دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۶

با تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی؛

بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در کرمان برگزار شد

بزرگداشت هفته كتاب 1

بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با تجلیل از فعالان این عرصه در کرمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی کرمان، در دومین روز از هفته کتاب، همایش بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با حضورمهردخت وزیرپور، مشاور دبیرکل و عضو هیئت امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ زهرا ترکی، مدیرکل منابع انسانی و پشتیبانی نهاد؛ محمد جواد فدایی، معاون استاندار؛ محمد فرشاد، رئیس شورای اسلامی شهرستان؛ زهرا موسی‌پور، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ محمدرضا علیزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ مهدی صدفی، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان؛ محمدجواد حسین‌زاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی کرمان؛ محمدحسین ملکی، رئیس حوزه هنری، جمعی از مدیران فرهنگی استان، کتابداران کتابخانه‌های عمومی و اساتید دانشگاه در سالن برق منطقه‌ای کرمان برگزار شد.

مهردخت وزیرپور در این مراسم با اشاره به قدمت فرهنگی دیرینه کرمان و مردم اهل فرهنگ این استان،‌اظهار داشت: کتابداران، ایثارگران کم توقع هستند و با تلاش آنها و همه مردم، کتاب و کتابخوانی ترویج یافته است. کتابخوانی، زیربنای توسعه فرهنگی است؛ اگرچه فضای دیجیتال آمده اما کتاب کماکان جایگاه خودش را حفظ کرده است.

وزیرپور، با اشاره به برگزاری نشست های کتاب خوان با هدف ترویج کتابخوانی، بیان کرد: جنبش فرهنگی رو به رشد است و فعالیت های نهاد در ترویج کتابخوانی به بار نشسته است و اگر یک روز به عنوان روز کتابخوانی نامگذاری شده، در کتابخانه ها هر روز، روز کتابخوانی است.

 وی با اشاره به شعار بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی با عنوان «آینده روشن با خانواده کتابخوان» تصریح کرد: در نهاد کتابخانه های عمومی همیشه اذعان داشتیم کتابخوانی باید از خانواده شروع شود و کودک را باید با کتاب انس داد و به همین منظور بخش کودک را در کتابخانه ها راه اندازی کردیم.

محمدجواد حسین زاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در این مراسم اظهار داشت: کتابداران با کمترین امکانات و توقع، چراغ مطالعه را روشن نگه داشته اند و کار آنها، صرفاً امانت کتاب نیست؛ کتابخانه ها و کتابداران، بیش از هزار نوع فعالیت مرتبط با کتاب برگزار می کنند؛ چراکه امروز نیاز جامعه ما کتابخوانی است و بخش عمده ناهنجاری ها از نبود علم و دانش است.

وی با اشاره به برگزای بیش از ۳۰۰ جلسه نقد و بررسی در هفته کتاب در کتابخانه ها و مدارس استان، اضافه کرد: سال گذشته بیش از ۸ هزار عنوان کتاب در جلسات نقد و بررسی به مردم معرفی شد. همچنین با اجرای طرح «نذر کتاب» از اواسط هفته کتاب، تلاش می کنیم شرایط مناسبی برای مناطق جنوبی استان که نیاز به کتاب دارند، فراهم کنیم.

حسین زاده بیان کرد: انجمن کتابخانه ها و کمیته مطالعه در ۲۳ شهرستان استان تشکیل شده و هزار نفر از شخصیت های علمی و فرهنگی عضو آن هستند. سال گذشته این انجمن ۱۷۰۰ مصوبه برای بهبود وضعیت کتابخوانی داشت. خیرین کتابخانه ساز نیز ظرفیت قابل توجهی هستند و طبق آمار موجود بیش از ۳۰ کتابخانه در استان را خیرین ساخته اند.

فدایی ادامه داد: تعداد کتاب‌هایی که فرد در سال مطالعه می‌کند، درصد مردمی که به‌طورمعمول اهل مطالعه هستند و میزان فروش کتاب در آن جامعه، جزو معیارهایی است که در کشورهای اروپایی به آن توجه می‌شود. یکی از کارهایی که باید دنبال کنیم این است که با مطالعات میدانی این شاخص‌ها را در جامعه پیدا کنیم و ببینیم جایگاه ما ازنظر کتابخوانی کجاست و روش‌های تشویق و ترغیب افراد به کتاب خواندن را بیابیم؛ در کشور پرتغال، پروژه‌ای تحت عنوان «خواندن برای شنیدن صدای انسان‌ها» اجرا می‌شود که در این پروژه دانش آموزان، زیر نظر معلمان، بخشی از وقت آزادشان را به خواندن کتاب اختصاص می‌دهند و سپس آن‌ها را با افراد مسنی که در خانه سالمندان نزدیک مدرسه‌شان به سر می‌برند، به اشتراک می‌گذارند. ارتباط بین نسل‌ها از مزایای این پروژه است؛ علاوه بر این به اشتراک گذاشتن تجربه مطالعاتی باعث افزایش علاقه به خواندن می‌شود.

وی اضافه کرد: کتابداری که کتاب‌شناس و کتاب‌خوان باشد می‌تواند مخاطب را به کتاب‌های مناسب راهنمایی کند و روش‌های مطالعه را آموزش دهد؛ یک کتابدار همواره به روزآمدسازی مهارت‌های خود از طریق کارگاه‌های آموزشی نیاز دارد.

در این مراسم از همسر شهید مدافع حرم، حاج حسین بادپا؛ ۱۶ کتابدار و مسئول کتابخانه؛ پنج ‌تن از کتابخوانان استان؛ احمد یوسف زاده، نویسنده کتاب «آن بیست‌وسه نفر»؛ محمدعلی علومی، دیگر نویسنده کرمانی؛ ایران چابکی، کتابدار پیشکسوت؛ سه تن از نیروهای پشتیبانی و خبرگزاری شبستان به‌عنوان رسانه فعال در انعکاس اخبار حوزه کتاب و کتابخوانی تجلیل شد.