چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱

به‌منظور بررسی وضعیت کتابخانه‌های در دست احداث؛

دبیر هیئت‌رئیسه مجلس از کتابخانه‌های عمومی استان قم بازدید کرد

کراپ‌شده - IMG_8143.JPG

دبیر هیئت‌رئیسه مجلس به‌منظور بررسی وضعیت کتابخانه‌های در دست احداث، از کتابخانه‌های عمومی استان قم بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم، احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی به همراه حجت‌الاسلام‌والمسلمین جباری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان از کتابخانه‌های در حال ساخت قم بازدید کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از کتابخانه واقع در خیابان امام خمینی (ره) به برخی از مشکلات این کتابخانه اشاره کرد و گفت: باوجود مساحت بالای زمین، سرمایه‌گذاری مطلوب و تلاش‌هایی که برای دریافت زمین از وزارت نفت انجام شد، متأسفانه طراحی مناسبی برای این کتابخانه صورت نگرفته است؛ ظرفیت در نظر گرفته شده برای این کتابخانه قریب به ۱۵۰۰ نفر بود اما ظرفیت کنونی این کتابخانه تنها ۳۰۰ نفر است.  درواقع هدف از احداث کتابخانه خیابان امام خمینی (ره) فراهم‌سازی بسترهای موردنیاز برای کتابخوانی بوده است تا این کتابخانه با ظرفیتی نزدیک به ۱۵۰۰ نفر به‌عنوان کتابخانه مرکزی شهر قم انتخاب شود اما نبود طراحی مناسب سبب  عدم تحقق هدف مورد نظر شد؛ لذا پس از هماهنگی‌های لازم با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رفع مشکلات این کتابخانه دنبال می‌شود.

دبیر هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی به دیگر مشکلات کتابخانه خیابان امام خمینی(ره) اشاره و تصریح کرد: قم از کمبود کتابخانه رنج می‌برد درحالی‌که با توجه به جایگاه فرهنگی این شهر مقدس، چنین کمبودهایی زیبنده نیست.

امیرآبادی فراهانی در خصوص کتابخانه منطقه نوبهار نیز بیان کرد: منطقه نوبهار قم از محله‌های قدیمی و محروم است که شهدای زیادی تقدیم انقلاب کرده، ازاین‌رو ایجاد کتابخانه در این منطقه می‌تواند بر ظرفیت‌های فرهنگی بیفزاید. این طرح در حال حاضر، روند رو به اتمام را می‌گذراند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بازدید از کتابخانه‌ای دیگر در بلوار یادگار امام (ره) گفت: این پروژه خیرساز، ظرفیت مهمی در منطقه محروم به شمار می‌رود؛  متأسفانه در حال حاضر مدیریت این کتابخانه در دست نهادی غیرتخصصی است که پیگیری‌های لازم برای تغییر مدیریت این کتابخانه صورت گرفته است.

دبیر هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: قم از نظر داشتن کتابخانه و سالن مطالعه رتبه آخر را دارد؛ البته در چند سال اخیر رشد و جهش خوبی داشته‌ایم. در حال حاضر نیز چند پروژه در دست اجرا است که اگر به اتمام برسد وضعیت بهتر خواهد شد؛ کمبود اعتبار یکی از دغدغه‌های جدی در اجرای این پروژه‌ها است.

گفتنی است، کتابخانه مرکزی قم در میدان امام، کتابخانه امام علی (ع) در انتهای شیخ‌آباد، کتابخانه فرهنگ سالار شهیدان در بلوار یادگار امام (ره) و کتابخانه شهدای نوبهار ازجمله مراکزی بود که مورد بازدید قرار گرفت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جباری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم نیز در حاشیه این بازدیدها اظهار داشت: تکمیل پروژه کتابخانه شهدای نوبهار به تخصیص اعتبار نیاز دارد. این طرح از پروژه‌های منطقه محروم است که ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با تخصیص بودجه به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: در استان قم ۲۳ کتابخانه زیرمجموعه نهاد کتابخانه‌های عمومی است که ۱۰ باب از آن‌ها به‌عنوان کتابخانه‌های مشارکتی فعالیت می‌کنند؛ این کتابخانه‌ها با برگزاری کلاس‌های مختلف آموزشی و برنامه‌های ترویجی به عموم خدمات ارائه می‌دهند. با توجه به اینکه برخی از مناطق قم همانند نیروگاه و پردیسان جمعیت زیادی دارد باید به دنبال احداث کتابخانه‌های جدید باشیم؛ به این منظور پیگیر دریافت کمک‌هایی از سوی مراکز و نهادهای مرتبط هستیم تا بتوانیم نیاز ساکنین این مناطق به کتابخانه را رفع کنیم.

جباری تصریح کرد: کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای در آمار مراجعه‌کنندگان رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده است؛ مرکز کتاب بریل نابینایان دو سال قبل در این کتابخانه فعال شد و تاکنون هشت هزار کتاب بریل در این مرکز تولیدشده است. با ایجاد این مرکز در حال حاضر قم، قطب تولید کتاب‌های بریل با کیفیت عالی در کشور است.

جباری اظهار داشت: تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی قم نیز به تخصیص اعتبار مناسب و بازنگری طرح نیاز دارد. راه‌اندازی کتابخانه مرکزی در قم ظرفیت فرهنگی مهمی به شمار می‌رود و بخش زیادی از نیازهای مردم منطقه را تأمین خواهد کرد. زیربنای فعلی ۳۴۰۰ مترمربع در نظر گرفته شده و قرار است با ایجاد بخش کودک، سالن مطالعه، آمفی‌تئاتر تئاتر، دو سوئیت و نمازخانه درمجموع در سه‌طبقه و نیم، ظرفیتی ۳۰۰ نفره فراهم آورد. متأسفانه زمین فعلی جوابگوی نیازهای واقعی نیست و انتظار داریم علاوه بر تخصیص اعتبار برای تکمیل پروژه، اجرای طرح نیز بازنگری شود.