یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۸

استاندار مازندران:

جامعه با انجام کارهای ابتکاری تشنه مطالعه می شود

جلسه انجمن استان مازندران

پنجاهمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مازندران به ریاست استاندار جدید برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، مهندس محمد اسلامی در پنجاهمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان که شنبه 27 آبان ماه در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: رشد فرهنگ عمومی جامعه یک تکلیف همگانی است که حاکمیت به تنهایی نمی تواند انجام دهد و باید برای دستیابی به جامعه ای که سراسر آن احساس مسئولیت باشد، تلاش کرد.

وی افزود: برای دستیابی به چنین جامعه ای باید تفکر و تدبر را در کنار هدایت نبوی برای سعادت بشر تقویت و از شیوه های تصنعی و تکراری پرهیز کرد.

استاندار مازندران با تأکید بر ضرورت انضباط فکری و رفتاری برای همسو شدن تصمیمات نهادهای مختلف فرهنگی، گفت: باید کاری کرد تا کتاب خواندن همانند سنت دیرینه ایرانیان، بر جان و دل بنشیند و صرفاً به دنبال مطالعه ای نباشیم که به حافظه بسپاریم.

وی با بیان اینکه فضای مجازی در حال حاضر حقیقی تر شده است، اذعان داشت: حس مطالعه با ورق زدن کتاب جایگزینی ندارد و باید برای افزایش سرانه مطالعه ای که به یادگیری می انجامد، خلاقیت به خرج داد.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان با تاکید بر اینکه تشنه شدن جامعه برای مطالعه را باید با ابتکار خلق کرد، اظهار داشت: عشق به مطالعه و کتاب خواندن را باید بازآفرینی کنیم هر چند اگر بازدهی بلند مدت داشته باشد اما در مدت طولانی تر، مانا تر و اثربخش تر خواهد بود.

استاندار مازندران همچنین با بیان اینکه کتابخانه ها و مراکز فرهنگی نیمه تمام، زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست، گفت: می بایست با ورود موثر خیرین کتابخانه ساز و کمک دولت، در یک حرکت موثر پروژه های کتابخانه ای را به پایان برسانیم.

اسلامی افزود: فقط ساخت کتابخانه نباید پایان کار و ملاک باشد بلکه باید برای کتابخانه ها جاذبه هایی ایجاد شود که جامعه را به سمت خود جذب کند و برای مراجعه کننده جذابیت داشته باشد.

در ابتدای این جلسه نیز آرزو ولی پور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با قدردانی از زحمات و حمایت های استاندار پیشین، ضمن تبریک انتصاب به مهندس اسلامی به عنوان استاندار مازندران، از وی به دلیل توجه ویژه ای که در آغاز مسئولیت به حوزه کتابخانه های عمومی داشته اند، قدردانی کرد.

وی با اشاره به طرح های فراوان ابتکاری که در کتابخانه های عمومی استان برگزار شده است، گفت: در صورتی که شهرداری ها به وظایف قانونی خود در قبال کتابخانه های عمومی برای پرداخت سهم نیم درصد، عمل کنند، می توانیم با اجرای گسترده تر این طرح ها چهره زیباتری به وضعیت کتابخوانی در استان بدهیم.

ولی پور ابراز امیدواری کرد با حمایت ها و هدایت های مهندس اسلامی، توسعه زیربنایی کتابخانه ها و سرانه کتابخوانی در استان به جایگاه مطلوب و شایسته خود دست یابد.