چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۸

در مراسمی به مناسبت بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار؛

فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی در کهگیلویه و بویراحمد تجلیل شدند

تجلیل از خادمان کتاب

در مراسمی با حضور مسئولان کشوری و استانی بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با تجلیل از فعالان این عرصه در کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه وبویراحمد، مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با حضور سید باقر میرعبدالهی مدیرکل تامین منابع نهادکتابخانه های عمومی کشور، فتاح محمدی معاون سیاسی امنیتی استاندار؛ یاسر رحیمیان سرپرست کتابخانه های عمومی استان، رضاخردمند معاون اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان، داریوش هوشنگ جهانبخش شهردار مادوان، رضا فرخ پور رئیس شورای اسلامی شهرمادوان، عبدالحمید پناهی معاون فرماندار شهرستان بویراحمد برگزار شد.

مدیرکل تامین منابع  نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با اشاره به ضرورت آسیب شناسی حوزه کتاب و کتابخوانی، این آسیب ها را در عنوان «کتاب سازی« خلاصه کرد و گفت: کتاب دارای چنان شرافتی در فرهنگ اسلامی و ایرانی است که بر اساس آن نمی توان هر متن مکتوبی را کتاب دانست.

 سید باقر میر عبداللهی تصریح کرد: امروزه، به دلیل  آسان شدن چاپ کتاب، با برخی از آثار مواجهیم که از یک سو نشان دهنده کم مایگی نویسنده و از سوی دیگر فرصت طلبی برخی ناشران است. البته اداره کل منابع، با اشراف و نظارت دبیرکل نهاد، وظیفه دارد از ورود چنین آثاری به کتابخانه ها جلوگیری کند.

وی افزود: کتابداران کتابخانه های نهادی باید با درک ضرورت توجه به آسیب های حوزه مطالعه و نشر، مخاطبان را به خواندن آثاری ترغیب کنند که مبتلا به آفت کتابسازی نیستند.

در ادامه این مراسم معاون سیاسی امنیتی استاندار نیز با اشاره وضعیت کتاب و کتابخوانی در کهگیلویه و بویراحمد گفت: جریان کتابخوانی در کهگیلویه و بویراحمد در چند سال اخیر با آسیب شناسی روند و رشد خوبی داشته است.

فتاح محمدی اظهارداشت: کتابخوانی، زیربنای توسعه فرهنگی است و این استان که هویت و قدمت دیرینه ای دارد، نیازمند زیرساخت هایی نظیر کتابخانه و دیگر اماکن فرهنگی و همچنین نیازمند مکتوب کردن آثار شفایی است.

سرپرست کتابخانه های عمومی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این مراسم با اشاره به عملکرد یکساله کتابخانه های عمومی در استان عنوان کرد: تلاش ما در یکساله اخیر اجرای سیاست های کلان نهاد کتابخانه های عمومی کشور، هم بحث زیر ساخت ها نظیر توجه به تأسیس و تجهیز کتابخانه های روستایی و تکمیل پروژه های نیمه تمام در استان بوده است و با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی نظیر نشست های کتابخوانی، جمع خوانی ها و توجه به خلاقیت های کودکان در بخش کودک بوده است.

یاسر رحیمیان افزود: جشنواره کتابخوانی رضوی  در استان با 13 هزار شرکت کننده خود گویای توجه مردم به کتاب های محتوایی و با ارزش بود و تلاش مضاعفی خواهیم کرد که در بحث جذب اعضاء و مراجعه کننده روند رو به رشدی داشته باشیم.

وی در پایان افزود: آنچه که امروز در کتابخانه های عمومی مشهود است تعامل و همدلی در بین کارکنان و کتابداران در ارتقای شاخص ها و سیاست های نهاد کتابخانه های عمومی است و کتابداران این استان همگی مصمم بر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در کنار خدمات کتابخانه های عمومی هستند.

لازم به ذکر است در پایان مراسم به کتابداران برگزیده استانی و همچنین اعضای کتابخوان برتر کتابخانه های عمومی لوح تقدیر و جوایزی اهداء شد.

برچسب‌ها