سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۳

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم خبر داد؛

برگزاری ۱۵۰ نشست فرهنگی- آموزشی در کتابخانه‌های عمومی استان قم

????? ???? ????? ???????.jpg

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم از برگزاری ۱۵۰ نشست فرهنگی- آموزشی در کتابخانه‌های عمومی استان قم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین جباری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم اظهار داشت: در ایام گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار، کتابخانه‌های عمومی استان قم با ۱۵۰ برنامه متنوع فرهنگی پذیرای علاقه‌مندان به مطالعه می‌شوند.

جباری با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب به امر کتابخوانی بیان کرد: جامعه ما باید نسبت به اهمیت مطالعه و نقش آن در ایجاد جامعه‌ای سالم و پویا آگاه شود؛ مطالعه در هر زمانی مفید و سودمند خواهد بود و عادت به آن باعث پیشرفت و شکوفایی استعدادها می‌شود.

وی ادامه داد: کتابداران خلاق و پویای استان قم به‌عنوان مشاوران امین با اجرای نشست‌های فرهنگی و مسابقات کتابخوانی و ... میزبان کتاب دوستان و کتابخوانان بوده و هستند. اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان نیز با همکاری مرکز رشد و تعالی ایران (مرتا) ۲۴ آبان میزبان برگزاری کارگاه آموزشی تندخوانی و درک مطالب، با هدف درست‌خوانی و افزایش تمرکز در هنگام مطالعه، به‌صورت رایگان برای عموم خواهد شد. همچنین در این روز، ضمن بخشودگی جرائم دیرکرد، از مراجعه‌کنندگان به کتابخانه نیز به‌صورت رایگان ثبت‌نام می‌شود.

وی سپس به شعار هفته کتاب «آینده روشن با خانواده کتاب‌خوان» اشاره کرد و افزود: با توجه به جایگاه خانواده در تربیت و هدایت فرزندان و نقش بی‌بدیل آن‌ها در سرنوشت فرزندان، برخی از کتابخانه‌های عمومی با برپایی نشست‌های دورهمی با عنوان «خانواده‌های کتاب‌خوان» در قالب کارگاه‌های مختلف آموزشی و مشاوره، میزبان پدران و مادران فرهنگ دوست خواهند بود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همچنین از آیین غبارروبی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) خبر داد و گفت: پس از انجام این آیین معنوی کتابداران استان قم به نیابت از کتابداران سراسر کشور بر مزار علامه طباطبایی حضور پیدا کرده و با خواندن فاتحه و نثار گل به ایشان ادای احترام می‌کنند.

وی ضمن اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت مطالعه، اظهار داشت: ۳۶ نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای و کتابخانه‌ای طی این هفته در سطح استان برگزار می‌شود. همچنین به همت کتابداران کتابخانه‌های عمومی و با همکاری آموزش‌وپرورش، زنگ کتابخوانی در مدارس و مراکز پیش‌دبستانی و کتابخانه‌های عمومی نواخته می‌شود. در زنگ کتابخوانی کتابداران میزبان هزاران دانش آموزان می‌شوند و به شعرخوانی، قصه‌گویی، جمع خوانی و معرفی و خوانش کتاب‌ها به‌ویژه کتاب‌های کتاب‌خوان ماه می‌پردازند. همچنین ۷ نشست نقد کتاب با هدف معرفی نویسندگان و آثار آنان و همین‌طور شناخت سبک‌های ادبی برگزار می‌شود. نشست‌های مطالعاتی، مسابقات کتابخوانی و نمایشگاه کتاب همراه با کارگاه‌های آموزشی ویژه گروه‌های سنی مختلف از دیگر برنامه‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی خواهد بود. همایش تجلیل از کتابداران نمونه و فعالان حوزه کتاب نیز ۳۰ آبان ماه برگزار خواهد شد.

وی سپس به خدمات بخش نابینایان این اداره کل اشاره کرد و افزود: کتابداران این بخش با ارائه خدمات و تولید کتاب‌های بریل امکان مطالعه را برای روشندلان سراسر کشور فراهم کرده‌اند.