پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۷

با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال؛

کتابخانه عمومی شهدای گمنام بازگشایی شد

بازگشایی کتابخانه شهدای گمنام پردیس

کتابخانه عمومی شهدای گمنام پردیس پس از اتمام عملیات تعمیر و نوسازی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال، بازگشایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی تهران، با اتمام عملیات تعمیر و نوسازی کتابخانه عمومی شهدای گمنام در شهرستان پردیس، چهارشنبه ۲۲ آذر این کتابخانه برای خدمت‌رسانی به عموم بازگشایی شد.

آیین بازگشایی کتابخانه عمومی شهدای گمنام با حضور مرتضی حیدری فرماندار پردیس، علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران؛ سعید برزگری مدیر ارزیابی و عملکرد نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ حجت الاسلام و المسلمین مجید عبداللهی رئیس اداره ارشاد شهرستان، محسن سلطان محمدی، رئیس اداره شهرستان پردیس؛ کتابداران و جمعی از مسئولین شهرستان و علاقه‌مندان در کتابخانه عمومی شهدای گمنام برگزار شد.

در ابتدای این مراسم محسن سلطان محمدی سرپرست کتابخانه های پردیس ضمن تشکر از همکاری و مساعدت مسئولین شهرستان، مسئول کتابخانه و کتابداران در راه اندازی مجدد کتابخانه  گفت: ما در شهرستان پردیس  ۵ باب کتابخانه عمومی داریم که با توجه به جمعیت قریب به ۱۵ هزارنفری شهرستان این تعداد کتابخانه، جوابگوی نیازها نیست و امیدورایم با توجه به جمعیت در حال رشد شهرستان در آینده نزدیک شاهد ساخت کتابخانه مرکزی شهرستان باشیم.

وی افزود: با توجه به کمبود کتابخانه در شهرستان و نیاز مردم به کتاب و کتابخوانی در آینده نزدیک کتابخانه سیار شهرستان راه اندازی خواهد شد.

در ادامه حیدری فرماندار شهرستان ضمن ابراز خوشحالی از بازگشایی کتابخانه گفت: کتابخانه ها نقش بسیار مهمی در ترویج کتاب و کتابخوانی دارند و بازگشایی کتابخانه در یک مکان مایه افتخار ماست.

وی نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی در میان کودکان را امری مهم و ضروری دانست و گفت: یک کتاب می تواند تضمین کننده زندگی فرد در مسیر زندگی اش باشد؛ من دوران نوجوانی ام روزی به کتابخانه رفتم و کتابی را به امانت گرفتم و مطالعه کردم؛ تاثیری که آن کتاب ارزشمند بر زندگی من داشت سبب شد تا سبک فکری و روش زندگی حال من تعیین شود لذا باید دست‌به‌دست هم دهیم تا نونهالان و میان‌سال‌های ما اهل کتاب و کتابخوانی شوند. همچنین باید زمینه‌های ایجاد علاقه به مطالعه در کودکان را فراهم کنیم تا کودکان حداقل در هفته یک کتاب را مطالعه کنند.

سپس مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران ضمن تشکر و قدردانی از اقدام ارزشمند شهرداری پردیس در واگذاری کتابخانه به اداره کل کتابخانه های تهران گفت: توسعه کتابخانه‌ها، یک وظیفه ملی است و ما برای رسیدن به توسعه فرهنگی به همراه توسعه اجتماعی، سیاسی و حتی اقتصادی باید به کتابخانه‌ها توجه کنیم، چرا که کتابخانه‌ها زیر بنای این مسیر هستند. توجه به کتابخانه‌ها یک وظیفه ملی است و فقط این مسئولیت برعهده نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیست. همه باید دست به دست هم دهیم و در این راه تلاش کنیم.»

علی نیکنام در این مراسم از بازسازی کتابخانه عمومی شهدای گمنام اظهار خرسندی کرد و افزود: این کتابخانه واقع در فاز ۴ مسکن مهر با جمعیتی بالغ بر ۱۵ هزار نفر قرار دارد. به همین دلیل زیربنای ۳۲۰ متر مربعی این کتابخانه مجهز به دو سالن مجزا، بخش کودک، نشریات، مخزن و ۵ هزار نسخه کتاب شده است.

وی افزود: کتابخانه عمومی شهدای گمنام از سوی شهرداری پردیس به اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران واگذار شد. این کتابخانه برای استفاده بهینه مردم منطقه نیاز به تغییر نقشه، بازسازی و تعمییرات داشت. به همین منظور اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران در راستای افزایش سطح عملکردی و ارتقاء خدمات دهی و تکریم کتابداران و کتابخوانان اقدام به انجام عملیات بازسازی و تعمیرات کتابخانه کرد. ما این کتابخانه را بازسازی کردیم و یک مکان زیبا با امکانات کافی را برای استفاده شهروندان به وجود آوردیم. بسیار خرسندیم که امروز کتابخانه‌ای برای ارائه خدمات بهتر به اعضا بازگشایی می شود.

وی در ادامه سخنانش به تعمییرات عمرانی صورت گرفته در کتابخانه پرداخت و گفت: با اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیون ریال تعمیرات زیادی صورت گرفته که شامل انجام عملیات عمرانی در سه بخش: تعمییرات ابنیه نظیر تفکیک سالن های مطالعه و مخزن، تجهیز آبدارخانه و بخش امانت، کفپوش و کاغذ دیواری بخش کودک، رنگ آمیزی و شاداب سازی کل کتابخانه و عایق کاری سقف شیروانی کتابخانه؛ تعمیرات سیستم الکتریکی شامل بهبود سیستم روشنایی و سیستم برق رسانی بخش ها و تعمیرات سیستم مکانیکی شامل ساخت موتورخانه و سیستم گرمایشی و تعبیه کولر آبی و سیستم سرمایشی است.

وی در خصوص تجهیزات خریداری شده این کتابخانه گفت: با اعتباری بالغ بر ۲۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال تجهیزات جدید نظیر تجهیز کامل بخش کودک، قفسه های نشریات، نوجوان، میز، صندلی، بارکدخوان، میز سرچ اعضا و ... برای این کتابخانه خریداری شده است.

نیکنام با اشاره به اهمیت بازسازی کتابخانه‌ها افزود: شاداب سازی محیط‌های کتابخانه‌ای به کمک برخی نشانه‌ها و طراحی‌های مناسب باعث می‌شود تا افراد در مواجهه با این تغییرات، نسبت به استفاده از خدمات کتابخانه‌ای رغبت بیشتری پیدا کنند.

در پایان این مراسم، حاضران از بخش های مختلف کتابخانه بازدید کردند.