دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۴

همزمان با ایام بزرگداشت «کتاب، کتابخوانی و کتابدار»؛

بخش تازه تجهیز شده نابینایان و کم‌بینایان کتابخانه مرکزی میبد افتتاح می‌شود

تشریح برنامه‌ها و اقدامات اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در جلسه شورای اسلامی شهر یزد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی یزد در جلسه شورای اسلامی شهر یزد از افتتاح بخش تازه تجهیز شده نابینایان و کم‌بینایان کتابخانه مرکزی میبد در ایام گرامیداشت «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد، رقیه دوست فاطمی‌ها مدیرکل کتابخانه‌های عمومی یزد در جلسه شورای اسلامی شهر یزد با بیان اینکه در سی ماه گذشته بهسازی و شاداب‌سازی کتابخانه‌ها در اولویت برنامه‌های این اداره کل قرار داشته، اظهار کرد: در طول این مدت بخش اعظمی از کتابخانه‌های غیراستاندارد و فرسوده استان مرمت و بهسازی شده‌ و به حداقل استانداردهای کیفی رسیده‌اند.

دوست فاطمی‌ها با یادآوری اینکه حدود ۳۰ باب از کتابخانه‌های استان خیرساز هستند، افزود: نیازمند آن هستیم که خیران فرهنگ‌دوست استان همچون گذشته علاوه بر ساخت بناهای جدید، در تعمیر، تجهیز و تأمین هزینه‌های جاری کتابخانه‌ها نیز به یاری ما بشتابند.

وی شاداب‌سازی بخش کودک کتابخانه‌ها را از دیگر اقدامات صورت گرفته در دوره مدیریت خود عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه نسل کودک و نوجوان، مخاطبان اصلی کتابخانه‌ها هستند، شاداب‌سازی بخش کودک کتابخانه‌ها در اولویت قرار گرفت و هم‌اکنون همه کتابخانه‌های استان بخش کودک مستقل و مطلوب برای پذیرایی از اعضای کودک و نوجوان دارند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی یزد همچین در بخش پایانی سخنان خود به تشریح برنامه‌های این اداره کل در ایام بزرگداشت «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» پرداخت.

وی بازگشایی کتابخانه شهید صدوقی مروست و دو کتابخانه روستایی شهید شفیعی ابرکوه و منتظران مهدیه بافق، رونمایی از بخش تازه تجهیز شده نابینایان و کم‌بینایان کتابخانه مرکزی میبد، همایش دوچرخه سواری به مناسبت هفته کتاب با حضور مردم و کتابداران یزدی، مراسم تجلیل از کتابداران استان یزد و برگزاری چندین برنامه فرهنگی نظیر نشست‌های کتاب‌خوان ویژه و آیین‌های نقد و رونمایی کتاب را از برنامه‌های شاخص اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در این ایام (بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار» برشمرد.

دوست فاطمی‌ها همچنین از امکان عضویت رایگان همه اقشار مردم در کتابخانه‌های عمومی استان در ۲۴ آبان‌ماه، روز بزرگداشت «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» خبر داد.

در ادامه این جلسه جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر یزد نیز به بیان دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود در حوزه کتاب و کتابخوانی پرداختند.

مهدی کاشفی‌زاده، بر لزوم مکان‌یابی درست برای احداث کتابخانه‌های جدید در سطح شهر یزد و همچنین راه‌اندازی کتابخانه‌های شبانه‌روزی تأکید کرد. ونوس عامری نیز خواستار همکاری همه دستگاه‌های فرهنگی استان برای انتخاب شهر یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران شد و مرتضی شایق، بر بهره‌برداری از همه ظرفیت‌های موجود جامعه نظیر تریبون‌های نمازجمعه در معرفی کتاب‌های مفید و خدمات کتابخانه‌های عمومی تأکید کرد.

محسن عباسی، سخنگوی شورای شهر یزد نیز با بیان اینکه کتاب باید به عنوان یک پدیده مهم و حیاتی در جامعه شناخته شود، گفت: باید به جای آن که در رسانه‌ها بر استفاده از تلفن همراه و تبلیغ آن عنوان به همراه و مونس افراد تأکید کنیم، باید کتاب به عنوان همراه اصلی و اول هر فرد معرفی و تبلیغ شود.

وی با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته در همه ارکان شهر و جامعه بر استفاده از کتاب تأکید می‌شود، بیان داشت: لازم است المان‌ها و عناصر شهری، ترغیب کننده مردم به مطالعه و همنشینی با کتاب باشند.

مهدی جمالی‌نژاد، شهردار یزد نیز در این جلسه از تلاش‌های مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و همکاران وی قدردانی کرد و افزود: اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد نسبت به برخی استان‌های هم‌جوار فعالیت چشمگیرتر و مؤثرتری دارد و همین نقش‌آفرینی فعال باعث شده کتابخانه‌های استان در مسیر رشد و پیشرفت حرکت کنند.

وی همچنین بر همکاری کامل مجموعه شهرداری با کتابخانه‌های عمومی تأکید کرد و گفت: ظرفیت‌های فرهنگی و معنوی شهر نظیر حسینیه‌ها می‌توانند در ایامی از سال که فعالیتی در آنها صورت نمی‌گیرد، به کمک کتابخانه‌ها بیایند تا سالن‌های مناسب مطالعه در همه نقاط شهر برای استفاده مردم همه مناطق فراهم شود و فضاهای علمی و پژوهشی رنگ و بوی معنوی نیز به خود بگیرند.

گفتنی است در پایان این جلسه، کارت عضویت سراسری کتابخانه‌های عمومی استان یزد به مناسبت ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار به همه اعضای شورای اسلامی شهر یزد اهداء شد.