چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷

با حضور علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی؛

کتاب «آخرین انار دنیا» در کتابخانه مستوره‌ کردستانی بوکان نقد شد

نقد و بررسی

نشست نقد و بررسی کتاب «آخرین انار دنیا» در کتابخانه مستوره‌ کردستانی بوکان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، همزمان با گرامیداشت ایام کتاب، کتابخوانی و کتابدار، نشست نقد و بررسی رمان «آخرین انار دنیا» نوشته «بختیار علی» با حضور جمعی از بانوان بوکانی در سالن آمفی تئاتر کتابخانه مستوره کردستانی برگزار شد.
ماهپاره ابراهیمی، از بانوان نویسنده بوکانی به عنوان اولین منتقد حاضر در نشست گفت: نوشته‌های «بختیار علی» بیشتر چارچوب فلسفی دارد و احتیاج به تمرکز در خواندن دارد، ضمن اینکه نوشته‌های وی برای خوانندگان قابل درک است چون آن را تجربه کرده‌اند. وی ادامه داد: بیشتر نام‌های به کار رفته در رمان عربی است و با توجه به سختی زبان عربی، این از نکات منفی کتاب است.
لیلا نورانی به عنوان یکی از منتقدان این اثر گفت: داستان سراسر غم و ناراحتی است و در این رمان زنان آواره‌ترین افراد سرزمین خودشان هستند و در چارچوب رمان بیشتر مردان مورد توجه اند.
آرزو کاظمی منتقد دیگر حاضر در نشست اظهار داشت: فضای داستان ضد جنگ است. جنگی که هم اکنون در بسیاری از نقاط دنیا بدون هیچ نتیجه‌ای ادامه دارد.
وی افزود: دنیای داستان، دنیای اسرارآمیز و بسیار غم انگیزی است و شخصیت های رمان هرکدام به نوعی در اسارت به سر می‌برند.
پروین شیخی منتقد دیگر این نشست سبک نوشتن کتاب را رئالیسم جادویی معرفی کرد و گفت: نوشتن در این سبک بسیار سخت و دشوار است.
گفتنی است بختیار علی از نویسندگان کرد زبان عراقی است که تاکنون آثاری چون «آخرین انار دنیا»، «قصر پرندگان غمگین»، «غروب پروانه»، «عمویم جمشید خان» و «شهر موسیقدانان سفید» را در زمینه شعر و داستان به رشته تحریر درآورده است.