پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۲

حمیده غلامعلی پور، کتابدار نمونه نهادی؛

سرمایه‌گذاری بر روی کودکان و تربیت مروجان خواندن

غلامعلي پور

حمیده غلامعلی پور، کتابدار کتابخانه محمد مفیدی بافق استان یزد گفت: سرمایه‌گذاری بر روی کودکان و طراحی خدمات کتابخانه‌ای ویژه آنان، کودکان را به مروجان خواندن تبدیل می‌کند و به‌این‌ترتیب فرهنگ کتابخوانی رواج خواهد یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حمیده غلامعلی پور، کتابدار کتابخانه محمد مفیدی بافقی شهرستان بافق استان یزد، در بیست و پنجمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و در آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به‌عنوان کتابدار نمونه نهادی معرفی شد.

غلامعلی پور در گفتگو با روابط عمومی نهاد پیرامون فعالیت‌های انجام‌شده در کتابخانه محل خدمت خود گفت: کتابخانه محمد مفیدی بافقی، کتابخانه مرکزی شهرستان، در منطقه‌ای پررفت‌وآمد از شهر واقع شده است. این کتابخانه در سال ۱۳۵۳ احداث و در سال ۱۳۹۲ بازسازی شد. نزدیک به یک سال است عملیات بازسازی به پایان رسیده و با این کار تحول عظیمی در میزان مراجعه ایجاد شد. در حال حاضر کتابخانه مجهز به بخش کودک مجزا است که مانند آکواریوم ساخته شده و برای کودکان جذابیت دارد.

وی ادامه داد: ازآنجایی‌که می‌خواهیم کتابخوانی را در کودکان نهادینه و آن‌ها را به مروجان خواندن تبدیل کنیم، فعالیت‌های ما بیشتر معطوف به کودکان است. درواقع، سرمایه‌گذاری بر روی کودکان و طراحی خدمات کتابخانه‌ای ویژه آنان، کودکان را به مروجان خواندن تبدیل می‌کند و به‌این‌ترتیب فرهنگ کتابخوانی رواج خواهد یافت. در بخش کودک فعالیت‌هایی همچون نمایش خلاق، نشست‌های قصه‌گویی، جمع خوانی، کارگاه‌های کاردستی و ... برگزار می‌کنیم. در مناسبت‌های مختلف تقویمی نیز، متناسب با موضوع برنامه‌هایی با حضور اعضا اجرا می‌کنیم.

غلامعلی پور با اشاره به طرح‌های خلاقانه در حال اجرا در این کتابخانه، بیان کرد: کلاس فرشته‌های مهدیار روزهای دوشنبه ساعت ۴ بعدازظهر، کودکان و مادران را به کتابخانه ما می‌کشاند؛ بچه‌ها میهمان بخش کودک می‌شوند و مادران در بخشی جداگانه، در کلاس‌های روان‌شناسی و مهارت‌های زندگی شرکت می‌کنند. این کلاس بنا به مناسبت‌های تقویمی ایام هفته برگزار می‌شود و ویژه گروه سنی ۴ الی ۶ سال است؛ به‌این‌ترتیب متناسب با موضوع مناسبت، بچه‌ها نقاشی می‌کشند و یا نمایش خلاق، کاردستی و ... برای آگاهی از فلسفه نام‌گذاری آن مناسبت اجرا می‌شود. همچنین طرح غنچه‌های آسمانی ویژه کودکان ۳ و ۴ ساله است؛ این کودکان به همراه مادران خود در کلاس‌ها شرکت می‌کنند و ما از طریق بازی، مهارت‌های زندگی و قوانین اجتماعی را به آنان می‌آموزیم.

وی اضافه کرد: نشست‌های کتاب‌خوان نیز هفته‌ای یک‌بار برگزار می‌شود؛‌اعضای شرکت‌کننده در این نشست‌ها، پای ثابت کتاب‌خوان هستند و هر هفته عضوی جدید را به جمع کتاب‌خوانان معرفی می‌کنند.

غلامعلی پور که ۴ سال است در کسوت کتابدار فعالیت می‌کند، با یادآوری خاطراتی شیرین از سال‌های خدمت خود، گفت: سعید شیرمحمدی فرد معلولی است که تازه عضو ثابت کتابخانه ما شده است؛ قبل از عضویت صبح‌ها به کتابخانه می‌آمد و جلوی درب ورودی منتظر می‌شود که کسی برای ورود به کتابخانه به او کمک کند؛ روزی، مدتی طولانی به انتظار نشست اما کسی نیامد و من برای کمک به او رفتم. جابه‌جایی ویلچر از پله‌های ورودی کتابخانه کار آسانی نبود و حتی نزدیک بود صندلی از پله‌ها واژگون شود؛ اما به هر زحمتی بود موفق شدم او را به داخل کتابخانه برسانم؛ زمانی که عضو کتابخانه شد به ما گفت ۵ سال پیش در حادثه تصادف، خانواده خود را از دست داده و خودش نیز دچار معلولیت شده و چون به دلیل علاقه ای که قبل از معلولیت به کتابخوانی داشت عضو ثابت کتابخانه ما شده است.

گفتنی است، آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۶ با تقدیر از فعالان عرصه کتابخوانی در تالار وحدت برگزار شد.