شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت؛

تقدیر از مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم در همایش مجمع کتابخانه‌های تخصصی

کراپ‌شده - تقدیر وزير ارشاد از مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم

عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم (مکتا) از مدیرکل کتابخانه‌های عمومی این استان تقدیر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم، همایش کتابخانه‌های تخصصی استان قم با حضور عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ سید موسی حسینی کاشانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین جباری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم؛ آیت‌الله رضا استادی، عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه؛ محمدمهدی شجاعی، دبیر مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم؛ مهدی محمدی، رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی شاخه قم و جمعی از مسئولین و کتابدوستان در سالن شهید مطهری آستان مقدس کریمه اهل‌بیت (س) برگزار شد.

در این مراسم عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیأت‌امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از تلاش و خدمات حجت‌الاسلام‌والمسلمین جباری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و توسعه زیرساخت‌های لازم در کتابخانه‌های عمومی استان با اهدای لوح سپاس و تندیس همایش، تقدیر کرد.

سید عباس صالحی در این نشست با اشاره به نقش فرآیندهای تمدن‌سازی در توسعه فرهنگی جوامع گفت: کتابخانه‌های تخصصی جهان اسلام در جایگاه فعلی خود، رخدادها و اقدامات بزرگی را دنبال می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کتابخانه‌ها به مرکز آموزش، پژوهش، دانشگاه، پژوهشگاه و باشگاه گفت‌وگو علمی و فرهنگی تبدیل شده‌اند و این امر فرصتی برای تبلور تمدن اسلامی فراهم کرده تا بذرهای آن در بستری مناسب، رشد کند و به بالندگی برسد.

در ادامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با تأکید بر ضرورت توجه ویژه مسئولان کشور، نسبت به جایگاه فرهنگی شهر مقدس قم، گفت: حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و رسیدن به افق‌های اسلامی از سیاست‌های مهم و اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

سید موسی حسینی کاشانی با اشاره به ظرفیت‌های شهر مقدس قم در حوزه فرهنگ دینی عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم با مشارکت مجموعه‌های مختلف در راستای فعال‌سازی این ظرفیت‌ها گام برداریم.

همچنین محمدمهدی شجاعی، دبیر مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم بابیان اینکه «کتابداران کتابخانه‌های تخصصی استان قم مسیر پژوهش را برای پژوهشگران هموار می‌کنند»، تصریح کرد: در کتابخانه‌های تخصصی آخرین منابع مرتبط با عرصه‌های پژوهشی در اختیار محققان و پژوهشگران قرار می‌گیرد.

شجاعی خاطرنشان کرد: مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم از سال ۹۳  آغاز به‌کار کرده است و نخستین نشست رسمی آن نیز در سال گذشته برگزار شده و آیین‌نامه‌های موردنیاز را به تصویب رسانده است.

در ادامه مراسم آیت‌الله رضا استادی، عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به کتابخانه آستان مقدس کریمه اهل‌بیت (س) به‌عنوان نخستین کتابخانه استان قم گفت: تاریخچه کتابخانه‌های استان قم نشان می‌دهد که سایر کتابخانه‌های این استان بعد از آغاز فعالیت کتابخانه حرم مطهر ایجاد شده‌اند.

رضا استادی با اشاره به‌ضرورت مطالعه کتاب‌هایی متناسب با گروه سنی افراد، افزود: کتابدارها باید به ارائه کتاب‌های متناسب با سن افراد، توجه زیادی داشته باشند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جباری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم نیز در این همایش گفت: فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی و مکتا دارای هدفی واحد بوده و شامل ترویج فرهنگ مطالعه و پژوهش است.

وی افزود: این دو نهاد با همکاری و تعامل بیشتر با یکدیگر باعث پیشبرد اهداف مشترک و رسیدن به جامعه‌ای پویا و سالم می‌شود.

وی در پایان از خدمات و فعالیت‌های کتابداران و مسئولین کتابخانه‌های عمومی و تخصصی تشکر کرد.

گفتنی است در این مراسم ضمن تقدیر از حجت‌الاسلام‌ جباری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم از مهدی محمدی، رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی شاخه قم و مهدی محمدی شجاعی، دبیر مکتا نیز تجلیل شد. رونمایی از ۵ اثر برگزیده کتابخانه‌های تخصصی نیز پایان‌بخش این برنامه بود.

مکنمکنمک