یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲

با هدف ارتقاء شاخص‌های فرهنگی استان؛

تفاهم‌نامه همکاری مابین اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای و کتابخانه‌های عمومی کردستان منعقد شد

تفاهم نامه با فنی و حرفه ای

با هدف ارتقاء شاخص‌های فرهنگی و مهارتی در استان، تفاهم‌نامه همکاری مابین اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای و کتابخانه‌های عمومی کردستان منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی کردستان، با هدف ارتقاء شاخص‌های فرهنگی و مهارتی در استان، تفاهم‌نامه همکاری مابین اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای و کتابخانه‌های عمومی کردستان منعقد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان در این نشست با تأکید بر اهمیت آموزش‌های مهارتی، نقش آموزش‌ توأم با مطالعه را در راستای توانمندسازی نیروی جوان جویای کار مهم برشمرد و گفت: تعامل و همکاری بیش‌ازپیش کتابخانه‌های عمومی با اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای در راستای توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و فراگیری مهارت در سطح جامعه بسیار مهم و ارزشمند است.

وی همکاری در راستای ایجاد و راه‌اندازی کتابخانه‌های مشارکتی در مراکز آموزش  فنی و حرفه‌ای استان، تعامل فرهنگی همه‌جانبه، تأمین بخشی از جوایز مسابقات کتابخوانی، استفاده از سالن‌های آمفی‌تئاتر کتابخانه‌ها برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی، معرفی آثار  مکتوب مربیان اداره کل فنی و حرفه‌ای استان به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای خرید و توزیع آن در کتابخانه‌های عمومی استان را از مهم‌ترین تعهدات اداره کل کتابخانه‌های عمومی کردستان در این تفاهم‌نامه دانست.

احمدی عنوان کرد: همکاری  در برگزاری  نشست‌های کتاب‌خوان تخصصی ویژه کارکنان و کارآموزان مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای، ارسال پوسترهای «این چند کتاب» برای نصب در این مراکز، معرفی افراد توانمند درزمینهٔ تدوین استانداردهای آموزشی حوزه کتابخوانی و همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی ازجمله تعهدات دیگر کتابخانه‌های عمومی استان است.

سید جمیل احمدی، مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کردستان نیز در این نشست با اشاره به اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی در فرهنگ اسلامی گفت: کتاب، محصول تجربه‌های بشری و خلاقیت‌های ذهنی و آموخته‌های درازمدت انسان است و نقش آن در انتقال دانش‌ به‌مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است. این تفاهم‌نامه باهدف توسعه، ترویج و گسترش فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در بین اقشار جامعه و بهره‌مندی از ظرفیت‌های بالقوه فرهنگی موجود با افزایش تعاملات دوجانبه، توسعه کمی و کیفی خدمات به گروه‌های مخاطب و اتخاذ سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدامات مؤثر و کارآمد منعقد می‌شود.

احمدی خاطرنشان کرد: تلفیق فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و آموزش مهارت‌ها در میان جوانان می‌تواند آینده‌ای روشن و زیبا  و توسعه و پیشرفت ایران اسلامی را به دنبال داشته باشد.

وی هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه را تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی با بهره‌گیری از رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در حوزه‌ فعالیت کتابخانه‌های عمومی و مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای، توسعه فرهنگ مطالعه و تحقیق و پژوهش در جامعه و بهره‌گیری از ظرفیت‌های طرفین در جهت ارتقاء شاخص‌های فرهنگی استان برشمرد.

این مقام مسئول همکاری و مشارکت در اجرای برنامه‌های فرهنگی، مساعدت در استفاده از مجموعه‌های زیرپوشش با محوریت حضور کارکنان و کتابداران کتابخانه‌های عمومی در برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی (فنی و مهارتی) و صدور گواهینامه‌های رسمی توسط اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان برای بهره‌مندی همکاران، تدوین بخشنامه جامع با هدف ترغیب کارآموزان، کارکنان و متقاضیان دوره‌های فنی و مهارتی مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای برای عضویت و تعامل همه‌جانبه با کتابخانه‌های عمومی، همکاری در تدوین استانداردهای آموزش در حوزه کتابخوانی و برگزاری دوره‌های آموزشی ازجمله تعهدات اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کردستان در این تفاهم‌نامه بیان کرد.