سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹

در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی مازندران مطرح شد؛

لزوم فعالیت‌ نهادهای فرهنگی در راستای بازآفرینی کتابخوانی در جامعه

کراپ‌شده - جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی مازندران

استاندار مازندران در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان گفت: فعالیت‌ نهادهای فرهنگی باید بتوانند عشق به مطالعه و کتاب خواندن را در مردم ایجاد کند تا در بلندمدت، اثری ماندگار در جامعه به‌ جا بگذارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی مازندران شنبه ۲۷ آبان ۹۶ باحضور محمد اسلامی، استاندار مازندران؛ آرزو ولی پور، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و جمعی از مسئولین در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

محمد اسلامی، استاندار مازندران در این جلسه اظهار کرد: رشد فرهنگ عمومی جامعه، یک تکلیف همگانی است که تنها بر عهده حاکمیت نیست و همه باید برای دستیابی به جامعه‌ای سرشار از احساس مسئولیت تلاش کنیم.

استاندار مازندران با تأکید بر ضرورت انضباط فکری و رفتاری، باهدف همسویی تصمیمات نهادهای مختلف فرهنگی، گفت: باید کاری کرد تا کتاب خواندن همانند سنت دیرینه ایرانیان، بر جان‌ودل بنشیند و تنها به دنبال کتاب خواندن و به حافظه سپردان اطلاعات، نباشیم.

وی با اشاره به گسترش روزافزون فضای مجازی گفت: مطالعه کتاب، هیچ جایگزینی ندارد و باید برای افزایش سرانه مطالعه‌ای که به یادگیری می‌انجامد، خلاقیت به خرج داد.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان با تأکید بر ضرورت استفاده از روش‌های خلاقانه برای ترغیب جامعه به کتابخوانی توسط نهادهای فرهنگی، گفت: فعالیت‌ نهادهای فرهنگی باید بتواند عشق به مطالعه و کتاب خواندن را در مردم تقویت کند و در بلندمدت، اثری ماندگار در جامعه به‌جا بگذارد.

استاندار مازندران همچنین بابیان اینکه «کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی نیمه‌تمام، زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست»، گفت: می‌بایست با ورود مؤثر خیرین کتابخانه ساز و کمک دولت، پروژه‌های کتابخانه‌ای را در حرکتی شتابان به پایان برسانیم.

آرزو ولی پور، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان نیز با قدردانی از زحمات و حمایت‌های استاندار پیشین، ضمن تبریک انتصاب به مهندس اسلامی به‌عنوان استاندار مازندران، از وی به دلیل توجه ویژه‌ به حوزه کتابخانه‌های عمومی قدردانی کرد.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های فرهنگی متنوع و پرتعداد در کتابخانه‌های عمومی استان گفت: درصورت ‌تعهد شهرداری‌ها به انجام وظایف قانونی خود در قبال کتابخانه‌های عمومی در پرداخت سهم نیم درصد، می‌توانیم با اجرای گسترده‌تر این طرح‌ها چهره زیباتری به وضعیت کتابخوانی در استان دهیم.

ولی پور افزود: امیدواریم با حمایت‌ و هدایت‌ مهندس اسلامی، توسعه زیربنایی کتابخانه‌ها و سرانه کتابخوانی در استان به جایگاه مطلوب و شایسته خود دست یابد.