شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۰

در حاشیه بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار مطرح شد؛

ارتباط مناسب با کتابدار، انگیزه حضور کودکان و نوجوانان در کتابخانه است

کراپ‌شده - مرضیه زارع کتابدار

کتابدار برگزیده نهادی، با اشاره به ضرورت رابطه دوستانه کتابدار با کودکان و نوجوانان گفت: این ارتباط مناسب، انگیزه اعضا برای حضور در کتابخانه را گسترش می دهد.

مرضیه زارع کتابدار کتابخانه عمومی شهدای بنادکوک شهرستان تفت از استان یزد در گفت‌وگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با اشاره به علاقه کودکان و نوجوانان روستای بنادکوک به نشست‌های قصه‌گویی، گفت: قصه‌گویی برای کودکان و نوجوانان در کتابخانه و مراکز پیش‌دبستانی و مهدکودک‌های روستا و تشویق بچه‌ها به مطالعه از مهم‌ترین دلیل جذب این کودکان و نوجوانان به کتابخوانی است.

وی با تأکید بر اهمیت قصه‌گویی برای کودکان، افزود: کمک به پرورش قدرت بیان، عواطف و افکار،  تقویت و پرورش نیروی تخیل، تحریک قوه ابتکار و ابداع و ایجاد علاقه به ادبیات و کتابخوانی از ویژگی‌هایی است که به‌واسطه شنیدن قصه در کودکان رشد می‌کند.

این کتابدار با اشاره به اهمیت مشارکت کودک با دیگر هم‌سالانش در نشست‌های قصه‌گویی، ادامه داد: قصه نقش بسیار مهمی در تکوین شخصیت کودک دارد؛ از طریق قصه‌های خوب، کودک با بسیاری از ارزش‌های اخلاقی مانند پایداری، شجاعت، نوع‌دوستی، امیدواری، آزادگی و... آشنا می‌شود و پرورش حس زیبایی‌شناسی در کودک نیز از دیگر فواید شنیدن قصه است.

وی با اشاره به ویژگی‌های کتابخانه عمومی شهدای بنادکوک گفت: مساحت بخش کودک این کتابخانه ۱۲ مترمربع است، اما با کمک اعضا موفق شدیم این بخش کوچک را به فضایی جذاب و دل‌چسب تبدیل کنیم که لحظات خوبی را در آن سپری می‌کنیم.

زارع با اشاره به بخش ویژه معرفی ۲۷ شهید این روستا افزود: ایجاد بخش دفاع مقدس در گوشه‌ای از کتابخانه و فضاسازی آن با ابزاری مانند فانوس، شمع، آجر، سنگ و گونی نیز از فعالیت‌های جالب این کتابخانه است که موردتوجه اعضا به‌ویژه نوجوانان قرارگرفته است.

این کتابدار با اشاره به بخش استان شناسی کتابخانه شهدای بنادکوک گفت: استفاده از نمادهایی مانند چرخ چاه، نخل، ظروف سفالی و صنایع‌دستی این روستا در کنار منابعی برای معرفی استان یزد، جلوه‌ای ویژه به این کتابخانه عمومی بخشیده و فضای زیبایی را برای جذب مخاطبان به فعالیت‌های فرهنگی ما ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان مدرسه‌ای و کتابخانه‌ای، همچنین جمع‌خوانی کتاب به‌عنوان فعالیت‌های منظم این کتابخانه، افزود: ارائه خلاصه کتاب‌های جالب و خواندنی در قالب طرح «پیشنهاد کتاب» به مخاطبان کتابخانه، ایجاد بخش «تازه‌های کتب اهدایی» و ارائه خلاصه‌ای از منابع کتابخوان هر ماه برای معرفی بهتر به اعضا از فعالیت‌های ویژه این مرکز است.

وی با با تأکید بر جایگاه این کتابخانه در میان روستاییان گفت: کتابخانه عمومی شهدای بنادکوک، تنها مرکز روستا است که امکان دسترسی به اینترنت و انجام دسته‌جمعی تکالیف مدرسه را برای دانش آموزان فراهم می‌کند. بسیاری از بزرگ‌سالان هم برای انجام کارهای اینترنتی به کتابخانه می‌آیند و سعی می‌کنم با رفع مشکلاتشان آنان را بیش‌ازپیش به کتابخانه جذب کنم.

وی ایجاد رابطه دوستانه کتابدار با کودکان و نوجوانان عضو را در رشد گرایش آنان به مطالعه، ضروری دانست و گفت: به‌واسطه برگزاری کلاس‌های تقویتی، رابطه بسیار خوبی با بچه‌های روستا ایجاد کرده‌ام و همین ارتباط مناسب، انگیزه زیادی برای حضور در کتابخانه برای این اعضا به وجود می‌آورد.

وی ضمن تقدیر از یکی از خیران استان یزد برای احداث این کتابخانه روستایی گفت: تا قبل از افتتاح این کتابخانه در سال گذشته، خدمات کتابخانه‌ای روستا در مغازه‌ای ۴۰ متری به مراجعان و اعضا ارائه می‌شد؛ اما پس از احداث کتابخانه توسط خیر محترم، آقای دکتر زارع توانستم با گسترش فعالیت‌های این مرکز، ضمن جذب بیشتر اهالی روستا به کتابخوانی، قابلیت‌های فردی خود به‌عنوان یک کتابدار را در کارم منعکس کنم و باانگیزه‌ای دوچندان به گسترش کتابخوانی در روستا بپردازم.

گفتنی است، آئین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، هم‌زمان با ۲۴ آبان ماه جاری با حضور جمعی از مسئولان و کتابدارانی از سراسر کشور در مجموعه تالار وحدت برگزار شد.