دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۶

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان همدان عنوان کرد؛

گاهی به‌جای دارو، کتاب تجویز می‌کنم

کراپ‌شده - مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان همدان

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان همدان با تأکید بر لزوم رشد آگاهی عمومی در جامعه، گفت: گاهی به‌جای دارو، کتاب تجویز می‌کنم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی همدان، محمدصادق صبا مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان همدان گفت: علم و آگاهی درگرو کتابخوانی است و باید در گروه‌های سنی مختلف، شوق کتابخوانی ایجاد کرد.

صبا اظهار کرد: اگر انسان با کتاب مأنوس شود، برای بسیاری از نیازهای روزمره زندگی، به پاسخی مناسب دست می‌یابد.

وی با اشاره به‌ضرورت انس با کتاب از دوران کودکی گفت: باید از هر فرصتی برای آشنایی مردم با دریای بیکران علم، دانش و آگاهی استفاده کرد.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان همدان با اشاره به خاطرات دوران جوانی خود درباره کتاب، افزود: در سال ۵۱ تا ۵۷ دانشجو بودم و همواره هنگام بازگشت به خانه برای بچه‌های اقوام، کتاب هدیه می‌آوردم، چراکه کتاب خواندن همیشه برایم ارزشمند بوده است.

صبا بابیان اینکه «تنهایی ذهن و روان خود را با کتاب پر می‌کنم»، گفت: توجه بیشتر جامعه‌شناسان و روان شناسان به حوزه کتابخوانی و معرفی روش‌های متنوع ارتقای فرهنگ مطالعه از ضروریات جامعه ما به شمار می‌آید.

وی با اشاره به اینکه «بخشی از وظایف من به‌عنوان پزشک کودکان، ارتقاء آگاهی والدین نسبت به بیماری کودکان است»، بیان کرد: یکی از این راه‌ها، گفت‌وگو با والدین درباره مسائل کودکان است و راه دیگر نیز شامل معرفی کتاب‌هایی در زمینه‌های موردنیاز است که همواره توسط من انجام می‌شود.

وی بابیان اینکه «گاهی اوقات به‌جای دارو، کتاب تجویز می‌کنم.» افزود: می‌توانیم پاسخ هر سؤال را در کتاب‌ها پیدا کنیم و امیدوارم مردم همدان به‌ویژه دانش‌آموزان مدارس عضو کتابخانه باشند و بتوانند از فضای کتابخانه و کتاب استفاده کنند.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان همدان بابیان اینکه «گاهی خستگی روزمره خود را با کتاب برطرف می‌کنم»، خاطرنشان کرد: بسیاری از افراد در کشورهای مختلف هنگام مسافرت با خود کتاب به همراه دارند و آن را مطالعه می‌کنند که امیدوارم در کشور ما نیز این رویه جدی گرفته شود.

وی بابیان اینکه «کتاب و کتابخوانی امری مقدس است»، اظهار کرد: مردم سلایق مختلفی دارند و مراکز مربوط باید در ارائه منابع به این مهم توجه کنند.

صبا، ادامه داد: پزشکان به دلیل ضرورت به‌روزرسانی اطلاعات تخصصی، زمان زیادی برای مطالعه در موضوعات دیگر را ندارند، بااین‌وجود شاهد فعالیت شاعران و نویسندگان زیادی از میان پزشکان هستیم که نشان‌دهنده اهمیت کتاب و کتابخوانی در این قشر از جامعه است.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان همدان بابیان اینکه «انتظار داریم افراد تحصیل‌کرده بیش از سایرین به کتابخوانی اهمیت دهند»، گفت: در همه بیمارستان‌ها فضایی به نام کتابخانه وجود دارد که در بیشتر موارد شامل کتاب‌های تخصصی می‌شود اما وجود یک قفسه کتاب در هر بخش در رشد مطالعه مفیدتر خواهد بود.

وی با تأکید بر ارائه کتاب به مردم در مراکز مختلف، افزود: مساجد، نانوایی‌ها، آرایشگاه‌ها و... مراکزی هستند که می‌توان قفسه‌هایی برای ارائه کتاب داشته باشند تا مردم از آن استفاده کنند.

وی افزود: بازدید دانش‌آموزان از کتابخانه‌ها از برنامه‌های مفیدی است که می‌تواند از طریق آموزش‌وپرورش، پیگیری شود.

صبا، گفت: بازدید از کتابخانه، مراکز علمی، دانشگاه و اجرای برنامه‌های مختلف در راستای کتاب و کتابخوانی فکر کودکان و دانش‌آموزان را بازخواهد کرد که امری بسیار مهم است.

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان همدان، بیان کرد: وقتی از کودکان بپرسیم «در آینده چه‌کاره خواهید شد؟» پاسخی جز پزشک، مهندس و پلیس دریافت نخواهیم کرد؛ چراکه خانواده‌ها تنها این شغل‌ها را می‌شناسند و آشنایی زیادی با دنیای جدید و فرصت‌های بزرگ‌تر ندارند.

وی با تأکید بر لزوم ارتقاء آگاهی والدین به‌واسطه کتابخوانی گفت: نرسیدن به این مشاغل، سرخوردگی‌های شدیدی را در کودکان و نوجوانان به وجود می‌آورد که با رشد آگاهی والدین، قابل‌پیشگیری است.

صبا با اشاره به نقش مطالعه در رشد ابتکار فرزندان، تصریح کرد: بهترین راه برای رشد و آگاهی فرزندان، هدایت آنان به کتابخوانی برای یافتن پاسخ سؤالاتشان است.

وی با اشاره به همکاری مجمع خیرین سلامت، اداره کل کتابخانه‌ها و مجمع خیرین کتابخانه‌ساز همدان برای رشد فرهنگی جامعه، افزود: ما در مجمع خیرین سلامت در خصوص هدایت نذرهای مردم به سمت سلامتی، اقداماتی انجام داده‌ایم و امیدوارم نذرهایی نیز به سمت آموزش، دانش و سلامت سوق پیدا کند.