یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۲

در حاشیه بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار مطرح شد؛

حضور خانواده‌های اهل مطالعه، مرا به فعالیتم در این مرکز دلگرم می‌کند

کراپ‌شده - فاطمه صفرزاده كتابدار

کتابدار برگزیده نهادی با اشاره به نقش خانواده ها در تربیت کودکانی اهل مطالعه گفت: حضور خانواده‌های اهل مطالعه در کتابخانه، مرا نسبت به فعالیتم در این مرکز دلگرم می‌کند.

فاطمه صفرزاده، کتابدار کتابخانه عمومی سلمان فارسی شهر ایور شهرستان گرمه از استان خراسان شمالی، در گفت‌وگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، درباره فعالیت‌های این مرکز گفت: برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان مدرسه‌ای از گسترده‌ترین اقدامات این مرکز است که شامل حضور کتابداران در کلاس‌های درس و تشویق و هدایت دانش آموزان برای به اشتراک‌گذاری منابع خواندنی با سایر هم‌سالانشان است.

وی افزود: نشست‌های کتاب‌خوان کتابخانه ما نیز رونق زیادی دارد و با حضور پرتعداد کودکان، نوجوانان و سایر اعضا، طبق برنامه‌ای منظم برگزار می‌شود و زمینه معرفی کتاب‌های منتخب اعضا را به وجود می‌آورد.

صفرزاده ادامه داد: برگزاری منظم نشست‌های جمع‌خوانی، بلندخوانی و قصه‌گویی، کلاس‌های متنوع آموزشی مانند نمددوزی، اوریگامی، کامپیوتر، کاردستی و... و فعالیت‌های جانبی مانند تهیه روزنامه دیواری از برنامه‌های این کتابخانه برای جذب مخاطبان به‌ویژه کودکان و نوجوانان است.

این کتابدار افزود: برگزاری مسابقات کتابخوانی و جلسات نقد از برنامه‌های ویژه کتابخانه عمومی سلمان فارسی برای جذب مخاطبان به فعالیت‌های کتاب محور است و اجرای ماهانه طرح «قلم‌های کوچک، نویسندگان بزرگ» با تشویق نوجوانان به خلاصه‌نویسی از کتاب‌ها و ثبت تخیلات خود در علاقه‌مندی این دسته از مخاطبان به کتابخوانی، تأثیر زیادی داشته است.

وی درباره تفاوت کودکان اهل مطالعه و نوشتن در مقایسه با هم‌سالانشان گفت: این کودکان به‌واسطه آشنایی زودهنگامشان با کتاب، دایره لغات بزرگ‌تری داشته و تخیلاتشان گسترده‌تر است؛ همچنین مطالعه به دلیل ایجاد آگاهی، اعتمادبه‌نفس افراد را نیز گسترش می‌دهد.

وی با تأکید بر نقش کتابداران در رشد فرهنگی جامعه گفت: من در محیط کوچکی فعالیت دارم که مردم آن در ابتدای کار، چندان از کتابخانه استقبال نمی‌کردند و آمار متوسط امانت کتاب این مرکز، ۲۰۰ جلد در ماه بود، اما با تلاش بی‌وقفه و ارتباط با اهالی موفق شدم آمار امانت را به بیش از ۲۰۰۰ نسخه کتاب در ماه برسانم.

صفرزاده گفت: فعالیت‌های این کتابخانه در جذب والدین به‌ویژه مادران خانه‌دار نیز بسیار مؤثر بوده و آمار مطالعه را در این منطقه افزایش داده است.

وی رشد کتابخوانی در کودکان را حاصل پرورش و تربیت در خانواده‌ای آگاه و اهل فرهنگ دانست و ادامه داد: بسیاری از اعضای کتابخانه ما به‌صورت خانوادگی در این مرکز عضو شده‌اند و از جالب‌ترین افراد این مجموعه، خانواده‌ای هستند که به‌واسطه حضور مداوم دختر ۵ ساله‌شان در این کتابخانه، به عضویت این مرکز درآمده‌اند؛ مادر این دختر کوچک خانه‌دار است و پدرش نیز به کار پاکبانی اشتغال دارد و حضور مداوم و هفتگی اعضای این خانواده در کتابخانه، تصویری است که مرا نسبت به کار و فعالیتم دلگرم می‌کند.

گفتنی است، آئین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، هم‌زمان با ۲۴ آبان‌ماه جاری با حضور جمعی از مسئولان و کتابدارانی از سراسر کشور در مجموعه تالار وحدت برگزار شد.