پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۲

به میزبانی کتابخانه مرکزی ارومیه و با حضور سجاد آیدنلو؛

نشست شهریار شناسی برگزار شد

شهریارشناسی

نشست ادبی ویژه استاد شهریار با حضور اساتید و علاقه‌مندان به شعر و ادب در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، دومین نشست از سلسله نشست‌های ادبی کتابخانه مرکزی ارومیه با موضوع شهریارشناسی و حضور اساتید، محققان، دانشجویان و پژوهشگران حوزه ادبیات و جمعی از علاقه‌مندان در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد.

در این نشست، سجاد آیدنلو، محقق، نویسنده و عضو هیئت‌علمی دانشگاه پیام نور، در زمینه شعر شهریار گفت: درباره استاد شهریار و آثار وی کتاب‌ها، مقالات و پایان‌نامه‌های زیادی نوشته شده است؛ این توجه پایدار به شعر وی، از سنت‌شکنی ایشان در قالب غزل و استفاده از کلمات و واژه‌های معاصر در شعر و همچنین وارد کردن اصطلاحات عامیانه به این قالب کهن نشأت می‌گیرد. این ویژگی منحصربه‌فرد، کلام شهریار را از دیگران متمایز و متفاوت ساخته و توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

در ادامه نشست هادی جوادی، مدرس دانشگاه، با خوانش شعر استاد شهریار درباره شهر ارومیه و با اشاره کوتاه به زندگی شهریار گفت: اولین شعر شهریار تک‌بیتی و به زبان آذری بوده که در هفت‌سالگی سروده است. مضامین اشعار شهریار به سه دسته اجتماعی، غنایی و عرفانی تقسیم می‌شود.

جوادی ادامه داد: استاد شهریار در دیوان اشعار فارسی خود با سرودن قصیده‌ای به نام «آرزوهای شاعرانه» سعی دارد کاستی‌های جامعه را به مخاطبان و خوانندگان اشعار خود گوشزد کرده و در قبال این کاستی‌ها آرمان‌شهر خود را همچون آیینه‌ای در مقابل‌ آنان قرار دهد. در آرمان‌شهر شهریار تعهد و انجام وظیفه، دعوت به آرامش فکری و اخلاق برای دوری از جنبه‌های منفی صنعت و تمدن بشری، نگاه نوستالژیک و ماضی گونه و یاد گذشتگان، وجدان طلبی، نشاط اجتماعی و ... بارز است.

جوادی اضافه کرد: آرمان‌شهر استاد را می‌توان در ابیات «منیم یولوم محبت جادی سیدی / سون سوزلریم حقین اراده سیدی/ محبت رسالت وعده سیدی/ یوخسا منده بیر کس ایله غرض یوخ/ سیاست آدلی منده بیر مرض یوخ» خلاصه کرد.

در ادامه نشست قسمت هایی از کتاب «حیدربابایه سلام» توسط حمیده میرزایی، امیر شفقت، فرحناز عزتی، مریم یدابراهیم، فریبا رضا قره‌باغ، محمدحسین علی‌پور، فاطمه جمالی، رابعه خانعلی‌لو، تبسم شدتی، فرزانه ولی‌زاده و نرگس فرح‌بخش جمع‌خوانی شد.

قرائت شعر کامران داوری نیکو با موضوع ارومیه و با عنوان «اولدوزلو دنیز» متأثر از حیدربابا، بخش پایانی برنامه بود.