سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌شمالی عنوان کرد:

کتابداران در کتابخانه‌ها میزبان افکار، اندیشه‌ها و آگاهی‌های مردم هستند

نماینده ولی فقیه

آیت‌الله ابوالقاسم یعقوبی در دیدار با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی و جمعی از کتابداران استان خراسان‌شمالی، کتابداران را فرهیختگانی عنوان کرد که در کتابخانه‌ها میزبان افکار، اندیشه‌ها و آگاهی‌های مردم هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌شمالی، آیت‌الله ابوالقاسم یعقوبی نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌شمالی و امام جمعه مردم بجنورد همزمان با سومین روز از ایام گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در دیدار با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی و جمعی از کتابداران این استان، ضمن تبریک این ایام، با اشاره به لزوم آغاز کردن اطعام فرهنگی به موازات اطعام جسمی و روحی در جامعه، بیان کرد: مسئولان باید به اطعام فرهنگی بیشتر توجه کنند و این مهم با هدیه دادن کتاب و برگزاری مسابقات فرهنگی و کتابخوانی  برای مردم صورت می‌پذیرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌شمالی با بیان اینکه کتابداران داروهای شفابخش جامعه را در قفسه‌های کتابخانه‌ها تقسیم و توزیع می‌کنند، افزود: این فرهیختگان در کنار سفره‌ای که خودشان گسترده‌اند میزبان افکار، اندیشه‌ها و آگاهی‌های مردم هستند و چه میزبانی‌ بهتر از اینکه در خدمت روح و فکر بشر باشیم.

امام جمعه بجنورد در بخش دیگری از سخنانش تأکیدکرد: مطالعه، دنیای جدیدی را به روی انسان می‌گشاید و نگاهش را هدفمند می‌کند.

وی با اشاره به این سخن مقام معظم رهبری که فرموده‌اند: "هیچ چیز جای کتاب را نمی‌گیرد"، افزود: باید لذت مطالعه را در مردم به‌وجود بیاوریم؛ بطوری که مردم تشنه کتاب شوند. کتاب همیشه مناظر جدیدی را به ما نشان می‌دهد. آموزش از طریق کتاب بر خلاف فضای تک بعدی مجازی، بسیار عمیق و تأثیرگذار است.

آیت‌الله یعقوبی همچنین خاطرنشان کرد: باید با الگوبرداری از متفکرانی همانند علامه طباطبایی در راه اشاعه فرهنگ کتابخوانی گام برداریم.

علی‌محمد جهانی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی نیز در این دیدار با قدردانی از نگاه ویژه آیت‌الله یعقوبی به حوزه کتاب و کتابخوانی در خطبه‌های نماز جمعه و جلسات فرهنگی استان، گفت: خوشبختانه اقدامات بسیاری توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی در راستای احیای فرهنگ کتابخوانی و اطعام فرهنگی مردم استان صورت گرفته که این مهم رشد ۲۰ درصدی عضویت در کتابخانه‌های عمومی خراسان‌شمالی را در پی داشته است.

جهانی با تأکید بر شعار "آینده روشن با خانواده کتابخوان" به عنوان شعار امسالِ ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار، افزود: نقش خانواده‌ها در علاقه‌مند کردن فرزندان از همان دروان کودکی به کتاب و کتابخوانی اهمیت ویژه‌ای دارد.

گفتنی است در پایان این دیدار کتابی نفیس از طرف کتابداران کتابخانه‌های عمومی خراسان‌شمالی توسط مدیرکل کتابخانه‌های عمومی این استان به آیت‌الله ابوالقاسم یعقوبی اهداء شد.