یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۸

با حضور مدیرکل امور مجلس و استان‌های نهاد؛

همایش «فروغ صبح دانایی» در شهرضا برگزار شد

همایش فروغ صبح دانایی (2)

همایش «فروغ صبح دانایی» با حضور مدیرکل امور مجلس و استان‌های نهاد و جمعی از مسئولین استانی، با رونمایی ۵۰ جلد از کتاب‌های نویسندگان شهرضا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی اصفهان، همایش «فروغ صبح دانایی» با حضور مرتضی محمدزاده مدیرکل امور مجلس و استان‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، امیر هلاکویی سرپرست کتابخانه‌های عمومی اصفهان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی انصاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان، محمدحسین داراب سرپرست فرمانداری شهرضا، محسن گلابی مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری، فاطمه پورخاقان رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا، جمعی از مؤلفین و نویسندگان محلی در سالن مجتمع فرهنگی هنری شهید مدرس(ره) شهرضا برگزار شد.

مرتضی محمدزاده در ابتدای این همایش با تبریک فرا رسیدن ماه ربیع‌الاول، ایام گرامیداشت «کتاب، کتابخوانی و کتابدار»، شکست سیطره داعش و ابلاغ سلام دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بیان کرد: همانطور که مقام معظم رهبری در خصوص لزوم آشنا کردن کودکان و نوجوانان با کتاب و کتابخوانی در دیدار با کتابداران در سال ۱۳۹۰ تأکید کردند؛ ما نیز باید با برنامه‌ریزی‌های مختلف، زمینه آشنایی نسل کودک و نوجوان با کتاب و کتابخوانی را فراهم کنیم.

 وی با اشاره به شعار «آینده روشن با خانواده کتابخوان» خاطرنشان کرد: با توجه به تأکیدات دبیرکل نهاد به حوزه کودک و نوجوان، اکثر کتابخانه‌های عمومی کشور به بخش تخصصی کودک مجهز شده‌اند.

محمدزاده در ادامه با اشاره به اهمیت و آثار کتاب و کتابخوانی در جامعه، افزود: کتاب عصاره علوم و تجربیات بشری است که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است. در گذشته کتاب‌های زیادی در اثر تاراج اقوام مختلف از بین رفته و مهاجمان برای نابود کردن فرهنگ و هویت کشور کتابخانه‌ها را به آتش کشیدند، اما بسیاری از این آثار ارزشمند به‌ عنوان آثار و میراث گذشتگان در اختیار است.

وی اضافه کرد:  همه باید در حفظ و معرفی کتاب به نسل‌های آینده تلاش و کاری کنیم تا کتاب در سبد خانوارها قرار گیرد.

مدیرکل امور مجلس و استان‌های نهاد در پایان تصریح کرد: با اینکه فضای مجازی با همه معایب و محاسن خود در حال پیشرفت و همگانی شدن است؛ اما هرگز نتوانسته جای کتاب را بگیرد، چراکه ماندگاری مطالب کتاب در ذهن بیشتر است.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا نیز در این مراسم با اشاره به فعالیت ۱۱ کتابخانه در این شهرستان، گزارشی از تعداد اعضاء و کتاب‌های موجود به همراه میزان امانت و اهدای کتاب به کتابخانه‌های عمومی شهرضا به حاضرین ارائه کرد.

وی در ادامه زیربنای کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا را ۵ هزار و ۸۲۱ متر مربع اعلام کرد و گفت: چهار باب کتابخانه جدید نیز در بخش‌های مختلف شهرستان در دست احداث است.

پورخاقان رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا در ادامه از بهره‌برداری کتابخانه خیّرساز روستای قصرچم تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: مراحل عملیاتی و اجرایی ساخت کتابخانه‌های محله سروستان با ۸۰۰ متر مربع زیر بنا، بخش منظریه با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی و خمینی‌آباد که توسط شهرداری شهرضا ساخته می‌شود نیز در حال پیگیری است.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا اضافه کرد: کتابخانه روستایی هونجان با همت مسئولان جانمایی شده در حال جابجایی است، کتابخانه روستای کهرویه نیز با کمک خیّران راه‌اندازی شده و به دنبال راه‌اندازی کتابخانه روستای وشاره با کمک دهیاری این روستا هستیم.

وی در پایان با اشاره به به برنامه‌های برگزار شده توسط اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهرضا، بیان کرد: در یک سال گذشته برنامه‌های فرهنگی زیادی در حوزه کتاب و کتابخوانی در شهرستان اجرا شده که از جمله آنها می‌توان به برگزاری همایش فروغ صبح دانایی(۱) و رونمایی از ۵۰ کتاب از نویسندگان شهرضا، شب شعر شهدای مدافع حرم و بیش از ۵۰ نشست کتاب‌خوان کتابخانه‌ای و ۳۰ مدرسه‌ای اشاره کرد.

گفتنی است همایش فروغ صبح دانایی همراه با رونمایی از ۵۰ جلد از کتاب‌های نویسندگان شهرضایی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان و شهرداری شهرضا برگزار شد.