چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۴

مراسم بزرگداشت روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» (۴)

علیرضا مختارپور: تلاش‌های کتابداران بر جریده عالم ثبت خواهد شد

بزرگداشت روز کتابدار 96

علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: مطمئن باشید کودکانی که امروز در بخش کودکان کتابخانه‌ها شادمانه حضور دارند بزرگ زنان و بزرگ مردان آینده این سرزمین خواهند بود و تمامی تلاش‌های شما کتابداران بر جریده عالم ثبت خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مراسم بزرگداشت روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» چهارشنبه ۲۴ آبان ماه با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی، معاون امور فرهنگی و علی مرادخانی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمشید جعفرپور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و مجید غلامی‌جلیسه، دبیر بیست و پنجمین دوره هفته کتاب و جمعی از مدیران و مسئولان فرهنگی و کتابداران در تالار وحدت تهران برگزار شد.

علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور سخنانش را با خواندن این شعر از محسن کاویانی آغاز کرد:

من به پا به پای داغ تو تا صبح بیدارم 

حس می‌کنم مانند شهرت زیر آوارم

با خود نسیم امروز هم آه تو را آورد

اید گلی پژمرده را از خاک بردارم

باید به جای شانه‌های مهربان تو

حالا سرم را روی تلی خاک بگذارم

دارم خجالت می‌کشم از شعرهای خود

ای کاش می‌شد خانه‌ای هر بیت اشعارم

همخاک من سخت است اما اشک جایز نیست

وقتی تو من را داری من هم تو را دارم

وی در ادامه گفت: مراتب تسلیت و تعزیت تمامی کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی کشور را به مناسبت حادثه دردناک جان باختن جمع کثیری از مردم استان‌های غرب کشور خصوصا استان پهلوان‌پرور کرمانشاه را اعلام و از درگاه خداوند متعال برای بازماندگان صبر و اجر و برای درگذشتگان رحمت واسعه الهی را مسالت دارم.

وی افزود: ۲۴ آبان ماه سالروز ارتحال مفسر کبیر قرآن و فیلسوف معاصر حضرت علامه‌طباطبایی که به حق روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار نام گرفته و سپس هفته پیرامون آن به نام هفته کتاب نامیده شده را گرامی می‌دارم و امیدوارم آن علامه فقید و شاگردان برجسته‌اش نظیر استاد شهید مرتضی مطهری سرمشق دانش‌پژوهان و فرهنگیان و اهل قلم و کتابداران این مرزو بوم قرار گیرند.

وی با قدردانی از حضور دکتر سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار گفت: از حمایت‌های مداوم ایشان در دوره دولت یازدهم به‌عنوان شخصیت فرهنگی حقیقی در هیات امنای کتابخانه‌های عمومی کشور و هم در دولت دوازدهم که در کسوت وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ریاست هیات امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را بر عهده دارند از برنامه‌های نهاد و تلاش برای رفع مشکلات کتابخانه‌ها و کتابداران سپاسگزاری کنم.

مختارپور در ادامه افزود: کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی کشور در دوره اخیر به روشنی نشان دادند که در صورت اعتماد و احترام مسئولین به آنان و گوش فرا دادن به نظرات و خواسته‌های ایشان و مشارکت دادن آنها در برنامه‌های فرهنگی و آموزشی و مجموعه‌سازی و دیگر مسائل کتابخانه‌های عمومی جلوه‌های باشکوه و درخشانی از تلاش و همت مضاعف خود را در کتابخانه‌های روستایی و شهری و سیار در همه شهرها و روستاها به ظهور و بروز می‌رسانند.

وی تصریح کرد: از تمامی معاونین، مشاوران، مدیران کل، کارشناسان و دیگر افرادی که در بهبود شرایط معشیتی و رفاهی کتابداران و کارکنان، تعمیر، تجهیز و تامین منابع گوناگون کتابخانه‌های عمومی کشور نقش بسزایی ایفا کردند قدردانی می‌کنم و امیدوارم شما کتابداران گرامی همچون گذشته با خلاقیت و ابتکار در تلاش ارزشمند خود در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ارائه خدمات کتابخانه‌ای کوشا و موفق باشید.

دبیرکل نهاد تأکید کرد: فعالیت‌های فرهنگی از آن نوع اقداماتی نیست که بلافاصله آثار خود را نشان دهد و به کمال رسیدن میوه این کوشش‌ها نیازمند حوصله و صرف دقت و زمان کافی و متناسب با هر مخاطب است. هر روز که صدها تصویر از حضور کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌های مختلف سراسر کشور را مشاهده می‌کنم خدا را شکر می‌کنم که به ما کتابداران توفیق خدمت به پاک‌ترین افراد و اقشار جامعه یعنی کودکان و نوجوانان عطا کرده است.

وی در پایان گفت: مطمئن باشید کودکانی که امروز در بخش کودکان کتابخانه‌ها شادمانه حضور دارند بزرگ زنان و بزرگ مردان آینده این سرزمین خواهند بود و تمامی تلاش‌های شما کتابداران بر جریده عالم ثبت خواهد شد و بدانید که به قول حضرت مولوی: هر که را همت عالی بود و فکر بلند/ دان که آن همت عالی اثر همت توست

برچسب‌ها