شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۸

آیت‌الله صفایی‌بوشهری نماینده ولی فقیه در استان بوشهر:

باید زیرساخت‌های کتابخوانی در استان را آماده کنیم

آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان بوشهر:

نماینده ولی فقیه در استان گفت: کتاب پنجره ورود انسان به عرصه علم و دانش است و اگر کتاب نباشد قطعاً حوزه علم و دانش دچار آسیب جدی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر، نمایندگان کتابداران استان، نمایندگان اعضاِی کتابخانه‌های عمومی، عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس، رییس انجمن خیرین کتابخانه‌ساز بوشهر، به مناسبت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با آیت‌الله صفایی‌بوشهری دیدار کردند.

سیدعلی هاشمی مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر در دیدار با آیت‌الله صفایی‌بوشهری نماینده ولی فقیه در استان که به مناسبت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار برگزار شد، در ابتدا ضمن تبریک روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، از حمایت‌های ایشان در توجه به مقوله مهم کتاب و کتابخوانی قدردانی کرد.

سیدعلی هاشمی بیان داشت: به لطف الهی در سال گذشته بالغ بر ۳۴۰۰ برنامه فرهنگی در قالب نشست کتاب‌خوان، نقد کتاب، مسابقات کتابخوانی و رونمایی کتاب توسط مجموعه کتابخانه‌های عمومی در استان برگزار شده است.

وی با اشاره به اهمیت رسانه در انعکاس فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی در جهت توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی خواستار توجه و اهتمام بیشتر صدا و سیما به این مراکز صد در صد فرهنگی شد.

آیت‌الله صفایی‌بوشهری نماینده ولی فقیه در استان بوشهر و امام جمعه بوشهر در ابتدای سخنان خود ضمن خوش‌آمد به میهمانان، روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار را تبریک گفت.

وی ایام رحلت حضرت رسول اکرم(ص)، امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) و همچنین حادثه ناگوار زمین لرزه غرب کشور و کشته شدن تعداد زیادی از هموطنان را تسلیت گفت و برای بازماندگان این حادثه از خداوند طلب صبر و شکیبایی کرد.

آیت‌الله صفایی‌بوشهری در ادامه عنوان کرد: اولین نویسنده عالم وجود خود خداوند است که قرآن را به‌عنوان اولین کتاب نازل کرد.

نماینده ولی فقیه در استان گفت: کتاب پنجره ورود انسان به عرصه علم و دانش است به‌طوری که اگر کتاب نباشد قطعاً حوزه علم و دانش دچار آسیب جدی خواهد شد.

وی افزود: کتاب تنها یک جلد و فهرست و کاغذ نیست بلکه ثمره یک عمر پژوهش و تلاش نویسنده است که در این قالب تجلی پیدا کرده است و بزرگترین هدیه نویسنده به جامعه مخاطب است و از این رو جامعه باید نقش و ارزش کتاب را درک کند.

امام جمعه بوشهر خاطر نشان کرد: استان بوشهر از دیرباز مهد کتاب، کتابخوانی و نویسندگی بوده و در حوزه‌های مختلف علمی و گونه‌های دانش صاحب تألیف است شخصیت‌های بزرگ تألیفی چون علامه بلادی در اینجا حضور داشته‌اند و همچنین کتاب تمدن سیراف از ابوسعید سیرافی در زمان حضرت موسی ابن جعفر(ع) نوشته شده است و سلیمان سیرافی نیز قبل از مارکوپولو سفرنامه را نوشته است.

آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری تصریح کرد: دومین چاپخانه ایران در استان بوشهر قدمت بسیار بالایی دارد از این رو نویسندگان در این استان صاحب جایگاه بلندی بوده‌اند، که با این پیشینه و قدمت استان در شرایط کنونی می‌تواند آن تحول تاریخی را ایجاد کند.

وی گفت: باید در حوزه زیرساخت و سخت‌افزار با طراحی‌های دانش بنیان سند تأمین زیرساخت‌های کتابخوانی را در استان تدوین کنیم.

ایشان بیان داشت: ساخت کتابخانه‌های عمومی در استان باید بر اساس استانداردهای بین‌المللی و بر اساس نیاز ۵۰ سال آینده صورت پذیرد.

وی با تاکید بر ضرورت پرداخت حق نیم درصد کتابخانه‌ها از شهرداری‌ها گفت: وقف کتاب و کتابخانه باید گسترش پیدا کند و در این زمینه صدا و سیما باید اهتمام جدی داشته باشد.

برچسب‌ها