شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۸

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌شمالی عنوان کرد؛

کتابخانه‌ها، نبض جامعه دینی هستند

بازدید امام جمعه

آیت‌الله ابوالقاسم یعقوبی در بازدید از کتابخانه عمومی علامه دهخدا بجنورد گفت: کتابخانه‌ها، نبض جامعه دینی هستند و کتابداران در تداوم فرهنگ غنی کشور نقش سنگینی دارند و می‌توانند فرهنگ‌ساز باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌شمالی، آیت‌الله ابوالقاسم یعقوبی نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌شمالی و امام جمعه بجنورد همزمان با ایام گرامیداشت «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» در بازدید از کتابخانه عمومی علامه دهخدا، با بیان اینکه اسلام برای مطالعه و تفکر ارزش فراوانی قائل است، اظهار کرد: کتابخانه معبد است چراکه در روایات آمده یک ساعت تفکر برتر از یک سال عبادت است.

یعقوبی با بیان اینکه کتاب و مطالعه دو نعمت الهی هستند، افزود: پیامبر اکرم(ص) در دعایی می‌فرمایند که «رب زدنی علماً» و این نشان می‌دهد که اگر انسان اهل علم، تفکر، اندیشه و مطالعه باشد، کارش هم‌وزن عبادت و ایمان است.

وی اضافه کرد: کتاب شخصیت انسان را گسترش می‌دهد، حوزه خدمت و نفع‌رسانی او را فراگیرتر می‌کند و سبب سودرسانی به دیگران می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی تأکید کرد: هنوز کتاب جایگاه خود را در خانواده‌ها به‌درستی پیدا نکرده است؛ در حالی که باید فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی در جامعه گسترده‌تر شود تا همه انسان‌ها از روح، فکر و اندیشه متعالی برخوردار شوند. روح انسان همچون نرم‌افزاری لطیف و جسم انسان سخت‌افزار است و باید برای ارتقای روح بشر از ابزار لطیفی همچون کتاب استفاده کرد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی اظهار کرد: روح متعالی انسان را به کمال نزدیک می‌کند و دنیای جدیدی را به روی انسان باز می‌کند و به نگاه انسان به پدیده‌های بیرونی را متحول می‌کند. هیچ لذتی بهتر از رفع جهل و رسیدن به فهم صحیح وجود ندارد و این مهم بامطالعه کتاب‌های خوب اتفاق می‌افتد.

امام جمعه بجنورد با بیان اینکه کتاب بوستان دانشمندان و عالمان است، افزود: استفاده درست از فضاهای مجازی و اینترنت هرچند خوب است اما نمی‌تواند جای کتاب و مطالعه را بگیرد. کتابخانه‌ها مظلوم‌اند و باید برای برطرف کردن این مظلومیت اقدامات بهتر و بیشتری انجام شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌شمالی نیز در ادامه با ارائه آماری از شاخص‌های امانت، عضویت و تعداد کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی استان، خواستار توجه بیشتر مسئولین به حوزه کتاب، کتابخوانی و کتابخانه‌ها شد.

گفتنی است در پایان پس از نشست کتابداران با نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه بجنورد، نماز مغرب و عشا به امامت آیت‌الله  یعقوبی در نمازخانه کتابخانه عمومی دهخدا  برپا شد.

برش