شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۳

در دیدار مدیرکل و کارکنان کتابخانه های عمومی استان گیلان با نماینده ولی فقیه عنوان شد؛

آثار علمای گیلان در کتابخانه‌ها حفظ شود

دیدار کتابداران گیلان با نماینده ولی فقیه استان

آیت‌الله زین‌العابدین قربانی امروز با اشاره به ایجاد کتابخانه حوزه علمیه امیرالمومنین علی(ع) در رشت، اظهار کرد: با استفاده از تمام ظرفیت‌ها باید تلاش شود فرهنگ مطالعه در جامعه رونق پیدا کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، نماینده ولی فقیه در گیلان گفت: گیلان دارای علمای بزرگی از گذشته است و باید کتاب‌های این بزرگان به عنوان سند افتخار فرهنگی در کتابخانه‌های استان حفظ شود.

وی بر جمع‌آوری کتاب‌های ارزشمند تاکید کرد و افزود: کتاب‌های ارزشمند جزو سرمایه ملی محسوب می‌شوند و با جمع‌آوری نسخه‌های خطی می‌توان تلاش مولفان در گذشته را حفظ کرد.

امام جمعه رشت، خواستار جمع‌آوری کتاب علمای گیلان در کتابخانه‌های این استان شد و بیان کرد: گیلان دارای علمای بزرگی از گذشته است و باید کتاب‌های این بزرگان به عنوان سند افتخار فرهنگی استان حفظ شود.

آیت‌الله قربانی، با بیان اینکه گیلان در فرهنگ، علم و کتاب از گذشته پیشگام بوده است، تصریح کرد: گیلان مفاخر بسیاری دارد و کتاب‌های آنها قرن‌ها در حوزه‌های علمیه تدریس شده است.

وی بهره‌گیری از کتاب بزرگان در رسانه‌ها را حائز اهمیت دانست و گفت: ترجمه کتاب‌های دانشمندان آگاه دارای اهمیت است، اما اگر مردم با شخصیت‌های فرهیخته خود آشنایی داشته باشند به هویت خود می‌بالند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به وجود علمای برجسته‌ای مانند آیت‌الله بهجت، خاطرنشان کرد: جامعه باید از کتاب‌های شخصیت‌هایی مانند آیت‌الله بهجت، علامه طباطبایی و… بهره مند شود.

آیت‌الله قربانی، بر استفاده از کتابخانه کانون‌های مساجد گیلان تاکید کرد و یادآور شد: با استفاده از تمام ظرفیت‌ها باید تلاش شود فرهنگ مطالعه در جامعه رونق پیدا کند.

وی با بیان اینکه گسترش فضای مجازی سبب کاهش فرهنگ کتابخوانی در جامعه شده است، اظهار کرد: ترویج فرهنگ کتابخوانی با استفاده از کتاب‌های پر محتوا موجب ارتقای آگاهی مردم می‌شود.

هادی نوری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان نیز در این دیدار به وجود ۱۰۷ کتابخانه عمومی در گیلان اشاره کرد و گفت: تعداد ۸۴ کتابخانه نهادی، ۲۲ کتابخانه مشارکتی و یک کتابخانه مستقل حوزه علمیه امیرالمومنین علی(ع) در رشت است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان، فضای کتابخانه‌ای استان را ۲۷ هزار متر مربع خواند و تصریح کرد: کمبود فضای کتابخانه‌ای در گیلان داریم و پنج شهرستان به ‌ویژه رشت از نبود کتابخانه مرکزی رنج می‌برند و برطرف کردن این مسئله نیازمند عنایت ویژه مسئولان است.