یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰

به مناسبت گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار؛

رونمایی مجموعه شعر «در حجم منحنی‌های هندسی فضا»

کراپ‌شده - رونمایی مجموعه شعر «در حجم منحنی‌های هندسی فضا» در اردبيل

به مناسبت گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، مراسم رونمایی و بررسی مجموعه شعر «در حجم منحنی‌های هندسی فضا» از عباسعلی یحیوی به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی اردبیل در سالن همایش نمایشگاه کتاب استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی اردبیل، به مناسبت گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، مراسم رونمایی و بررسی مجموعه شعر «در حجم منحنی‌های هندسی فضا» اثر عباسعلی یحیوی به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی، هم‌زمان با ۲۴ آبان ماه ۹۶ در سالن همایش نمایشگاه کتاب استان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، رباب عزیزخانی ضمن تبریک گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار گفت: شاعران و نویسندگان، میراث داران فرهنگ غنی این منطقه و زینت‌بخش استان هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی اردبیل، با اشاره به انتشار محدود آثار ادبی در استان، تصریح کرد: تعدادی از نویسندگان، رغبت چندانی به انتشار آثار خود ندارند و بدین ترتیب مخاطبان را از خواندن آن محروم می‌کنند، درحالی‌که باید فرصت بهره‌مندی از این میراث به جامعه داده شود.  

در ادامه، دکتر شهریار نعمتی، استاد دانشگاه و ادیب اردبیلی نیز در بخش نقد و بررسی مجموعه شعر «در حجم منحنی‌های هندسی فضا» اظهار کرد: موطن شعر هایکو، ژاپن است که آرایه‌های ادبی و ظرایف زبانی ندارد. هایکو نگریستن بدون داوری و فکر است.  

وی افزود: با توجه به این تعریف، بسیاری از اشعار این کتاب علی‌رغم داشتن ساختاری مشابه با هایکو، در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به بیش از نیم‌قرن فعالیت ادبی ائلچی عنوان کرد: کتاب‌های منتشر شده از استاد یحیوی، یک‌بیستم آثار او را نیز دربر نمی‌گیرد؛ ائلچی آثار منتشرنشده بسیاری در زمینه شعر فارسی، شعر ترکی، نیمایی، آزاد، مجموعه حکایت‌ها، داستانک، هایکو و نقد و یادداشت دارد.  

نعمتی، حجاب معاصر بودن و سکوت در وطن را دلیل اصلی گمنامی این شاعر پیشکسوت اردبیلی در کشور دانست و افزود: به عقیده من‌بعد از شهریار هیچ شاعری در آذربایجان به بزرگی ائلچی نیست و اگر استاد یحیوی در یکی از کلان‌شهرها سکونت داشت، بی‌شک نامش پرآوازه‌تر بود.

همچنین دکتر کاظم نظری بقا، شاعر و پژوهشگر ادبی نیز در این مراسم گفت: کتاب حاضر حاوی چندین هایکوی ایرانی است. هایکوی ایرانی گاه از وزن عروضی تبعیت می‌کند و گاه خالی از وزن است.  

وی ائلچی را استاد تصویرپردازی دانست و با اشاره به شیوه پرداخت بسیاری از اشعار این مجموعه افزود: شعرهای این مجموعه سرشار از انرژی بی‌پایان طبیعت است؛ غزل‌های استاد یحیوی نیز در بافتی هنرمندانه قرار گرفته و بوی زندگی می‌دهند.  

عباسعلی یحیوی نیز در مراسم رونمایی مجموعه شعر با اشاره به سابقه سرودن بیش از ۳ هزار هایکو از ۴۵ سال پیش تاکنون، افزود: از این میان ۲۴۰ هایکو به‌شکل تصادفی انتخاب و در مجموعه شعر جدیدم گنجانده‌شده است.  

این شاعر پیشکسوت اردبیلی ادامه داد: هایکو شعری است که لحظه‌های فرار زندگی را در دو یا سه جمله ثبت می‌کند؛ این سبک شعری به‌گونه‌ای دیگر در بیاتی‌های ترکی، رباعیات و دوبیتی‌ها دیده می‌شود.

رونمایی از مجموعه شعر «در حجم منحنی‌های هندسی فضا» و تقدیر از پدیدآورنده و منتقدین این اثر، بخش پایانی این نشست بود.