چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۹

با برگزاری نشست کتاب‌خوان شجره طیبه در شیراز؛

یاران بسیجی از کتاب‌های خواندنی گفتند

نشست کتابخوان شجره طیبه در شیراز

به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج، نشست کتاب‌خوان اختصاصی «شجره طیبه» روز هفتم آذرماه با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس و سپاه ناحیه بقیه‌الله(عج) شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، نشست کتاب‌خوان «شجره طیبه» با حضور روح الله منوچهری سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، سرهنگ محمدجعفر دوستدار فرمانده سپاه ناحیه بقیه‌الله(عج)، جمعی از روحانیون و بسیجیان ارشد شیراز با ارائه و معرفی پنج کتاب برتر برپا شد.

کتاب باید سرلوحه زندگی یک بسیجی باشد

فرمانده سپاه ناحیه بقیه‌الله(عج) شیراز نخستین کتاب‌خوان این نشست بود که به بررسی کتاب «راز درخت کاج» نوشته فاطمه رامهرمزی پرداخت. سرهنگ محمدجعفر دوستدار با بیان اینکه کتاب باید سرلوحه زندگی یک بسیجی باشد، به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در خصوص اهمیت دادن به کتاب و کتاب‌خوانی اشاره کرد و افزود: اگر ما بسیجیان افتخارمان این است که پیرو رهبری هستیم، باید در زمینه مطالعه و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی اهتمام بیشتری داشته باشیم.

او همچنین با اشاره به اینکه خواندن کتاب «راز درخت کاج» برای هر دختر ایرانی لازم است، گفت: این کتاب داستان دختری را روایت می کند که در سن ۱۴ سالگی به شهادت رسید. به گفته دوستدار این کتاب از زبان مادر شهید زینب (میترا) کمایی نقل می شود و نویسنده در این اثر به بررسی زندگی این خانواده در دوران جنگ می پردازد. زینب دختری است که در ایام جنگ در خوزستان به دنیا می آید ولی با اجبار خانواده مجبور به کوچ می شود. این دختر آزاده در محل جدید سکونت خود نیز دست از مبارزه برنمی دارد و به برگزاری برنامه های انقلابی و تبلیغی برای دانش آموزان می پردازد و سرانجام در سن ۱۴ سالگی به خاطر اقدامات انقلابی خود توسط سازمان مجاهدین خلق به طرز وحشتناکی به شهادت می رسد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس نیز در ادامه این دیدار با کتاب «من او» نوشته رضا امیرخانی پشت تریبون قرار گرفت و خواندن این کتاب حجیم اما جذاب و خواندنی را به بسیجیان پیشنهاد کرد.

روح‌الله منوچهری با بیان اینکه، این کتاب تاکنون چهل و چهار بار تجدید چاپ شده است، گفت: «من او» معروف ترین کتاب رضا امیرخانی است که نویسنده این اثر را در سن ۲۶ سالگی منتشر کرده است.

وی افزود: در کتاب «من او»، وضعیت اجتماعی ایران از عصر رضاشاهی تا زمان پس از جنگ تحمیلی به صورت سیال ذهن از زبان شخص اول داستان به نام علی فتاح روایت می شود. خانواده این پسر نوجوان از خوانین دوره قاجار بودند و این کتاب داستان عشقی بی فرجام میان علی و دختر مستخدم خانواده است.

به گفته منوچهری این کتاب، رمانی پرهیجان و کشش دار است و از جمله آثار پرطرفدار و پرمخاطب دهه حاضر به حساب می‌آید.

حجت الاسلام صمد روزبه نیز در ادامه این دیدار به بررسی و معرفی دو کتاب «همنام با گل های بهاری» اثر حسین سیدی ساروی و «بروید با هم بسازید» به قلم محمدرضا حدادی پرداخت. حجت الاسلام روزبه با تأکید بر اینکه «همنام با گل های بهاری» یکی از بهترین کتاب ها در حوزه شناخت پیامبر و سیره و روش خاتم النبیین(ص) است، گفت: نویسنده در این کتاب در قالب چهار فصل، بسیاری از سنت های پیامبر اکرم (ص) را در زمینه معرفی شخصیت این حضرت، خداشناسی و وحدانیت، تأثیر عبادت بر رفتار و گفتار، بهداشت فردی، رفتار با طبیعت، نحوه عبادت شایسته و ...  به رشته تحریر درآورده است.

به گفته وی همچنین کتاب «بروید با هم بسازید» یکی از آثاری است که به صورت تخصصی به بررسی مشکلات در ازدواج پرداخته است و برای رفع موانع پیش از ازدواج و شناخت و حل مشکلات زندگی زوج ها حتماً باید خوانده شود.

مصطفی اشرف چهارمین کتاب‌خوان این نشست بود که ضمن ارائه پیشنهاد برگزاری کارگاه های آموزش «مهارت های فرزندپروری» برای بسیجیان به بررسی و ارائه کتاب «من دیگر ما» نوشته محسن عباسی ولدی  پرداخت. او با تصریح اینکه موضوع این کتاب تربیت صحیح فرزندان است گفت: نویسنده در این اثر به صورت کاملا علمی در سه فصل مشکلات مسیر تربیت فرزندان، مبانی تربیت دینی و گزاره های تصویری در این زمینه را بررسی کرده است.

گفتنی است در حاشیه این نشست، در نمایشگاهی که به همت سپاه ناحیه بقیه‌الله(عج) شیراز برگزار شد، کتاب‌های ارائه شده در نشست کتاب‌خوان شجره طیبه با چهل درصد تخفیف در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.