سه‌شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۹

به همت کتابخانه سرداران شهید در شهر خمین برگزار شد؛

نقد و بررسی کتاب «تاریخ سیاسی و اجتماعی خمین» با حضور نویسنده اثر

کراپ‌شده - نقد و بررسی کتاب «تاریخ سیاسی و اجتماعی خمین»

کتاب «تاریخ سیاسی و اجتماعی خمین» با حضور محمدعلی آیت نویسنده کتاب در کتابخانه عمومی سرداران شهید شهر خمین، نقد و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، کتاب «تاریخ سیاسی و اجتماعی خمین؛ از صفویه تا انقلاب اسلامی» با حضور محمدعلی آیت نویسنده کتاب و جمعی از اعضای فعال در کتابخانه عمومی سرداران شهید شهر خمین نقد و بررسی شد.
در این نشست، محمدعلی آیت با بیان چکیده‌ای از کتاب و چگونگی چاپ و نشر این اثر گفت: این کتاب شامل یک دوره تاریخ سیاسی و اجتماعی شهرستان خمین است که تشکیل حکومت صفویه، رسمیت یافتن مذهب تشیع، تحقق وحدت سیاسی در ایران، تحولات سیاسی و اجتماعی مهم ایران در دوره‌هایی خاص از تاریخ و تأثیرپذیری خمین از این وقایع را روایت می‌کند.
آیت افزود: این کتاب از هفت بخش تشکیل‌شده است و موضوع بخش اول، جغرافیای طبیعی و سیاسی شهرستان خمین است.

وی افزود: بخش دوم این کتاب شامل شرح وقایع تاریخ و سیاسی خمین است و بخش سوم نیز به بیان اوضاع سیاسی و اجتماعی منطقه در دوره افشاریه و زندیه و جنگ‌های این دوره در خمین اختصاص دارد.

آیت افزود: بخش چهارم و پنجم کتاب به دوره قاجار و اقدامات حکام این منطقه می‌پردازد و بخش ششم نیز به شرح اتفاقات دوره پهلوی اختصاص دارد و به وقایع خمین در جنگ جهانی اول و دوم و نقش علما و مردم خمین به‌ویژه حضرت امام خمینی (ره) در پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازد.
نویسنده کتاب «تاریخ سیاسی و اجتماعی خمین» گفت: بخش آخر کتاب نیز شامل شرح ساختار طبقات اجتماعی شهرستان خمین و اقلیت‌های قومی و دینی موجود در این شهرستان است.