پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۱

همزمان با ۲۴ آبان روز گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار؛

نخستین نشست کتاب‌خوان مدیران کشور در گیلان برگزار شد

نشست کتاب خوان مدیران

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان همزمان با ۲۴ آبان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار و در نخستین نشست کتاب‌خوان ویژه مدیران استان که در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان برگزار شد گفت: کتاب از ابتدا تا انتهای زندگی انسان همراه اوست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، نخستین نشست کتاب‌خوان مدیران دستگاه‌های استان گیلان عصر چهارشنبه ۲۴ آبان با حضور کیوان محمدی؛ رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، هادی نوری؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی، فیروز فاضلی؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، ساحره سیدی؛ مدیرکل دفتر امور شهری استانداری، علیرضا طاهری مدیر شعب بانک کشاورزی، حسین اسماعیل‌پور؛ فرماندار شهرستان فومن، مدیران و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، کتابداران، رؤسای ادارات کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌ها، اصحاب رسانه و مسئولین ستادی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان برگزار شد.

در ابتدای این نشست مدیر کل کتابخانه‌های عمومی گیلان با بیان اینکه نشست فرهنگی در یک سازمان عمدتا با بعد اقتصادی را به فال نیک می‌گیریم، گفت: دورنمای خوبی را برای برگزاری چنین نشست‌هایی پیش‌بینی می‌کنیم.

وی با اشاره به‌اینکه نشست کتاب‌خوان ویژه مدیران استان را با دو هدف برگزار کردیم، افزود: هدف اول اینکه در بخش کتابخوانی زیر ساخت روانی و ایجاد فضای فرهنگی مناسب و تقویت فرهنگ کتابخوانی و زمینه‌سازی برای آن را دنبال می‌کنیم.

نوری، کتابخوانی را یک فرایند فرهنگی دانست و تصریح کرد: کتاب از ابتدا تا انتهای زندگی انسان همراه اوست.

وی با تاکید بر اینکه ما با یک کار زیربنایی در حوزه کتابخوانی مواجه هستیم، گفت: هدف دوم ما در برگزاری این نشست نشان دادن وجود بسترهای لازم برای تقویت فرهنگ کتابخوانی در استان بود.

نوری اذعان کرد: در هر جامعه‌ای یک سری گروه‌های مرجع وجود دارند که مردم در رفتار، عمل و کردار به آنان رجوع می‌کنند و از این رو نشست ویژه کتاب‌خوان امروز با حضور مدیران استان برگزار شد تا خانواده‌ها ببینند که مدیران ما با همه مشغله‌های کاری خود باز هم کتاب را از خود دور نمی‌کنند که این امر حائز اهمیت است.

وی در ادامه به سابقه تاریخی گیلان در بحث فرهنگ اشاره و خاطرنشان کرد: گیلانیان از نخستین ساکنان فلات ایران هستند و همیشه اولین‌ها با گیلان بوده است. نوری همچنین سرانه مطالعه گیلانیان را خوب توصیف کرد و افزود: گیلان جز رده‌های بالای کشور در مطالعه است اما در کنار سرانه مطالعه باید سرانه فضای مطالعه هم بالا باشد که متاسفانه نیست و این نگرانی، مسئولیت ما را بیشتر می‌کند.

الگوهای توسعه

در ادامه این نشست کیوان محمدی، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با معرفی کتاب «الگوهای توسعه» به نویسندگی دکتر محمدباقر نوبخت گفت: فرهنگ مقدمه اقتصاد، اجتماع و سیاست است.

وی با تاکید بر اینکه اگر فرهنگ درست داشته باشیم، نهادهای دیگر هم درست می‌شوند، گفت: اگر فرهنگ درست نداشته باشیم در عرصه‌های دیگر هم موفق نخواهیم بود.

محمدی با اشاره به اینکه دکتر نوبخت آثار متعددی دارد که این کتاب نیز حاصل ۸ سال گوشه‌نشینی اوست که در ۴ بخش و ۱۶ فصل تهیه شده است، افزود: این نشان می‌دهد که دکتر نوبخت حتی در گوشه‌نشینی خود هم به امر توسعه و بودجه‌ریزی فکر می‌کردند. وی در خصوص کتاب نیز بیان کرد: نویسنده در این کتاب به نوعی، تاریخ بودجه‌ریزی در کشور ما را مطرح کرده است.

محمدی تصریح کرد: یک ویژگی خاص این کتاب این است که در کشور ما در مورد توسعه کم نوشته شده است و کمتر کسی مسأله توسعه را بومی کرده است. وی با تاکید بر اینکه این کتاب الگوی مطلوب توسعه اسلامی است، خاطر نشان کرد: نویسنده در این کتاب الگوی توسعه‌ای را که توسط دانشمندان مختلف دنیا مطرح شده را با فرهنگ ایرانی مطابقت داده است. محمدی اذعان کرد: مفهوم توسعه یک مفهوم کیفی و جهانی است.

