یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰

همزمان با ایام گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار برگزار شد؛

ویژه برنامه «گیل قصه» در کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) رشت

گیله قصه در رشت

به همت کتابداران کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) رشت ویژه برنامه «گیله قصه» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، در ابتدای ویژه برنامه «گیل قصه» بعد از ادای احترام به زلزله زدگان کرمانشاه، یاد سیامک یحیی زاده، نویسنده و شاعر تازه درگذشته گیلانی گرامی داشته شد.

در ادامه مراسم پرویز فکرآزاد از بانیان تشکیل گروه مجازی گیل قصه گفت: داستان نویسی گیلکی بر خلاف شعر گیلکی عمر کوتاهی در حدود ۳۰ سال دارد و تنها نشریه ای که اقدام به چاپ داستان گیلکی کرده مجله گیله وا است.

وی با اشاره به شروع فعالیت مجازی گروه گیل قصه از آبان ۱۳۹۴ بیان داشت: در این مدت ۳۲۹ داستان صوتی از طریق کانال مجازی به دوستداران زبان گیلکی عرضه شده و ۱۵۴ جلسه داستان خوانی کارگاهی برگزار شده است.

فکر آزاد هدف از ایجاد این کانال را پیوند دوباره نسل جدید گیلان با زبان مادری از طریق فناوری روز و آشتی دوباره با زبان گیلکی عنوان کرد.

این نویسنده با اشاره به وجود یک میلیون و ۵۰۰ هزار گیلانی که اغلب گیلکی صحبت نمی کنند، عضویت نزدیک به سه هزار و ۳۰۰ نفر در کانال گیله قصه را برای ایجاد پیوند با زبان مادری به فال نیک گرفت. وی در خصوص آسیب شناسی فعالیت کانال گیله قصه گفت: ما اکنون فرهنگ شفاهی را به مردم می دهیم و باید برای ماندگاری آن ایجاد متن مکتوب کنیم.

تلاش می کنیم آرام ، آرام مردم را با داستان های گیلکی آشنا کنیم

فکر آزاد با اشاره به پیشینه یکهزار ساله زبان گیلکی از فقر آثار داستانی گیلکی ابراز تاسف کرد و گفت : تاکنون تنها ۱۰ عنوان کتاب گیلکی منتشر شده است.

وی همکاری ۲۱ نویسنده به زبان گیلکی را اتفاقی خجسته در مسیر پاسداشت این زبان به ویژه در عرصه تولید متن مکتوب گیلکی خواند و افزود: تلاش می کنیم آرام ، آرام مردم را با داستان های گیلکی آشنا کنیم.

در این مراسم محمد تقی پور جکتاجی روزنامه‌نگار٬ محقق٬ شاعر و داستان‌نویس گیلانی و مدیر نشریه گیله وا برای حاضران داستان خوانی کرد.

در ادامه محمد بشرا شاعر و نویسنده و پژوهنده فرهنگ مردم و مردم شناس گیلانی از دیگر اهالی گیل قصه نیز به همراه بانو علیزاده به روایت قصه هایی به زبان گیلکی پرداخت.

همچنین داستان نویسان دیگری چون فاطمه رهبر، جواد اصغری، مرادیان، انسیه خسروی، اخوان و دیگر ادیبان حاضر هر کدام به گویش زیبای یکی از نقاط گیلان داستان خوانی کردند.

گفتنی است کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) پیش از این نیز برنامه های فرهنگی ویژه در پاسداشت زبان و ادبیات گیلکی برگزار کرده بود.