جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۰

در حاشیه بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار مطرح شد؛

سهیم شدن در شادی کودکان، شوق ادامه کار را در من برمی‌انگیزد

آمنه دردانه

کتابدار برگزیده نهادی با اشاره به شوق کودکان برای مشارکت در برنامه‌های کتاب محور گفت: ارتباط مستمر با بچه‌ها و سهیم شدن در شادی و هیجان آنها، شوق ادامه کار را در من برمی‌انگیزد.

آمنه دردانه، کتابدار کتابخانه عمومی کوثر نور شهرستان نی‌ریز از استان فارس در گفت‌وگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به تمرکز فعالیت‌های این مرکز بر مخاطب کودک گفت: قصه‌گویی، بلندخوانی، کاردستی، معرفی کتاب با پانتومیم، اجرای نمایش عروسکی و بازی با ۵ انگشت، بخشی از فعالیت‌هایم برای جذب کودکان به محیط کتابخانه است.

وی با اشاره به شوق کودکان برای مشارکت در برنامه‌های کتاب محور افزود: ارتباط مستمر با بچه‌ها و سهیم شدن در شادی و هیجان آنها، شوق ادامه کار را در من برمی‌انگیزد و دیدن چشم گشوده کودکان که پیگیرانه در پی شنیدن ادامه حکایت‌ها و داستان‌ها به من گوش می‌دهند، مرا به وجد می‌آورد.

دردانه با اشاره به دیدار با بچه‌های بهزیستی به‌عنوان برنامه ثابت خود در قالب یک کتابدار گفت: به دلیل شرایط ویژه کودکان بهزیستی شهرستان و نیاز مداوم آنان به دریافت محبت و مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی، ارتباطی مستمر با این دسته از مخاطبان دارم و سعی می‌کنم با حضور در مرکز نگهداری از این کودکان یا دعوت آنان به کتابخانه این ارتباط را عمیق‌تر کنم.

وی افزود: قصه‌گویی برای کودکان بخش اطفال بیمارستان نی‌ریز در مناسبت‌های مختلف و اجرای نمایش برای بچه‌های بخش آنکولوژی بیمارستان امیر شیراز نیز بخشی از برنامه‌های اجراشده توسط کتابخانه ما است.

این کتابدار با تأکید بر ضرورت گسترش کتابخوانی در مناطق محروم، گفت: «سفیران کتاب و کتابخوانی پیک صبا» کاروانی متشکل از چند تن از کتابداران و رئیس کتابخانه‌های شهرستان است که با سفر به مناطق محروم و اجرای نمایش‌های شاد عروسکی و قصه‌گویی از کتاب‌ها، بچه‌های این مناطق را به مطالعه تشویق می‌کند.

وی افزود: افتتاحیه هفته کتاب امسال را در محروم‌ترین روستای شهرستان برگزار کردیم و برای اجرای زنگ کتاب نیز به مدرسه‌ای در یکی از روستاهای دوردست رفتیم که دو ساعت با شهرستان نی‌ریز فاصله داشت و با اجرای برنامه‌های مفرح کتاب محور، اهدای بسته‌های فرهنگی و کتاب، کودکان و نوجوانان زیادی را به کتابخوانی جذب کردیم.

این کتابدار با اشاره به اهمیت استفاده از روش‌های جذاب برای ترویج مطالعه در میان دانش آموزان گفت: سعی می‌کنم در مراجعه به مدارس از روش‌های مناسب و جذاب برای تشویق دانش آموزان برای مشارکت در فعالیت‌های کتابخانه استفاده کنم و آنان را به حضور در کتابخانه ترغیب کنم.

وی حرفه کتابداری را سرشار از خاطرات جالب و شنیدنی دانست و با بیان خاطره‌ای از فعالیتش در کتابخانه گفت: در یکی از روزهای کاری، خانمی جوان به این مرکز مراجعه کرد که ظاهراً به‌تازگی ازدواج‌کرده بود و به دنبال چند کتاب درباره ازدواج، زندگی مشترک و همسرداری بود. پس از هدایت او به سمت قفسه‌ها و انتخاب ۲ یا ۳ منبع کاربردی به عضویت این مرکز درآمد و کتابخانه را ترک کرد؛ اما پس از حدود نیم ساعت برگشت و این بار به دنبال کتابی با موضوع طلاق بود.

با تعجب و ناراحتی علت این تغییر انتخاب را پرسیدم و متوجه شدم با تورق کتاب‌ها، آنها را بسیار مفید یافته و منابع با موضوع طلاق را برای یکی از دوستانش می‌خواهد که در آستانه جدایی است و گرچه طلاق مفهومی ناراحت‌کننده است اما از اینکه می‌توانستم با ارائه کتاب‌هایی مفید در حل مشکلات این زن جوان و دوستش مؤثر باشم، احساس رضایت می‌کردم.

گفتنی است، آئین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، هم‌زمان با ۲۴ آبان‌ماه جاری با حضور جمعی از مسئولان و کتابدارانی از سراسر کشور در مجموعه تالار وحدت برگزار شد.