شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۶

در حاشیه بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار مطرح شد؛

کتاب‌هایی برای چرخش در میان بازاریان

افسانه مظفری

کتابدار برگزیده نهادی درباره اجرای طرح خلاقانه «دست به دست با کتاب» گفت: بسیاری از بازاریان، فرصت زیادی برای رفت‌وآمد به کتابخانه ندارند، اما اجرای این طرح، فرصتی برای چرخش کتاب در میان کسبه و استفاده آنان از منابع را به وجود می‌آورد.

افسانه مظفری، کتابدار کتابخانه کوثر شهرستان نی‌ریز از استان فارس در گفت‌وگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، موفقیت این کتابخانه را حاصل تلاش همه کارکنان آن دانست و گفت: فعالیت‌های این کتابخانه با تلاش همه همکاران این مرکز انجام می‌شود و حاصل کار من به‌تنهایی نیست.

وی افزود: مجموعه کتابخانه به یک ساعت، شبیه است که بدون کار دقیق هریک از کارکنان نمی‌تواند به‌درستی وظیفه خود را عملی کند.

هریک از عوامل کتابخانه اجزای حیاتی هستند که وجودشان در این مرکز ضروری است و فعالیت‌ها را با همکاری یکدیگر پیش می‌برند.

وی درباره فعالیت‌های متنوع این مرکز، گفت: دلیل برجستگی این کتابخانه، ارائه برنامه‌های گسترده فرهنگی به مخاطبان منطقه است که برای سه گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگ‌سال اجرا می‌شود.

این کتابدار ادامه داد: برگزاری منظم و متوالی نشست‌های کتاب‌خوان مدرسه‌ای و کتابخانه‌ای به شکل ماهانه، قصه‌گویی، جمع‌خوانی، مسابقه نقاشی در بخش کودک و برنامه‌های گسترده مناسبتی بخشی از این فعالیت‌ها است.

وی با اشاره به اهمیت ارتباط مناسب کتابخانه‌ها با رسانه‌های جمعی در جذب مخاطب بیشتر به مطالعه گفت: سعی کرده‌ام ارتباط خوب و مستمری با رسانه‌های محلی ایجاد کنم. دفتر هفته‌نامه محلی «نی‌ریزان فارس» در همسایگی کتابخانه ما قرار دارد و با انعکاس منظم رویدادها و برنامه‌های کتابخانه، ما را در اطلاع‌رسانی به مخاطبان یاری می‌کند.

مظفری ادامه داد: درج منظم اخبار بخش کودک در صفحه «کودکانه» این هفته‌نامه، معرفی تازه‌های کتاب کتابخانه و گزارش رویدادها و برنامه‌های، بازخورد مناسبی در مخاطبین ایجاد می‌کند. مثلاً اولیا و کودکان و نوجوانان بعد از خواندن گزارش برنامه‌هایی مانند زنگ کتاب یا نشست قصه‌گویی و... برای حضور در جلسات بعدی، پیگیر می‌شوند.

کتابدار کتابخانه کوثر درباره طرح‌های دیگر این مرکز، گفت: «دست‌به‌دست با کتاب» عنوان طرحی خلاقانه است که در میان بازاریان و اصناف برگزار شد. در این طرح، بخشی از کتاب‌های ایستگاه مطالعه را با همکاری اداره کتابخانه‌های شهرستان نی‌ریز در اختیار بازاریان قراردادیم که بین این مخاطبان دست‌به‌دست شود.

وی با اشاره به اجرای موفق این طرح در شهرستان افزود: بسیاری از بازاریان به دلیل مشغله، فرصت زیادی برای رفت‌وآمد به کتابخانه‌های عمومی ندارند، اما کتابخانه کوثر در این طرح با تحویل تعداد زیادی از منابع کم‌حجم به چند نفر از بازاریان عضو کتابخانه، فرصتی برای چرخش کتاب در میان کسبه و استفاده آنان از منابع را به وجود می‌آورد.

مظفری افزود: ارائه فرم نظرسنجی و شماره تلفن کتابخانه در انتهای کتاب هم راهی است که ارتباط با مخاطبان و آگاهی از منابع موردنیاز و علاقه بازاریان را برای کتابخانه فراهم می‌کند.

وی با اشاره به مخاطبان خاص کتابخانه خود گفت: افراد زیادی از قشرهای مختلف به این کتابخانه رفت‌وآمد می‌کنند، اما یکی از جالب‌ترین اعضای این مرکز، یک پارکبان جوان است که همواره بالباس کار در کتابخانه حاضر می‌شود و در بدو ورود، بدون درنگ به سراغ کتاب‌های تاریخ می‌رود. عشق و شیفتگی این جوان به مطالعه به حدی است که به تعبیر خودش «کتاب، لحظه‌ای از دستم نمی‌افتد» و همین مطالعه بی‌وقفه، دختر کوچک مرد پارکبان را نیز به یکی از اعضای فعال بخش کودک ما تبدیل کرده است.

 گفتنی است، آئین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، هم‌زمان با ۲۴ آبان‌ماه جاری با حضور جمعی از مسئولان و کتابدارانی از سراسر کشور در مجموعه تالار وحدت برگزار شد.