شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۴

در حاشیه بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار مطرح شد؛

رشد کتابخوانی عمومی با تأثیر بر رفتارهای فردی و اجتماعی، فرهنگ جامعه را رشد می‌دهد

کراپ‌شده - صغرا رحیمی، کتابدار کتابخانه پارک شهv مرند

کتابدار برگزیده نهادی با اشاره به‌ضرورت ترویج مطالعه در سطح جامعه، گفت: رشد کتابخوانی عمومی، آگاهی و اطلاعات را افزایش می‌دهد و این روند در رفتارهای فردی و اجتماعی و سطح فرهنگ جامعه، تأثیرگذار خواهد بود.

صغرا رحیمی، کتابدار کتابخانه پارک شهر شهرستان مرند از استان آذربایجان شرقی، با اشاره به ترویج مطالعه به‌عنوان اساس رسالت کتابخانه‌های عمومی گفت: فعالیت‌های متنوعی با هدف ترویج این رسالت در کتابخانه اجرا می‌شود که موجب جلب توجه کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سالان به کتابخوانی است.

وی با اشاره به اهمیت توجه به کودکان و نوجوانان برای تربیت جامعه‌ای کتابخوان گفت: این مقطع سنی از مهم‌ترین دوره‌های رشد و تربیت افراد است و ایجاد عادت به مطالعه در کودکان و نوجوانان به پرورش نسلی کتابخوان می‌انجامد.

وی افزود: برگزاری کلاس‌های قصه‌گویی و مسابقه نقاشی و تصویرگری از بهترین کتاب‌های خوانده‌شده به انتخاب کودکان، خلاصه‌نویسی از منابع خواندنی، ارتباط مستمر با مدارس و جذب دانش آموزان به فعالیت‌های کتاب محور، معرفی کتابخانه و دعوت از بچه‌ها برای بازدید از این مرکز از فعالیت‌هایی است که کتابخانه عمومی را با استقبال خوب اعضا مواجه کرده است.

رحیمی تأکید کرد: سعی کردیم با گسترش ارتباط با کودکان و نوجوانان در بیرون از محیط کتابخانه، افراد بیشتری را با فعالیت‌های این مرکز آشنا کنیم و در این راستا با حضور در مدارس و مراکز فرهنگی، این دسته از مخاطبان را به مطالعه ترغیب می‌کنیم.

کتابدار کتابخانه پارک شهر شهرستان مرند با تأکید بر ضرورت ترویج مطالعه در سطح جامعه، افزود: رشد کتابخوانی عمومی، آگاهی و اطلاعات را افزایش می‌دهد و این روند در رفتارهای فردی و اجتماعی و سطح فرهنگ جامعه، تأثیرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به نقش مطالعه در تقویت اعتمادبه‌نفس و غلبه بر کم‌رویی در کودکان با شرح خاطره‌ای گفت: چندی پیش، کوک ۵ ساله‌ای همراه پدر خود به کتابخانه پارک شهر آمده بود و در مقابل دعوت ما برای حضور در بخش کودک، با کم‌رویی پشت پدرش پنهان می‌شد؛ پس از تلاش زیاد موفق شدم او را با خود همراه کرده و به بخش کودک جذب کنم و پس‌ازآن، مخاطب کوچک ما دیگر حاضر به ترک اسباب‌بازی‌ها و کتاب‌های بخش کودک نبود و حتی از خروج پدرش نیز ممانعت می‌کرد.

گفتنی است، آئین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، هم‌زمان با ۲۴ آبان‌ماه جاری با حضور جمعی از مسئولان و کتابدارانی از سراسر کشور در مجموعه تالار وحدت برگزار شد.