دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵

مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور عنوان کرد؛

پژوهشگران کرمانشاهی، فعال‌ترین محققان نهاد کتابخانه‌های عمومی هستند

تقدیر از پژوهشگران برتر استان کرمانشاه

هم‌زمان با آغاز هفته پژوهش از پژوهشگر برتر و سه پژوهشگر برگزیده اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه در چهار دوره نظام تشویق پژوهشگران نهاد ، تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه، مراسم قدردانی از برگزیدگان استان در «نظام جامع تشویق پژوهشگران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور»، ۲۲ آذرماه ، در دومین روز از هفته پژوهش، با حضور مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و کارکنان و کتابداران عضو کارگروه پژوهش استان در سالن جلسات کتابخانه عمومی امیرکبیر برگزار شد.

محمد جوهرچی، مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ضمن گرامیداشت هفته پژوهش اظهار داشت: پژوهش و پژوهشگری در سازمان‌ها می‌باید مسئله محور، کاربردی و گره‌گشای مشکلاتی باشد که بر سر راه خدمت یا ارتقاء کارکرد آن است. به همین منظور، اداره کل پژوهش نهاد وظیفه دارد به یاری کارگروه‌ها و مدیران استانی، با بررسی مشکلات و نیازهای توسعه‌ای کتابخانه‌های عمومی، بر رفع مشکل و برآورده کردن نیاز متمرکز شود و زمینه دستیابی به راه‌حل‌های متکی بر پژوهش‌های کارآمد را فراهم کند.

جوهرچی ادامه داد: اداره کل پژوهش از آغاز فعالیت تاکنون با مشارکت در طرح‌های کلان ستاد، ارزیابی‌های کارشناسی، کمک به تصمیم‌سازی، انتشار آثار علمی ، حمایت از پایان‌نامه‌های مرتبط دانشجویی و تقویت انگیزه‌های پژوهشی همکاران با اجرای «نظام جامع تشویق پژوهشگران» به ایفای نقش و تعهد خود پرداخته است.

در سال‌های اخیر تمرکز همکاران این اداره کل بر تدارک و تقویت زیرساخت‌های بسط این خدمات پژوهشی در سراسر استان‌ها و با برقراری زمینه‌های پایدار همکاری با دانشگاه‌های کشور و دانشوران نهاد، برای ارتقای کمّی و کیفی خدمت‌رسانی کتابخانه‌های عمومی به مردم ایران عزیز بوده است؛ بحمدالله در این مهم پیشرفت‌هایی حاصل شده، ازجمله آنکه از سال ۹۴ با موافقت دبیرکل محترم نهاد و در راستای اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های عالی کشور، یک درصد از بودجه تخصیص‌یافته نهاد به امر پژوهش اختصاص دارد.

وی تصریح کرد: پژوهش در مفهوم عام صنعت فرهنگ و به‌ویژه در حیطه خاص کتابخانه عمومی نیز پیوند نزدیک با دانشگاه و همکاری متعهدانه و تعاملی مراکز علم و فناوری را می‌طلبد؛ نهاد کتابخانه‌های عمومی از امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی فراتر رفته، قراردادهای همکاری با آنان را در قالب طرح‌های ملّی ثبت‌شده در سامانه سمات منعقد کرده است. دانشگاه‌های تهران (دانشکده‌های مدیریت، جغرافیا، حقوق و علوم سیاسی، مرکز مطالعات سیاست‌گذاری عمومی)، تربیت مدرس، علامه طباطبایی، پژوهشکده آمار، پژوهشکده سما ازجمله این مراکز هستند؛ این ارتباط تنها محدود به دانشگاه‌های مذکور و مراکز علمی محدود در تهران نیست و نهاد علاقه‌مند و پیگیر همکاری با یکایک دانشگاه‌ها و دانشوران متخصص و کارآمد در حوزه کتابخانه‌های عمومی در سراسر ایران است تا با بهره‌گیری از پتانسیل‌های منطقه‌ای، محلی و ملّی به بهترین نتایج دست یابد.

مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد اظهار داشت: مطالعات کاربران، آمایش سرزمینی، نظام جامع آماری، استانداردها، آینده‌پژوهی، برنامه راهبردی و عملیاتی، طراحی سبد خدماتی و مدل‌های آن و باشگاه مخاطبان کتابخانه‌های عمومی در حال حاضر از طرح‌های پژوهشی فعال در نهاد است.

وی همچنین از اعلان محورهای دارای اولویت‌ پژوهش در پایان هفته پژوهش خبر داد و اظهار امیدواری کرد که به‌زودی با تأسیس «انجمن علمی ارتقاء کتابخانه‌های عمومی» زمینه مطلوبی برای بهره‌مندی از مشارکت پژوهشی کارکنان و فعالان دانشور این حوزه در سراسر کشور فراهم شود.

محمد جوهرچی با اشاره به نتایج «چهارمین دوره نظام جامع تشویق پژوهشگران نهاد» گفت: پژوهشگران کرمانشاهی از فعال‌ترین پژوهشگران در نهاد کتابخانه‌های عمومی هستند و استان کرمانشاه ازنظر تعداد آثار پذیرفته‌شده در دوره اول نظام جامع تشویق، از بین ۱۹ استان شرکت‌کننده با ۲۶ اثر رتبه سوم؛ در دوره دوم از بین ۲۶ استان با ۱۷ اثر رتبه چهارم؛ در دوره سوم از بین ۲۹ استان با ۲۷ اثر رتبه دهم؛ و در دوره چهارم با ۳۲ اثر (مختص به حوزه کتابخانه‌های عمومی) رتبه نخست را کسب کرده است. ‌ این استان در دوره اخیر (چهارم)، با مشارکت ۱۲ پژوهشگر بیشترین تعداد اثر، پژوهشگر و میزان دریافتی را داشته و شیوا یاری، کارشناس مسئول برنامه‌وبودجه این اداره کل با ۱۱ اثر بیشترین تشویق را در میان پژوهشگران نهاد دریافت کرده است. همچنین درمجموع چهار دوره، شیوا یاری با ۲۴ اثر، سعید امامی و رضا کریمی با ۱۸ اثر و رضوان اجاقی با ۱۶ اثر از این استان، فعال‌ترین همکاران بوده‌اند.

معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان نیز در این نشست ضمن تبریک هفته پژوهش، با اشاره به اقدامات اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در حوزه پژوهش طی سال‌های گذشته اظهار داشت: با تشکیل کارگروه پژوهش، اولویت‌های پژوهشی سالانه تعیین و جهت انجام در قالب پایان‌نامه‌های دانشجویی در اختیار استادان علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه رازی قرار می‌گیرد.

وی همچنین از تهیه فایل چکیده پایان‌نامه‌های همکاران استان و نیز سایر پایان‌نامه‌های انجام‌شده در حوزه کتابخانه‌های عمومی و درج آن‌ها در پورتال کتابخانه‌های عمومی استان خبر داد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان نظام جامع تشویق کارکنان را بسیار مفید و ارزشمند دانست و گفت: این نظام موجب شده است که کارکنان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بیش‌ازپیش به تولید علم و علم‌آموزی روی‌آورند. ما در این اداره کل نیز از ایده‌ها و طرح‌های علمی و پژوهشی استقبال می‌کنیم و می‌کوشیم فراتر از پژوهش‌ها در تحصیلات تکمیلی، همکاری با گروه‌های مرتبط در دانشگاه‌های استان و دفتر پژوهش استانداری را ارتقاء بخشیم.

در ادامه این جلسه، اعضای همکار در کارگروه پژوهش و آموزش کرمانشاه دیدگاه‌های خود را درباره مباحث پژوهشی، فناوری‌های نوین و آموزش‌های کارکنان و کاربران مطرح کردند و درنهایت، از پژوهشگران برتر با اهدای «لوح سپاس» تقدیر شد.