانده نیروی انتظامی استان زنجان و هیئت همراه از بخش‌های مختلف کتابخانه عمومی سید افضل موسوی زنجان بازدید و در گفتگو با کتابداران با خدمات و فعالیت‌های مختلف این مرکز آشنا شدند.