شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۲

در حاشیه بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار مطرح شد؛

دنیای نابینایان با مطالعه، روشن‌تر می‌شود

زهرا خسروی

کتابدار برگزیده نهادی گفت: دسترسی به اطلاعات، یکی از اصلی‌ترین نیازهای افراد در جوامع است؛ نابینایان نیز از این اصل مستثنا نیستند و پاسخ مناسب به این نیاز، دنیای این مخاطبان خاص را روشن‌تر می‌کند.

زهرا خسروی، کتابدار بخش نابینایان و کم‌بینایان کتابخانه خاتم‌الانبیا (ص) رشت از استان گیلان درباره فعالیت‌های این کتابخانه گفت: فعالیت‌های گسترده فرهنگی و برگزاری نشست‌های ادبی با اعضا، ارتباط مستمر با مدارس، برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان، قصه‌گویی برای کودکان، همچنین ارتباط و همکاری مستمر با مراکز مربوط به نابینایان و کم‌بینایان و دعوت از این افراد برای مشارکت در فعالیت‌های کتابخانه خاتم‌الانبیا (ص) بخشی از برنامه‌های این مرکز است.

این کتابدار نابینا درباره تأثیر حضور کودکان و نوجوانان نابینا و کم‌بینا در فعالیت‌های کتابخانه عمومی گفت: همواره به اعضا توصیه می‌کنم برای هم گام بودن با رشد جامعه، باید اطلاعاتمان را به‌روز کنیم و مطالعه یکی از بهترین راه‌های گسترش اطلاعات و دانش است. من هم سعی می‌کنم بامطالعه جدیدترین کتاب‌ها و منابع، به‌روز باشم و ضمن رشد فردی به رشد و بالندگی اعضای بخش کم‌بینا و نابینای کتابخانه نیز کمک کنم.

وی با اشاره به‌ضرورت گسترش امکانات در بخش نابینایان و کم‌بینایان کتابخانه‌های عمومی ادامه داد: باوجود توجه به این بخش و اختصاص امکانات ویژه در دوره اخیر، بخش نابینایان و کم‌بینایان به‌واسطه شرایط خاص اعضای آن، هنوز نیازمند امکانات بیشتری است.

خسروی افزود: به‌روز شدن منابع صوتی با توجه به کتاب‌های جدید ارسالی به کتابخانه‌ها و دسترسی به همه منابع صوتی تولیدشده در کشور، همچنین گسترش منابع بریل می‌تواند زمینه استفاده تعداد بیشتری از نابینایان و کم‌بینایان از کتابخانه عمومی را فراهم کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر، بیشتر استان‌های کشور، تنها یک کتابخانه عمومی مجهز به بخش نابینایان دارند که با توجه به محدودیت فضا و امکانات، جوابگوی تعداد زیاد مخاطبان نیست و توجه بیشتر به این بخش می‌تواند فرصتی مناسب برای رشد و پیشرفت این دسته از مخاطبان فراهم کند.

این کتابدار تأکید کرد: دسترسی به اطلاعات، یکی از اصلی‌ترین نیازهای افراد در جوامع است. نابینایان نیز از این اصل، مستثنا نیستند و پاسخ مناسب به این نیاز، دنیای این مخاطبان خاص را روشن‌تر می‌کند.

گفتنی است، آئین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، هم‌زمان با ۲۴ آبان‌ماه جاری با حضور جمعی از مسئولان و کتابدارانی از سراسر کشور در مجموعه تالار وحدت برگزار شد.