شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۷

در حاشیه بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار مطرح شد؛

عادت به مطالعه از والدین به فرزندان انتقال می‌یابد

کراپ‌شده - عاطفه لطيفي، تقديري ملاير

کتابدار برگزیده نهادی با اشاره به اهمیت مطالعه برای زنان به‌ویژه مادران خانه‌دار گفت: عادت به مطالعه، مانند سایر عادت‌های زندگی روزمره، امری اکتسابی است که می‌تواند به بهترین نحو در خانواده از والدین به فرزندان انتقال یابد.

عاطفه لطیفی، کتابدار کتابخانه امام سجاد (ع) اسلام‌آباد شهرستان ملایر از استان همدان گفت: بیشتر فعالیت‌هایم در این کتابخانه باهدف جذب کودکان برنامه‌ریزی‌شده است و در این میان برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان برای کودکان و نوجوانان، تأثیر زیادی بر رشد کتابخوانی در مخاطبان این روستا داشته است.

وی تأکید کرد: اگر فرزندان مان به‌شکل صحیح، اصولی و متناسب با شرایط و نیاز جامعه آموزش ببینند و تربیت شوند، بدون شک جامعه‌ای موفق و پویا خواهیم داشت. یکی از ابزارهای این آموزش صحیح، مطالعه کتاب‌های مفید و ارزشمند است؛ بنابراین خواندن کتاب، باید در برنامه روزانه افراد به‌ویژه کودکان و نوجوانان گنجانده شود.

لطیفی با اشاره به اهمیت مطالعه برای زنان به‌ویژه مادران خانه‌دار گفت: عادت به مطالعه، مانند سایر عادت‌های زندگی روزمره، امری اکتسابی است که می‌تواند به بهترین نحو در خانواده از والدین به فرزندان انتقال یابد.

وی با اشاره به برنامه‌های ویژه این کتابخانه برای جذب بانوان خانه‌دار تأکید کرد: زنان، مسئولیت پرورش نسل آینده را درروند توسعه فرهنگی و اجتماعی بر عهده‌دارند و نیازمند نوسازی آگاهی‌ها و افزایش دانسته‌های خود از طریق مطالعه هستند.

این کتابدار ادامه داد: مطالعه با هر قصدی که انجام شود، لذت یا سرگرمی، یادگیری و یا تصمیم‌گیری بهتر، تغییراتی در فکر و اندیشه ایجاد می‌کند که اگر توسعه یابد، رشد فکری و روشنی اندیشه را به دنبال خواهد داشت که به‌ویژه برای زنان روستایی بسیار بااهمیت است.

وی با اشاره به‌ضرورت زیباسازی فضای کتابخانه برای جذب مراجعان، گفت: نصب تابلوی نورسیده‌ها، نوسازی و بهسازی دکوراسیون کتابخانه و نصب آویز سقف در بخش کودک از اقداماتی است که کتابخانه کوچک روستایی ما را برای مخاطبین جذاب‌تر کرده است.

لطیفی با اشاره به صبوری و مهربانی به‌عنوان دو ویژگی مهم کتابدار در مواجهه با مخاطبین گفت: بومی روستای اسلام‌آباد نیستم و به همین دلیل در آغاز فعالیت در کتابخانه برای ارتباط با مردم با مشکلاتی مواجه شدم، اما با ارائه خدمات متنوع و جذاب، ابتدا کودکان و نوجوانان، سپس خانواده‌های آنان را به کتابخانه جذب کردم و موفق شدم خود را به‌عنوان کتابداری مورد اعتماد در این روستا تثبیت کنم.

گفتنی است، آئین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، هم‌زمان با ۲۴ آبان‌ماه جاری با حضور جمعی از مسئولان و کتابدارانی از سراسر کشور در مجموعه تالار وحدت برگزار شد.