توسعه به مثابه آزادی

حسین اسماعیل‌پور، فرماندار فومن در این نشست با معرفی کتاب «توسعه به مثابه آزادی» چاپ پنجم از انتشارات دانشگاه تهران و با نویسندگی آمارتیاسن، گفت: این کتاب دارای ۱۲ فصل است که هر فصل یک سخنرانی علمی را شامل می‌شود و مقدمه‌ای که بر کتاب آمده خود می‌تواند یک کتاب با ارزش بر اقتصاد ایران، باشد.

وی با بیان اینکه این کتاب برعکس کتاب‌های اقتصادی دیگر، نویسنده‌اش بر آزادی و آموزش تاکید دارد، افزود: نویسنده کتاب خود سه فرهنگ، تمدن و دمکراسی را از نزدیک لمس کرده که یکی از عوامل موفقیت این کتاب به‌شمار می‌آید.

اسماعیل‌پور، اضافه کرد: این کتاب با دو بحث در خصوص آزادی‌ها و توسعه اقتصادی نگاشته شده و نویسنده‌اش معتقد است که درآمد، آزادی و سلامت، پایه‌های توسعه اقتصادی را خواهند گذاشت.

وی با تاکید بر اینکه در این کتاب توسعه و آزادی رابطه مستقیم با هم دارند، افزود: نویسنده سنت، دولت و گروه‌های فشار را سه مانع برای توسعه اقتصادی می‌داند.

درآمدی بر بانکداری اسلامی

طاهری، مدیر شعب بانک کشاورزی استان نیز با معرفی کتاب «درآمدی بر بانکداری اسلامی» که توسط دکتر احمد شعبانی و همکاران نوشته شده است، گفت: این کتاب چاپ اول و در ۴۷۶ صفحه منتشر شده است.

وی با بیان اینکه اقتصاد کشور ما بانک محور است، افزود: یکی از توفیق‌هایی که در حکومت ما می‌توان از آن نام برد اسلامی شدن بانک‌ها است و این کتاب به پیشینه بانکداری اسلامی در کشورهای مختلف می‌پردازد.

طاهری افزود: بانکداری اسلامی در ابتدا بحث ایده و عمل بوده است و در سال ۱۹۴۰ این فکر در مصر آغاز شد. وی با تاکید بر اینکه بانکداری اسلامی در ایران بعد از انقلاب شروع شد، تصریح کرد: اگر چه صنعت بانکداری ما رشد خوبی داشته اما رشد هماهنگ با صنعت بانکداری نداشته‌ایم.

طاهری، با اشاره به تعریف تنها فرق بانکداری اسلامی و ربا که می‌گوید؛ در بانکداری اسلامی پولی که داده می‌شود مشخص می‌شود که برای چه قرار است خرج شود، خاطر نشان کرد: آیات و روایات زیادی در اسلام در خصوص ربا آمده است و مطلق این کار در اسلام حرام، است.

نظریه‌های مطالعات کلاسیک

فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان هم در این نشست کتاب نظریه‌های مطالعات کلاسیک اثر لوئیس هیچکاک را که ترجمه عبدالله کریم‌زاده و دکتر حسین صبوری است را برای حاضران به‌اشتراک گذاشت.

وی افزود: این کتاب که مهر ماه ۹۶ در ۴۲۵ صفحه منتشر شده است، چند فرهنگی را مورد مطالعه دارد و مترجمان آن می‌گویند که در این کتاب کارکردی به مقوله نظریات پرداختیم.

فاضلی با اشاره به‌اینکه این کتاب در ۳۰ فصل است که از ۳۱ متفکر و نظریه‌پرداز بهره گرفته، افزود: دغدغه‌هایی که در این کتاب وجود دارد، دغدغه همه ما است. وی ادامه داد: فرهنگ «تکه» برداری نیست بلکه «کلی» برداری است و باید دقیق به آن توجه کرد.

بن لادن‌ها، داستان زندگی و ثروت یک خاندان

سیده ساحره میرسیدی، مدیرکل دفتر امور شهری استانداری گیلان نیز کتابی با عنوان «بن‌لادن‌ها، داستان زندگی و ثروت یک خاندان» را به نویسندگی استیوکل معرفی کرد و افزود: این کتاب در سال ۲۰۰۸ یعنی زمانی که بن‌لادن زنده بود نگاشته شده است.

وی بیان کرد: این کتاب را کیوان بهمنی ترجمه و در سال ۹۱ منتشر شد که در واقع داستان و ماجرای زندگی اسامه بن‌لادن و شرایط زندگی او و خانواده‌اش را به رشته تحریر در آورده است.

میرسیدی با بیان اینکه، اسامه بن‌لادن همیشه پدرش برای او یک الگو بوده و با گرایش افراطی که به دین اسلام پیدا کرد خود را فرمانده لشکر اسلام می‌دانست، ادامه داد: اسامه بن‌عوض بن‌لادن در ۱۰ مارس ۱۹۵۷ در ریاض، پایتخت عربستان سعودی متولد شد که یکی از فرزندان محمد بن‌لادن، میلیاردر فعال در صنعت ساختمان بود که پس از مرگ پدر این ثروت به او و دیگر برادرانش رسید و...

 گفتنی است، در پایان با هدایایی از مدیرانی که کتاب‌های خوانده شده خود را با حاضران به‌اشتراک گذاشتند، قدردانی شد.

برچسب‌ها