چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۵

در حاشیه بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار مطرح شد؛

تجهیز کتابخانه‌ها به منابع جذاب و خواندنی، فاصله مردم و کتابخانه را کم می‌کند

کراپ‌شده - فاطمه زارع بیدکی

کتابدار برگزیده نهادی گفت: دسترسی آسان به گوشی‌های هوشمند و عضویت در کانال‌های مجازی، بین مردم و کتابخانه‌های عمومی، فاصله ایجاد کرده است و تجهیز کتابخانه‌ها به منابع جذاب و خواندنی می‌تواند بخشی از این فاصله را کم کند.

فاطمه زارع بیدکی، کتابدار کتابخانه عمومی بقیه‌الله، شهرستان مهریز از استان یزد در گفت‌وگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با اشاره به تأثیر برنامه‌های فرهنگی در افزایش مخاطبان کتابخانه‌های عمومی گفت: هدف کتابخانه‌های عمومی، جذب مردم به کتاب و کتابخانه است؛ در همین راستا کتابخانه ما نیز از فعالیت‌هایی مانند به اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده‌شده در نشست‌های کتاب‌خوان، نشست‌های جمع‌خوانی ماهانه با تمرکز بر اعضای نوجوان و مادران خانه‌دار، برگزاری مسابقات نقاشی و فرهنگی و... برای جذب شهروندان مهریزی به فعالیت‌های کتاب محور، استفاده می‌کند.

این کتابدار با اشاره به برنامه‌های ویژه این کتابخانه برای گسترش فعالیت‌های فرهنگی گفت: راه‌اندازی بخش استان شناسی باهدف افزایش اطلاعات عمومی و آشنایی با آثار باستانی و نشانه‌های فرهنگی استان یزد و شهرستان مهریز از بخش‌های جذاب و پربیننده این کتابخانه است.

وی افزود: ایجاد بخش مهدویت هم از فعالیت‌های پرمخاطب کتابخانه بقیه‌الله (عج) است که ضمن معرفی و ارائه کتاب‌ها و منابعی درباره حضرت قائم (عج) زمینه آشنایی بیشتر مخاطب، به‌ویژه کودکان و نوجوانان را با تفکر مهدوی به وجود می‌آورد.

زارع بیدکی با اشاره به فعالیت بخش ویژه شهدا در این کتابخانه، تصریح کرد: شهرستان مهریز شهدای زیادی را به انقلاب و دفاع مقدس تقدیم کرده است و ما نیز در بخش «اسوه‌ها»، ضمن ارائه کتاب‌هایی با موضوع دفاع مقدس، علاقه‌مندان و مراجعان را با تعدادی از این شهدا و فعالیت‌ها و اندیشه‌هایشان آشنا می‌کنیم.

وی با تأکید بر لزوم تمرکز فعالیت کتابخانه‌های عمومی بر کودکان و نوجوانان گفت: آینده جامعه با دستان کودکان و نوجوانان ساخته می‌شود و توجه به رشد فرهنگی این قشر، آینده‌ای روشن را برای کشور رقم خواهد زد. کتابداران نیز باید سعی کنند با اجرای برنامه‌های جذاب، بچه‌ها را به کتابخانه بکشانند و با معرفی منابع جدید، بخشی از زمانی که امروزه صرف فضای مجازی می‌شود را به کتابخوانی هدایت کنند.

این کتابدار تأکید کرد: دسترسی آسان به گوشی‌های هوشمند و عضویت بخش زیادی از افراد در کانال‌های مجازی، بین مردم و کتابخانه‌های عمومی، فاصله ایجاد کرده است و تجهیز کتابخانه‌ها به منابع جذاب و خواندنی می‌تواند بخشی از این فاصله را کم کند.

زارع بیدکی با اشاره به خاطره‌ای از اهمیت حضور کودکان و نوجوانان در کتابخانه گفت: چندی پیش دختر ۸ ساله نابینایی به کتابخانه ما آمد که در ابتدای ورود، بسیار خجالتی و کم‌حرف بود، اما پس از حضور در نشست‌های قصه‌گویی و ارتباط با سایر اعضای بخش کودک به یکی از اعضای فعال و جدی کتاب‌خوان ما، تبدیل‌شده است.

وی ادامه داد: بسیاری از کودکان با نیازهای خاص، از ضریب هوشی بالایی برخوردارند و رفتار کتابداران در جذب این دسته از بچه‌ها و ایجاد زمینه مناسب برای مشارکت آنان با سایر هم‌سالانشان، ضمن افزایش اعتمادبه‌نفس در این مخاطبان، می‌توانند تأثیر زیادی در رشد و شکوفایی آنان داشته باشند.

گفتنی است، آئین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، هم‌زمان با ۲۴ آبان‌ماه جاری با حضور جمعی از مسئولان و کتابدارانی از سراسر کشور در مجموعه تالار وحدت برگزار شد.