چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۸

سکینه تولایی، کتابدار نمونه نهادی؛

کتاب و کتابدار، واسطه‌ای برای بهبود روابط انسان ها

کراپ‌شده - سكينه تولايي

سکینه تولایی نصرت‌آبادی، کتابدار کتابخانه مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان ابرقو یزد با اشاره به نقش اثرگذار کتابدار در انس افراد با آگاهی، از کتاب و کتابدار، به‌عنوان واسطه‌ای برای بهبود روابط انسان ها یادکرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سکینه تولایی نصرت‌آبادی، کتابدار کتابخانه مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان ابرقو استان یزد، در بیست و پنجمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به‌عنوان کتابدار نمونه نهادی معرفی شد.

تولایی در گفتگو با روابط عمومی نهاد پیرامون فعالیت‌های انجام‌شده در کتابخانه محل خدمت خود گفت: فعالیت‌های کتابخانه ما همچون سایر کتابخانه‌ها، برگزاری نشست‌های فرهنگی مانند معرفی و جمع خوانی کتاب‌های طرح کتاب‌خوان ماه، قصه‌گویی و ... است؛ اما در کنار این فعالیت‌ها که عموماً بین کتابخانه‌ها مشترک است، اقداماتی نیز ویژه کتابخانه ماست. من در کنار کار کتابداری، مربی حلقه‌های صالحین بسیج نیز هستم و در حال حاضر کلاسی برای بانوان خانه‌دار بالای ۳۰ سال دارم. در خلال این کلاس‌ها، کتاب‌خوان برگزار می‌کنیم؛ برای آن‌ها کتاب معرفی می‌کنم و خلاصه کتاب‌ها را در اختیارشان قرار می‌دهم؛ حتی برای کسانی که از کتابخانه دور هستند به سفارش خودشان،‌کتاب می‌برم و آنجا از من تحویل می‌گیرند. کارهایی ازاین‌دست کتابخانه را مطلوب آنان کرده و باعث جذب این بانوان به کتابخانه شده است؛ درواقع تمام تلاش من کتاب‌خوان کردن آنان است.

وی ادامه داد: طی نشست‌هایی که با نوجوانان در کتابخانه داریم، اکثراً از شیوه برخورد والدین گله می‌کنند. به همین دلیل من به‌عنوان واسطه و با توجه به گفته‌های طرفین (نوجوانان و والدین) منابعی را که به بهبود ارتباط آن‌ها کمک می‌کند، در اختیارشان قرار می‌دهم. در واقع به اعتقاد من، کتاب و کتابدار، واسطه‌ای برای بهبود روابط آدمیان است.

تولایی اضافه کرد: ما تعامل خوبی نیز با مدارس داریم؛ معلمان بالای ۲۰ سال سابقه، روز تقلیل دارند و یک روز در هفته به مدرسه نمی‌روند؛ طی هماهنگی با مسئولین مدرسه، آن روز را ما با بچه‌ها سپری می‌کنیم؛ در این ۴ ساعت با بچه‌ها قصه‌گویی، روان‌خوانی، نقاشی، تئاتر و ... کار می‌کنیم و بچه‌ها ما را معلم خود می‌دانند. این شیوه همکاری را به‌صورت مکتوب به‌تمامی مدارس اعلام کرده‌ایم و با اعلام آمادگی مدارسِ متقاضی، این تعامل شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به اقدامات بخش کودک کتابخانه مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان ابرقو، تصریح کرد: در سال جاری بخش کودک مجتمع، از سایر بخش‌ها جدا شد؛ با این اقدام فعالیت‌های بخش کودک رونق بیشتری گرفت و اشتیاق کودکان برای حضور افزایش یافت. زیباسازی بخش کودک به کمک اعضا، نصب عکس اعضای فعال بر دیوار بخش کودک، اهدای کتاب به خردسالان کتاب‌خوان و تزئین بخش کودک با نقاشی‌های اعضا و ... فعالیت‌هایی است که به بخش کودک کتابخانه ما گرما بخشیده است.

تولایی با یادآوری خاطراتی شیرین از ۱۶ سال خدمت در کتابخانه، بیان کرد: نمی‌دانم چرا، اما معمولاً کتابداری شغلی نیست که برای کودکان جذاب باشد؛ معمولاً همه در دوران کودکی می‌خواهند، پزشک، مهندس، معلم و یا خلبان شوند؛ در بازدیدهایی که مهدهای کودک از کتابخانه ما دارند، سعی می‌کنیم هدیه‌ای به‌رسم یادبود و برای تشویق کودکان به حضور در کتابخانه به آن‌ها اهدا کنیم؛ اما امسال مسئولین یکی از مهدها جوایزی تهیه‌کرده و طی بازدید به همراه دسته‌گل به کتابداران کتابخانه ما هدیه دادند. در آن دیدار یکی از کودکان می‌گفت، می‌خواهد در آینده کتابدار شود و بین انبوهی از کتاب‌ها زندگی کند. آن روز در تاریخ کتابخانه ما و نیز خاطرات من به‌عنوان یک کتابدار به شیرینی ثبت و ماندگار شد.

گفتنی است، آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۶ با تقدیر از فعالان عرصه کتابخوانی در تالار وحدت برگزار شد.