پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۷

در حاشیه بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار مطرح شد؛

رسالت کتابدار، ایجاد ارتباط بین اعضا و دنیای پر رمز و راز کتابخانه است

کراپ‌شده - قرباني زاده كتابدار

کتابدار برگزیده نهادی با اشاره به شناسایی نیاز مخاطب، ارائه مشاوره آگاهانه و امانت‌داری، به‌عنوان مهم‌ترین ویژگی‌های یک کتابدار گفت: رسالت کتابدار، نیازسنجی مخاطب و ایجاد پیوند بین اعضا و منابع است.

مرضیه قربانی زاده کتابدار کتابخانه عمومی محمد مفیدی بافقی شهرستان بافق از استان یزد در گفت‌وگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به فعالیت فرهنگی ویژه کودکان در این کتابخانه گفت: این مرکز با توجه به اهمیت جذب کودکان و نوجوانان به کتابخوانی، فعالیت‌های گسترده‌ و متنوعی برای گروه سنی ۳ سال تا ۱۸ سال دارد.

وی افزود: اجرای برنامه‌های کتاب محور فرهنگی و مذهبی برای گروه «غنچه‌های آسمانی» شامل کودکان ۳ تا ۴ ساله و گروه «فرشته‌های مهدی‌یار» شامل کودکان ۴ تا ۶ ساله عضو کتابخانه، همچنین برگزاری کلاس‌های روان‌خوانی و بلند خوانی برای اعضای ۸ تا ۹ ساله بخشی از فعالیت‌های این کتابخانه است.

قربانی زاده فعالیت‌های فرهنگی را از مهم‌ترین عوامل علاقه‌مندی کودکان و نوجوان به حضور در کتابخانه دانست و افزود: حضور مداوم و هفتگی بچه‌ها در کلاس‌های قصه‌گویی و کاردستی به مدت دو سال، تعلق‌خاطر عمیقی بین بچه‌ها و کتابداران ایجاد کرده که بسیار قابل‌تأمل است.

این کتابدار با اشاره به اهمیت نشست‌های قصه‌خوانی در رشد شخصیت کودکان و نوجوانان، ادامه داد: درون‌مایه اصلی قصه‌ها آرزوی انسان است و کودکان با شنیدن افسانه‌ها، اسطوره‌ها و قصه‌ها دربارۀ جهان و آنچه در آن است اطلاعاتی به دست می‌آورند و در ذهن خود، آرزوهای مطلوبشان را شکل می‌دهند.

وی ادامه داد: قصه‌ها همواره در رشد و کمال ذهنی و فرهنگی انسان‌ها مؤثر بوده‌ و به زندگی فردی و اجتماعی کودک شکل داده‌اند.

این کتابدار افزود: اجرای نمایش‌های خلاق با توجه به قصه کتاب‌ها و سرودهای دسته‌جمعی در مناسبت‌های مختلف هم بخشی از فعالیت‌های این مرکز برای جذب بچه‌ها است.

وی درباره تأثیر حضور کودکان در کتابخانه بر رشد مطالعه در جامعه گفت: معمولاً افراد در بزرگ‌سالی ذهنی پرمشغله دارند و ایجاد عادت به مطالعه در آنان بسیار دشوار است، اما کودکان در مرحله‌ای پرورش پذیر هستند و ایجاد عادت به مطالعه می‌تواند به کتابخوان شدن همه جامعه منجر شود.

وی شناسایی نیاز مخاطب، ارائه مشاوره آگاهانه و امانت‌داری را از مهم‌ترین ویژگی‌های یک کتابدار دانست و ادامه داد: کتابخانه دنیایی پر از رمز و راز و آگاهی است و رسالت کتابدار این است که با نیازسنجی مناسب، بین اعضا و منابع موردنیاز، پیوند ایجاد کند.

گفتنی است، آئین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، هم‌زمان با ۲۴ آبان ماه جاری با حضور جمعی از مسئولان و کتابدارانی از سراسر کشور در مجموعه تالار وحدت برگزار شد.